SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

ENEZ’DE TURİZMİN SORUNLARI TARTIŞILDI

ENEZ’DE TURİZMİN SORUNLARI TARTIŞILDI
Bu haber 11 Aralık 2018 - 0:19 'de eklendi ve 72 kez görüntülendi.

İŞÇİMEN” OSB’LER ENEZ VE BÖLGE TURİZMİNE DE KATKI SAĞLAYACAK “

Yalçın BİTİKLİ / Enez

KARTOPU ENEZ GÖNÜLLÜLERİ DERNEĞİ’nin düzenlediği “ENEZ’E DEĞER KATACAK ETKİNLİKLER” adı verilen seri toplantılar devam ediyor.. Bu defa 09 Aralık Pazar günü Enez ÇIRPAN Otel’de yapılan toplantının konusu “Turizmin Sorunları, Bölgenin Turizm Potansiyeli, Gelişim ve Alternatif Turizm İmkanları” idi.. Saat 10.00 da kahvaltının ardından toplantı dernek başkanı İsmet Esengin’in açış konuşması ile başladı. Toplantının ana konuşmacısı Saros Körfezi Turizm Otelciler ve Yatırımcılar Derneği Başkanı Mustafa İŞÇİMEN  öncelikle Saros-Enez ve tüm bölgenin turizm yatırımları, sorunlarını dile getirdi.  İŞÇİMEN “ Bölgenin en önemli sorununun bölge imar planlarının yıllardır onaylanmayarak bekletilmesi “ olduğunu belirterek, “Bölge henüz Turizm bölgesi olarak da ilan edilmediği için bir çok teşvik imkanlarından yararlanamıyoruz” dedi. İŞÇİMEN, yapılan katma değer hesaplarına göre bölgede elde edilmesi gereken gelirin çok altında bir gelir sağlandığını, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası olarak bölgede oluşturulacak OSB lerle turizmin de çeşitlenip artacağını düşündüklerini, örneğin Enez Limanı’nın ticari yönden uluslararası trafiğe açılmasının aynı zamanda Dedeağaç  feribot seferlerinin de başlaması anlamına geldiğini belirtti. Ayrıca İŞÇİMEN bölgenin 1/25000 master planının onaylanması ile bölge turizmi için ilave fırsatların da ortaya çıkacağının altını çizdi.

Daha sonra söz alan Enez’in önemli turizm yatırımcılarından Hakan İNCİ de “En önemli sorunun bu toplantılarda öne çıkan görüşlerin, takip edilmediğini, yaşama geçirilmediğini, Kaymakamlıklar, Belediyeler, odalar ve bölgedeki STK larla bir güç oluşturmak gerektiğini” hatırlatarak “Bölgede önemli yatırımlara destek veren Trakya Kalkınma Ajansı’ın artık eskisi gibi gerçek yatırım konuları ve gerçek yatırımcılarıdesteklemek  yerine bölüştürme şeklinde kaynakları israf ettiğini” hatırlattı.

İNCİ ayrıca Enez’deki işletmeciliğin sorunlarına değinerek “Pek çok imkanı sağladığımız halde otelde çalışacak personel bulamıyoruz.. Artık Enez turizmi özellikle Bulgar turistlerin ilgisini çekiyor. Bulgarca bilen personel sıkıntımız var. Enez’in çocuklarına Bulgarca eğitim dahi verilmesine katkı vereceğiz.. Bu konuda Kartopu Derneğinin katkılarını bekliyoruz” dedi..  İNCİ ayrıca çevre ve kumsalın kirliliğinin Bulgar turistlerin çok büyük tepkisini çektiğini dile getirdi.

Toplantıda daha sonra izleyicilerin soruları ve görüşleri dinlendi ve yanıtlandı. Toplantıya Enez’deki tüm siyasi partilerin temsilcileri davet edilmişti. Bu yönde de katılım olması sevindirici idi.

ETKİNLİKLERİN BU YILKİ SON TOPLANTISININ KONUĞU KTSO BAŞKANI ŞAPÇI…

“ENEZ’E DEĞER KATACAK ETKİNLİKLER”in 4 ncüsü ve yılın son toplantısı 16 Aralık Pazar günü yapılacak. ENEZ ÇIRPAN OTEL’de saat 09.30 da yine kahvaltı ile başlayacak olan “ENEZ’in ve Bölgemizin Ekonomik Sorunları, Potansiyeli ve Alternatif Kalkınma Modelleri” konulu toplantının konuğu Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail ŞAPÇI olacak. Yine geniş bir katılımla gerçekleştirileceği düşünülen bu toplantı hem Enez sevdalılarına hem de Enez’i yönetmeye talip Belediye Başkan adaylarına ışık tutacak.

Tüm siyasi partilere eşit mesafede bulunarak sadece Enez ve bölgemiz ile ilgili konulardan oluşan gündemlerle bu etkinlikleri düzenlediklerini açıklayan Dernek Başkanı İsmet ESENGİN “ Yerel seçim sürecine girdiğimiz bu dönemde tüm siyasi parti temsilcilerinin ve Adaylarının da katılıp katkı vereceğini ve yararlanacağını umduğumuz bu toplantılarda Enez ve yöremiz ile ilgili konular ele alınacak.. Enez’de bu seçimlerin daha bilimsel bir temele oturmasını, Enez’in sorun ve imkanlarının daha geniş zeminlerde tartışılarak çözümler üretilmesini ve Enez’i katılımcı bir anlayışla geleceğe hazırlamayı hedefliyoruz.” dedi

KARTOPU ENEZ GÖNÜLLÜLERİ DERNEĞİ kasım ayında da bu etkinlikler çerçevesinde “Enezde Doğa ve Çevre Sorunları’’ konulu bir toplantı düzenlemişti. Dernek, halka açık bir başka toplantıda da “Enez’de görev yapmış eski Belediye Başkanları’nın deneyim paylaşımı” konulu toplantılar yaparak Enez’in çözüm bekleyen sorunlarını ve Enez’in geleceğe taşıyacak projeleri gündeme taşımıştı.

 

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA