SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

DEB Partisi kitabının yazarı Murat Derin’e Yunanistan’a giriş yasağı koydular!

DEB Partisi kitabının yazarı Murat Derin’e Yunanistan’a giriş yasağı koydular!
Bu haber 09 Nisan 2022 - 21:48 'de eklendi ve 74 kez görüntülendi.
Yunanistan  araştırma görevlisini  ülkesine sokmadı.
Bir süre önce  merhum Dr. Sadık Ahmet’in kurduğu DEP Partisi ile ilgili bir kitap yazan,son olarak da Yunanistan’daeski Türk Mezarlıklarını araştıran  Trakta Üniverstei’si çalışanı Murat Derin, Yunanistan’ın KİPİ Sınır Kapısı’ndan geri çevrildi.
 Yunanistan’da Türkçe yayın yapan RODOP Rüzgarı  Dergisi internet sayfasında da konu ile ilgili bir haber kaleme alındı.

Dr. Sadık Ahmet’in kurduğu DEB Partisi hakkında araştırma nitelikli kitap yazan  Trakya Üniversitesi  çalışanlarından Murat Derin’e bugün (09.04.2022) Yunanistan’a giriş izni verilmedi. Kitap 2021 yılında Yunanistan’daki BAKEŞ- Batı Trakya Kültür Eğitim Şirketi  tarafından basılmıştı.

Murat Derin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları paylaştı:

“Bilimsel araştırmalarda bulunmak üzere bu sabah Yunanistan’a Kipi kapısından giriş yapmak istedim. Görevli polisler Ülkeye girişimin yasaklandığı ve beni ülkelerine almayacaklarını söylediler. Sorun nedir? Neden girişim engelleniyor diye sorduğumda ilk olarak “bilmiyoruz”, daha sonra ise “Sen Neden Olduğunu Bilirsin” denildi. Resmi bir belge istedim. “Kabul Edilemez Yolcu Formu” doldular. Forma bakınca “Ulusal Bilgi Sistemi” işaretlenmiş görünüyordu.

Demokrasi’nin beşiği (!) ve Avrupa Birliği üyesi Yunanistan herhangi bir suç ya da soruşturma olmamasına rağmen tarafıma böyle bir uygulama gerçekleştirdi. Aslında beklemiyor da değildim. Dr. Sadık Ahmet, DEB Partisi ve Batı Trakya Türkleri üzerine araştırmalar yaparsan pek tabii Yunanistan yine Yunanlığını yapacaktı. Bugün Batı Trakya Türklerinin asırlardır çektikleri çileleri ve 19.madde kapsamındaki vatandaşlıktan atılıp, gümrüklerden geri çevrilenleri gayet iyi anladım. Bu uygulama ne kadar doğru çalışmalar yaptığımı teyit etmiş oldu. Çalışmalara her daim devam edeceğiz!…”
  Daha önceki yıllarda da  bir etkinliğe katılmak için Makedonya’ya giderken  KİPİ Sınır Kapısı’ndan beni  de geri çevirmişlerdi. O zamanki geri çevirme ise yanımda gerekli döviz bulunmadığı şeklindeki yalandı.
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA