SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Gala Gölü’nün “Zarif” Konukları

Gala Gölü’nün “Zarif” Konukları
Bu haber 24 Mart 2016 - 23:38 'de eklendi ve 193 kez görüntülendi.

     Kuşların göç güzergahında bulunan Gala Gölü ve çevresindeki sulak alanlar, bugünlerde yüzlerce kuğuyu ağırlıyor.Kuşların göç güzergahında bulunan Gala Gölü ve çevresindeki sulak alanlar, bugünlerde yüzlerce kuğuyu ağırlıyor. İpsalalı avcılar yaptıkları açıklamada,   Gala Gölü ve çevresindeki sulak alanların kuş gözlemi açısından ciddi bir zenginlik olduğunu söylediler. Gala Gölü’nün göçmen kuşların önemli barınma ve beslenme yeri olduğuna işaret eden avcılar, “Kuğular kuş gözlemi açısından büyük bir zenginlik yarattı. Merak edenleri  bölgeye bekliyoruz” dediler.

  -“Av sezonunda kuğular kesinlikle avlanmamakta”

  – Kuşların,  Kuzey Amerika‘dan başlayan yolculuklarını Orta  Avrupa‘da oradan da Aşağı  Meriç Deltası’nda  Enez‘deki Gala Gölü Milli Parkı’nda ve çeltik sahalarında tamamladığını ifade eden bir  avcı da , şunları kaydetti: “Buradan da güneye,  Afrika‘ya doğru yolculuklarına devam etmekteler. Bu av sezonunda kesinlikle doğal güzelliğimizin, zenginliğimizin bir parçası olan kuğular avlanmamakta.  Avcılar buna özen göstermekte.  Avcılar Kulübünün duyuruları ile Çevre Orman Müdürlüğü’nden gelen yetkililerin tavsiyeleri ve kontrolleri çerçevesinde, çok güzel ve düzgün bir kış av sezonu geçirildi.”

  Kuğuların halen burada konakladığına işaret eden avcı,şöyle devam etti: ” Avcılar her zaman onları korumaya ve kollamaya devam ediyor. Dolayısıyla son 10 yılda kuğu popülasyonunun arttığını görüyoruz” dedi.

-Gala Gölü’nde 163 kuş türü yaşıyor- Edirne’nin Enez-İpsala ilçeleri arasındaki 3 bin 90 hektar sulak, 3 bin hektar ormanlık alana sahip olan  Türkiye‘nin 36. Milli Parkı Gala Gölü, 46’sı yerli, 27 kış göçmeni, 90 yaz göçmeni olmak üzere toplam 163 kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA