SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

– CHP’li ÜN : “Çiftçiyle Alay Ediyorlar”

– CHP’li ÜN : “Çiftçiyle Alay Ediyorlar”
Bu haber 13 Haziran 2023 - 18:07 'de eklendi ve 142 kez görüntülendi.

– ÜN : “Çiftçimizin Başına Kaynar Sular Dökmüştür”

– CHP Edirne Milletvekili Ediz Ün: “AKP Zihniyeti Çiftçiyi Enflasyona Ezdirmiştir”

CHP Edirne Milletvekili Ediz Ün, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) 2023 hasat dönemindeki buğday ile arpanın alım fiyatları ve desteklemeler için açıkladığı rakamların çiftçiyle alay edercesine düşük olduğunu söyledi.
(CHP) Edirne Milletvekili Ediz Ün, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından müjde olarak duyurulan hububat alım ve destekleme rakamlarının çiftçiyi hayal kırıklığına uğrattığını ve beklenenin çok altında kaldığını belirterek bir basın açıklaması yayımladı.

Ün, “Gittikçe fakirleşen çiftçimiz, hububat alımında açıklanan enflasyon rakamlarına oranla bir artış beklerken adeta kandırılmış; alay edercesine bir rakamla karşı karşıya bırakılmıştır. Primleri de dahil edildiğinde ekmeklik buğday için ton başına 9 bin 250 TL, arpa için ton başına 7 bin 500 lira alım fiyatı belirleyen AKP zihniyeti; çiftçimizi yine hayal kırıklığına uğratmıştır” dedi.

AKP Zihniyeti Çiftçiyi Enflasyona Ezdirmiştir

AKP’nin çiftçilere zulmettiğini belirten CHP Edirne Milletvekili Ün, “AKP zihniyetinin çiftçimizi enflasyon karşısında ezdiği kaçınılmaz bir gerçektir. 2022 yılında; buğdayda ton başına 7 bin 450 lira, arpada 6 bin lira civarında açıklanan hububat fiyatlarında her ne kadar gerçek enflasyonu yansıtmasa da yüzde 40 artışla hesaplama yapıldığında buğday için 10 bin 460 lira, arpa için 8 bin 680 lira alım fiyatı açıklanması gerekmektedir.

TÜİK’in halktan gizlediği gerçek rakamların 3 kat altında olan enflasyon oranında artışı bile çiftçiye layık görmeyen AKP zihniyeti, hububat alım fiyatları seçim sonrasına saklayarak çiftçimizin başından aşağıya kaynar sular dökmüştür” ifadelerini kullandı.

Emeğinin Karşılığını Alamayan Çiftçi Toprağından Uzaklaştı

AKP’nin Türk Çiftçisine büyük darbe vurduğuna dikkat çekerek, çiftçi sayısındaki azalmaya vurgu yapan Ün, “AKP iktidarı boyunca gittikçe fakirleşen, toprağından uzaklaşan çiftçilerimiz borçlarını ödeyemez hale gelmiş; emeğinin ve alın terinin karşılığını alamadığı için tarım yapmaktan vazgeçer hale gelmiştir. 2003 yılında Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)’ye 2 milyon 765 bin çiftçimiz kayıtlıyken bu oran 2022 yılında 2 milyon 34 bin’e gerilemiş 2023 yılında ise 2 milyonun altına düşme tehlikesiyle alarm vermeye başlamıştır” dedi.

Milletimiz Yiyecek Ekmek Bulamayacaktır

Dünya çapında düşen gıda fiyatlarının Türkiye’de tersi oranda arttığını belirterek, üretimin azalmasının milli bir beka meselesi olduğunun altını çizen CHP Edirne Milletvekili Ediz Ün, “Her geçen gün artan nüfusumuz ele alındığında milletimizin sofrasına gıdayı ulaştırabilmek için en az 3 milyon çiftçiye ihtiyacımız varken, Mayıs ayında yüzde 52 olarak belirlenen gıda enflasyonunun fırlatması içten bile değildir. Dünyada gittikçe düşen gıda fiyatları, bir tarım ülkesi olmaktan uzaklaşan ülkemizde artmaya devam etmektedir. Bu gidişle aziz milletimizin her bir ferdi, eskilerin tabiriyle yiyecek ekmek bile bulmakta zorlanacaktır.

Hal böyle iken, siyaseti bir kenara bırakarak bilime dayalı gerçek veriler ışığında çiftçimizin kalkınması için çalışmalar yapılmalı, milli beka meselesi olan tarıma gereken önem verilmelidir. Kendi kendine yeten bir ülke durumundayken, ithalat cenneti haline gelen ülkemizin tek kurtuluş yolu üretimden geçmektedir” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA