SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

“Eli, kapısı ve sofrası açık, gözü, beli ve dili bağlı olanlara selam olsun”

“Eli, kapısı ve sofrası açık, gözü, beli ve dili bağlı olanlara selam olsun”
Bu haber 11 Eylül 2021 - 21:03 'de eklendi ve 150 kez görüntülendi.

Ahilik, bir dayanışmanın yanında halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları hem ekonomik hem de ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını, iyi insan olmanın faydalarını esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir.

Ahilik teşkilatları; asırlardır ahilik felsefesini yaşayan esnaf yetiştirmiş, esnaf ve sanatkârlar arasında çıraklık, kalfalık ve ustalık hiyerarşisi oluşturmuş, çalışma hayatının yanı sıra sosyal hayatın gelişmesine de katkı sağlamıştır.

Ahilik kültür ve felsefesinde, toplumun refahı ve sosyal sorumluluk önemli ve öncelikli bir ilke olarak kabul edilmiştir.

Ayrıca üretiminde kaliteyi yükseltmek, üretici ve sanatkârlar arasında dayanışma, iş birliği ve etkileşimi artırmada önemli bir motivasyon kaynağı olmuştur.

Ailesine, çevresine, vatanına, milletine ve dünyaya yararlı bir nesil yetiştirmek için iyiyi, doğruyu ve güzeli benimsemiş olan ahilik felsefesinden, kültüründen ve geleneklerinden günümüzün şartları doğrultusunda en iyi şekilde yararlanmak zorundayız.

Ahilikte ihtiyaçtan fazlasını ihtiyacı olanlarla paylaşmak, tabiatı, kaynakları ve diğer insanları sömürmemek, insan-tabiat-eşya arasında dengeyi gözeterek faaliyette bulunmak önemli sosyal sorumluluk alanlarını oluşturmaktadır.

Bu doğrultuda;

Ekonomik ve sosyal ilişkilerde her zaman toplumsal yaşamın ortak paydaşı insanı esas alan Ahilik kültür ve felsefesi doğrultusunda üretici ile tüketicinin, devlet ile milletin, emek ile sermayenin barışık olduğu, insan odaklı ve adaletli bir iş yaşamı dileğiyle tüm meslektaşlarımın, esnaf ve sanatkârlarımızın Ahilik Haftası’nı yürekten kutluyorum.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA