SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

DÜNYACA ÜNLÜ KLARNET SUSTU

DÜNYACA ÜNLÜ KLARNET SUSTU
Bu haber 10 Mayıs 2014 - 11:48 'de eklendi ve 178 kez görüntülendi.

Klarnetin dünyadaki en büyük isimlerinden Selim Sesler    hayatını kaybetti.

Sesler bugün Keşan’da   İki Şerefeli  Çarşı   Camisinde kılınacak ikindi namazını müteakip  Enez Yolu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Selim Sesler Kimdir?
 Türk müzisyen ve klarnet virtüözü. Edirne ilinin Keşan ilçesinde doğdu.
Dramalı (Yunanistan) profesyonel bir zurnacı ailesinden gelmektedir. 1923’te mübadele sonucu Keşan’ın İbriktepe Köyü’ne yerleştiler, daha sonra Keşan’ın Yeni Mescit Mahallesi’ne taşındılar. Selim önce zurna çalmayı öğrendi, ancak 60’larda davul-zurnacı ailelerden gelen birçok genç, ince çalgı enstrümanlarını öğrenmeye başladığı sırada, o da klarnete geçti. On dört yaşındayken köy düğünlerinde ve panayırlarda çalmaya başladı. 80’lerde, daha büyük merkezlerde çalmaya giden Roman müzisyenlerine katılarak, müzik yeteneğini geliştirmek üzere İstanbul‘a gitti. İstanbul’da, restoranlarda fasıl heyetlerinde, Ferhan Şensoy tiyatrosunun müzikallerinde, Romanlar’ın ve Roman olmayanların düğünlerinde çaldı ve birçok kayıt yaptı.
1998’de Brenna MacCrimmon ile birlikte Kanada turnesine katılarak Türk Romanları’nı ve kendi Rumeli kökenlerini temsil etti. Zengin müzikal deneyimleri sonunda, bölgeye ait zengin bir repertuar ve çalma tarzı edinerek, canlı bir arşiv niteliği kazandı. Gerek Romanlar gerek Roman olmayanlar arasında, doğaçlamalardaki ustalığı ile hem düğün havalarının, hem de günün dans ezgilerinin baş yorumcusu olarak ünlendi.
Fatih Akın’ın Duvara Karşı ve İstanbul Hatırası filmlerinde muzikleri yer almaktadır.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA