Keşan Haber
reklam

ÇOKAL BARAJI’NDA BALIK ÖLÜMLERİ

ÇOKAL BARAJI’NDA BALIK ÖLÜMLERİ
Bu haber 07 Temmuz 2017 - 15:26 'de eklendi ve 5 views kez görüntülendi.
reklam

BARAJDAKİ BALIKLARIN ÖLÜM SEBEBİ FABRİKA ATIKLARI MI.?

BİR MİLYONDAN FAZLA İNSANA İÇME SUYU SAĞLAYAN ÇOKAL BARAJINA BUNU YAPANLAR KORUNACAK MI.?

Milyonlarca Balık 24 Saatte Öldü

“Fabrika Atıkları mı İçme Suyu Barajını Oksijensiz Bıraktı.”

Çanakkale Gelibolu’ya bağlı Çokal ve Evreşe mahalleleri ile Şarköy ve Malkara ilçelerinde de sınırları bulunan ve bir milyonu aşkın vatandaşa içme suyu sağlayan Çokal Barajında Balık ölümleri vatandaşları tedirgin etti.

Malkara İlçesine bağlı Sağlamtaş ve Emirali Mahallelerindeki vatandaşlara yemek ve satmak için balık sağlayan, ilçeye bağlı 12, Şarköy ilçesinde de 10 mahallede sulamalı tarım yapılmasını sağlayan barajdaki balık ölümleri nedeniyle tarlalar sulanmaz oldu.

Çokal Barajından su numuneleri alan Tekirdağ Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürlüğü Su Ürünleri Şubesi Yetkilileri numunelerin sonuçlarını bekleyeceklerini, bir şey söylemenin erken olduğunu belirttiler.

Balık ölümleri ile ilgili konuşan Emirali Mahallesi sakini Sinan Çetinkaya “ Çokal Barajındayız. Bulunduğumuz bölgede son günlerde balıklarımız ölmeye başladı. Biz buradan aileler olarak sulama yapıyoruz, gerekirse içme suyu olarak kullanıyoruz yüzde altmış oranında. Son günlerde fabrika atık sularının artması sonucu görüldüğü üzere resimlerde de videoda da balıklar ölmeye başladı. Biz bundan şikâyetçiyiz. Yetkililere sesleniyoruz. Buna artık dur denilmesi gerekiyor.”

Emirali mahallesinde tarım yapan ve sulu tarım ile uğraşan çiftçi İlhan Özkan sudaki bir maddenin suya girdikleri takdirde ayaklarda yaralar açtığını belirterek “ Bu Gelibolu Çokal Barajı. Ve burdan Şarköy-Gelibolu-Ecabat ve Keşan tarafına içme suyu verilmektedir. Burada balıklarımız ölmüş haldedir. Görüldüğü gibi. Bütün yetkililere Cumhurbaşkanına, Başbakanım olmak üzere bunlara bir çare bulunmasını istiyoruz. Hayvanlara yem bitkisi ekiyoruz, ama sulama yapamıyoruz bu sudan. Buna bir çare bulunsun yani. Bundan hayvanlara mısır suluyoruz.  Ve ayaklarımızda yara oluşuyor. Ve yaralar feci halde oluyor yani.”

Barajdan balık tuttuklarını ve balık yediklerini artık kimsenin balık tutmaya bile gelmediğini belirten Serbay Sertkaya “ Göletteki bütün balıklar öldü. Bu göletin eski haline gelmesi için 20 yıl zaman alması lazım.”

Emirali Mahallesi sakinleri son canlı balıkları üzüntüyle seyrederek gölette kimyasal malzemenin olduğunu, gelen yetkililerin suyun bazı bölümlerinde hiç oksijen kalmadığını söylediklerini, bazı bölgelerde de yüzde 26 oksijen olduğunu belirttiklerini ifade ettiler.

Emirali Muhtarı Cemalettin Sertkaya daha öncede fabrikaların atıklarını dereye döktükleri için bir çok mahalle muhtarının şikâyette bulunduklarını, bir işlem yapılmadığını belirtti.

Malkara Belediyesinin işleri nedeniyle Ankara’da bulunan Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul da telefon ile yaptığı açıklamasında barajdaki balık ölümlerine gerekli alakanın gösterildiğini, Büyükşehir Belediyesinin Çevre Dairesinin ve Sağlık Daire Başkanlığı ekiplerinin derelerden ve barajın değişik yerlerinden numuneler aldığını, konuyla hem kendisinin hem de Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın hassasiyetle durduğunu belirtti.

Balıkların ani ölümleri çevreye pis bir koku yayarken, binlerce martının da ölü balıkları yemek için baraj çevresine akın ettiği görüldü.

malkarasonhaber 

Etiketler :
reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER