SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Enez’deki arkeolojik kazılar

Enez’deki arkeolojik kazılar
Bu haber 27 Mayıs 2014 - 18:17 'de eklendi ve 75 kez görüntülendi.

 

Enez ilçesinde 42 yıldır süren arkeolojik kazılara bu yıl 15 Temmuz tarihinde başlanacak.

Kazıların başkanlığını Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Üniversitesi adına yapan Prof. Dr. Sait Başaran  yaptığı açıklamada,Antik çağlarda ”Ainos” diye anılan Yunanistan sınırının kıyısında, Ege Denizi’nin sahilinde yer alan yarımada görünümündeki Enez ilçesinin tarihi kayıtlarda da adından zenginliği ile söz ettirdiğini söyledi.

Enez’in tarihte de Balkanları, Ege ve Anadolu’ya bağlayan deniz, nehir ve kara yolların kesiştikleri yerde kurulmuş önemli bir kültür ve ticaret şehri olduğunu ifade eden Başaran,bu yılki kazıların Nekrepol,Kral Kızı Bazilikası ile tarihi kale içinde devam edeceğini vurguladı.

Antik Enez şehrinin etrafını çevreleyen sur kalıntılarının varlığına da ulaştıklarını anımsatan  Başaran:”Kazı çalışmalarında Alman’yadan gelen  bir ekip de çalışıyor. Yaptıkları sismik,radar ve elektromanyetik çalışmalar ile surları birkaç noktada tespit ettiler.”şeklinde konuştu.

Enez  1456’da Fatih zamanında fethedildi

Başaran, Enez’in Fatih Sultan Mehmet zamanında fethedildiğini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

”Enez, geç antik çağda küçük Rodop bölgesinin başşehri olmuştur. Orta Çağda ise, Semadirek ve Gökçe adalarını da içine alan bir prensliğin iyi korunmuş merkeziydi. Bu çağda Enez’e, Genovalı Gattelusi ve Doria aileleri 200 yıl süreyle egemen olmuştur. Enez, Fatih Sultan Mehmet zamanında 1456 yılında, Has Yunus Bey tarafından denizden ve karadan kuşatılmak suretiyle zapt edilmiş ve Osmanlı topraklarına katılmıştır.”

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA