SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

‘Burada Turizm Çok’ Panelinde Antalya Turizmi Mercek Altına Alındı

‘Burada Turizm Çok’ Panelinde Antalya Turizmi Mercek Altına Alındı
Bu haber 15 Mayıs 2023 - 21:45 'de eklendi ve 227 kez görüntülendi.

Türkiye ve Dünyanın önde gelen turizmdestinasyonlarından olan Antalya’da düzenlenen

Mesut Yar ile ‘Burada Turizm Çok’ isimli panelve www.tourismjournal.com.tr haber sitesinin Yaza Merhaba Lansman Partisisektör temsilcilerini bir araya getirdi.

Antalya Sherwood Exclusive Kemer Otel’de düzenlenenetkinliğin düzenleyicisi Tourism Journal Genel Yayın Yönetmeni Aşkın Koç, sektöründesteklenmesi ve çeşitlendirilmesinin önemine dikkat çekti.

Turizm sektörünün deneyimli isimlerinden gazeteci veTourismjournal.com.tr sitesinin Genel Yayın Yönetmeni Aşkın Koç, sitenin şuanda Türkçe, İngilizce ve Rusça olarak hizmet verdiğini 6 ay içinde bu rakamı10’a yükseltmek istediklerini belirtti.

Sitenin sade ve haber odaklı bir tasarıma sahip olduğunudile getiren Aşkın Koç “Tourismjournal.com.tr, bir reklam kalabalığı olmayan vehaber odaklı yapıya sahip. Türkiye’deki turizm destinasyonlarından günlük veanlık olarak içerik üreten bir haber sitesi. Türkiye turizmi, dünyasıralamasında ön sıralarda yer alıyor. Haber sitemizi çok dilde yaparak, Türkturizminin dünyada hak ettiği yeri sağlamayı misyon edindik. Bu etkinliğimizlesektör temsilcilerini bir araya getirerek daha neler yapılabilir diye konuştuk.En önemli turizm destinasyonları arısındayız çünkü gerek yatırımlar gerekse de hizmetkalitesiyle önemli bir güce sahibiz ve bunu dünyaya daha çok duyurmalıyız” diye konuştu.

ZENGİN BİR PROGRAMA İMZA ATILDI

Turizm yatırımcıları, turizmprofesyonelleri, ulusal ve yerel basın temsilcileri, akademisyenlerin katıldığıpanelde, “Antalya ve Turizm” oturumundaAKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu , “Türkiye ve Turizm” oturumunda TÜRSAB BaşkanıFiruz Bağlıkaya, “Havacılık ve Turizm” oturumunda Fraport TAV Genel Müdür DenizVarol, “Resort Turizmi” Hasan Ali Ceylan Sherwood Exclusive YKB, “SağlıkTurizmi oturumunda “ATSO Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜRSAB Sağlık İHT Kom. Bşk. HaticeÖz Ö.Uncalı Meydan Hastanesi Kurucusu Dr Cengiz Yılmaz, Sanitas SPA Kurucu veTÜGİAD Bşk.Yrd. Dr Şebnem Akman Balta Mesut Yar’ın sorularını yanıtladı. AntalyaAquarium Genel Müdürü İsmail Arık “Antalya ve Kent Turizmi”, Medilux&SanitasKurucu ortağı Abdurrahman Balta “Sağlık Turizminde İnsan Kaynakları ve Eğitim” konusundagörüşlerini belirtti.

HOMS Global A.Ş. Genel Müdüri Gökhan Uçarkaya “Turizmde DijitalDönüşümü”anlattı.

“Gastronomi Turizmi” oturumunda ise Rixos Sungate şefi Recep Güler, SherwoodExclusive şefi Zafer Tok ve Sky Business Otel ve Fener Restaurant Genel MüdürüNurten Sarı konuşma yaptılar.

RUS TURİST GELİRSE SEKTÖR CANLANIR

AKTOB Başkanı Kaan Kaşif Kavaloğlu, Nisanayında önemli bir ivme yakaladıklarını belirterek geçen yılın aynı döneminegöre yüzde 45’lik bir artış olduğunu belirtti.

Nisanda Antalya’ya gelen turist sayısının 2milyonu geçtiğini vurgulayan Kaan Kaşif Kavaloğlu: “Bu sene Rus turist gelirsegüzel bir sezon geçireceğiz. Çünkü Rusya pazarının eksiğini kapatabilecek birpazar yok. Antalya için artı görünen 1 milyonu geçen İngiltere pazarı var. Bupazarda 1.5 milyon kişinin gelme durumu var. Almanya ve İngiltere’den dünyaturizmine 55-60 milyon paket çıkışı var. Biz daha İngiltere pazarında çok yolkat etmeliyiz. Antalya ve Türkiye dünya turizmidir. Turizmci 2019 gelirrakamını yakalar ama karlılığı çok uzun süre yakalayamaz. Maliyetler yüzdeyüzün üzerinde arttı, döviz kuru da beklentimizin altında gidiyor. Karlılıklaruzun bir süre 2019 karlılığına ulaşamayacaktır. Antalya için iç turizm olmazsaolmazımızdır. Bizi terk etmeyen iki kaynak pazar var. Yurt dışı ikincisiAvrupalı Türkler. Kriz dönemlerinde çok iyi kaynak anlamına geliyor. Ama sadecekriz anlarında değil sezon boyunca yurt içi pazarını önemsiyoruz”

SEZONU12 AYA YAYMAK ÖNEMLİ

Panelde konuşan Sherwood Resorts & HotelsYönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Ceylan,

turizmin sektörünün emek istediğini ve giderekkarlılığın da düştüğünü vurgulayarak, “Turizmi sevmeniz lazım, aşkla yapmanızlazım. Bunu yaparsanız başarı da onunla birlikte gelir. Biz de işimizi çokseviyoruz, çok konsantreyiz. Para mutlaka önemli ama benim için yegane kriterdeğil. İşimizde para, bizim için birinci kriter olmadığı için her şeyin eniyisini yapmak için mücadele veriyoruz. Bizim için en önemlisi markadeğerini yükseltmek ve düzgün esnaf olmaktır

Sunduğumuz hizmetler, sunmamız gerekeninüzerinde. Burada misafir lehine bir fayda var. Bu beklentiyle turistülkemize geliyor. Bunda yeniden düzenlemeye gidilmesi gerekiyor. Her otelin herşey dahilde bir standardının olması gerekiyor. Sektörümüzde istihdamaçısından kontrolümüz dışında olan sorunları var. Sonuçta sezonluk bir işyapıyoruz. İstihdamı 12 aya yaymak oteller kapalı olduğu müddetçe hayaldenöteye gidecek bir şey değil. Bazı şeyleri düzeltmediğimiz müddetçe bu konukonuşmaktan öteye geçmez. Bizimle birlikte devletin de desteklerini artırarakelini taşın altına koyması gerekiyor” dedi.

RUSPAZARINDA DÜŞÜŞ SÖZ KONUSU

Antalya turizminin Mayıs ayındaki gidişatınıdeğerlendiren TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Rusya pazarında da ciddi düşüş olduğunu söyledi. Firuz Bağlıkaya, “Yılın ilk 2- 3 ayına iyibaşladık fakat Mayıs ayı çok kötü görünüyor. Özellikle Rusya pazarında ciddidüşüş var. Yıl sonunda rakamların toparlayacağını düşünüyorum. Türkiyesunduğu ürünler ve rekabetçi fiyatlarıyla öne çıkıyor. Ruslar, Türkiyeiçin 2-3 saatlik bir uçuşla ve uygun ulaşım bedeli öderken, şimdi uçuş beşsaate çıkıp, fiyat yükselirken ambargo Rus turistin destinasyonları içinTürkiye için avantajı ortadan kalktı. Ruslar 5 saatte Dubai’ye ya da başkaülkelere gidiyor. Böyle bir türbülasyon yaşıyoruz. Bir kaç sene sonra bu yaralarınsarılacağı bir süreçten geçiyoruz. İç turizm hareketi kuvvetli olmayanülkelerin dış turizm hareketi de iyi olmuyor. Biz kendi vatandaşımızı seyahatettiremiyorsak dışarıya yaptığımız hiçbir şeyin sürdürülebilir olması mümkündeğil. Bunun için devlete sektöre düşen şeyler var. Otellerin yerli kontenjanıiçin vergi indirimi yapılabilir, KDV alınmayabilir” ifadelerini kullandı.

SAĞLIKTURİZMİ TALEBİ GİDEREK ARTIYOR

Özel Uncalı Meydan Hastanesi Ortopedi veTravmatoloji Uzmanı Dr. Cengiz Yılmaz, Türkiye’nin sağlık turizminde önemli birpotansiyele sahip olduğunu söyledi.

Sağlık turizminin popülaritesinin giderekarttığını ve Antalya’nın da bu pastadan pay alması gerektiğini dile getiren Dr.Cengiz Yılmaz, şunları söyledi: “Sağlık turizmi pastası çok büyük. Çünküülkemizdeki kamu ve özel sağlık kurumları çok kaliteli hizmeti oldukça ekonomikşartlarda sunuyoruz. bu noktada gayet rekabetçi olduğumuz çok açık. Ülkemiz ilerekabet edebilecek sadece Hindistan olabilir, ama kalite konusunda kesinliklebizimle yarışamazlar. Şu anda ülkemizde tıp hemen hemen her alanda gayet iyidurumda. Batı ve Avrupa’nın en ileri ülkeleriyle yarışabilecek düzeyde birsağlık sistemimiz var. Sağlık Bakanlığı’nın sağlık turizmini desteklemekonusunda gayet başarılı çalışmaları var. Bunun sadece tanıtım kısmında birazdaha devlet tarafından desteklenmesi gerekli. Antalya’da sağlık turizmi olmasıgereken seviyenin daha altında yer alıyor. Yıllardan beri Antalya’da her şey dahilturizm konsepti nedeniyle Antalya esnafının turizmden yeterince faydalanmadığısöylenir ve bu doğrudur. Özellikle sağlık turizmi ön plana çıkarıldığı zamanhem kişi başına turist harcaması çok daha yüksek seviyelere gelir ve özellikleşehir otellerine faydası ve doluluk oranına katkısı çok olacaktır”

NİTELİKLİ PERSONEL ÖNEMLİ

Sanitas Spa Ltd. Şirket Kurucusu AbdurrahmanBalta, panelde, ‘Turizm Sektöründe Eğitim’ ve ‘Turizm Sektöründe İnsan Kaynakları’ başlığında iki sunum gerçekleştirdi.

Abdurrahman Balta, “Spa ve Wellness hizmetininTürk turizminde yeni bir hizmet türü olmasına rağmen, sayısının kısa süredehızla arttığını dile getiren Abdurrahman Balta, “Bu hızlı artış henüz çözümekavuşamamış sorunları da beraberinde getirdi. Temel olarak bu sorunlar,yönetim, yasal mevzuat, pazarlama ve bunlar içinde daha fazla öne çıkan insankaynakları başlıklarında gruplanabilir. İnsan kaynakları başlığında özelliklenitelikli personel bulma zorluğu ve bu zorluğu aşmak için uygulanan yöntemlersektörde oldukça yoğun tartışılmaktadır. Özellikle yönetim düzeyindeki pozisyonlardagerekli becerilere sahip yeterli sayıda işgören bulmakta zorlanıldığı ifadeedilmektedir. Yine aynı araştırmada, bu sorunların ya aynı kalacağı ya daönümüzdeki 10 yıl boyunca daha da kötüleşeceği öne sürülmektedir”

TOURISM JOURNAL lansman gecesiniünlü sunucu Merve Aydın gerçekleştirirken Ömür Gedik ve Gökhan Temel turizmcilere unutulmaz bir konser verdi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA