SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

GAZETECİLER ABHAZYA’DA…

GAZETECİLER ABHAZYA’DA…
Bu haber 16 Mayıs 2014 - 17:44 'de eklendi ve 56 kez görüntülendi.

1992 yılında başlayan ve 1993 yılında sona eren savaş sonrasında bağımsızlığını ilan eden Abhazya Cumhuriyeti’ni henüz birkaç devlet dışında tanıyan yok.

Federasyon Başkanı Atilla Sertel ‘Abhazya’yı Türkiye’nin tanıması için gazeteci olarak elimizden geleni yapacağız’ dedi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu 44. Başkanlar Konseyi Abhazya Cumhuriyetinde yapıldı. Federasyonun Abhazyadaki toplantısında federasyon üyesi derneklerin başkan ve temsilcileri yer aldı. Toplantıya Çorlu Medya Mensupları Derneği, Trakya Gazeteciler Derneği ve Trakya Gazeteciler Birliği Derneği’nden Naci Akyazı, Gülgün Keçeci ve Sevil Özgür katıldı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun 44. Başkanlar Konseyi Abhazya Cumhuriyeti’nde yapıldı.

Başkanlar Konseyine Federasyon Üyesi olan Çorlu Medya Mensupları Derneği, Trakya Gazeteciler Derneği ve Trakya Gazeteciler Derneği’nin başkan ve vekilleri katıldı. Başkanlar Konseyinde Trakya’dan Trakya ve Avrupa Gazetelerinin sahibi Naci Akyazı, Yorum Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Gülgün Keçeci ve Çorlu FM Yönetim Kurulu Başkanı Sevil Özgür yer aldı.

1992 yılında başlayan ve 1993 yılında sona eren savaş sonrasında bağımsızlığını ilan eden Abhazya Cumhuriyeti henüz birkaç devlet dışında tanınmıyor.

4 gün süren Başkanlar Konseyi toplantısının hedefi ise Türkiye Cumhuriyeti’nde Abhazya Cumhuriyetinin bağımsız, egemen demokratik bir devlet olarak olumlu bir imajının oluşturulması, Abhazya Gazeteciler Birliği’nin, Türkiye Gazeteciler Federasyonuna gözlemci olarak kabulü, Abhazya ile Türkiye’nin gazeteci örgütleri arasındaki ilişkilerinin geliştirilmesi olarak açıklandı.

SOÇİ’DE MUHTEŞEM KARŞILAMA

TGF üyesi dernek başkanları Abhazya Dışişleri Bakanlığı Türkiye ve Ortadoğu Masası ve Abhazya Geri Dönüş Devlet Komitesi tarafından karşılanarak Abhazya’nın Başkenti Sohum’da ağırlandı.

Akşam saatlerinde Dışişleri Bakanı Vyaçeslaz Çirikba basın toplantısı düzenleyerek dernek başkanları ile tanışarak akşamda başkanlar onuruna Başbakan tüm devlet bakanlarının katılımıyla yemek düzenlendi.

Abhazya Cumhuriyetindeki Türkiye Gazeteciler Federasyonu toplantısında ise Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel, Abazya Gazeteciler Birliği Başkanı V.N. Kapna ile Türkiye Ahbaz Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Cengiz Aşba iki ülke arasında güzel ilişkiler kurulmasında köprü görevi yapacaklarını kaydettiler.

Abhazya Başbakanı L.İ. Lakerbaya’nın Türk Gazetecilere verdiği basın konferansına ise Devlet Bakanları’da katıldı. Akşam saatlerinde ise Kutol köyünde yemek yendi.

Federasyon üyesi dernek başkanları ayrıca Abhazya’nın kurucu lideri C.G. Ardzınba’nın mezarına ve şehitliklerede ziyaret gerçekleştirdi. Başkanlar ayrıca Afon Mağarası, Novi Afon Manastırı ve Ritza gölü başta olmak üzere Abhazya Cumhuriyetinin tarihi ve doğal güzeliklerinide tanıma fırsatını yakaladılar.

Son akşamda Ticaret Odası Başkanı G.L. Gagulia tarafından başkanlara yemek verildi.

TGF üyesi Başkanlar gezinin son gününde Abhazya Cumhuriyeti’nden Rusya Soçi’ye geçerek burda da gezme imkanı buldular.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA