SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Brüksel’de Bir Hafta

Brüksel’de Bir Hafta
Bu haber 22 Mart 2021 - 22:43 'de eklendi ve 168 kez görüntülendi.

– AB Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell İstanbul Sözleşmesi’nin kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetle mücadelede yasal bağlayıcılığı olan ilk belge olduğunu, COVID-19 pandemisi ve kadınların birinci sıradaki kurban olduğu birçok çatışmanın bir sonucu olarak kadınlar ve kız çocuklarına yönelik şiddetin tüm dünyada artmakta olduğu bir dönemde, İstanbul Sözleşmesi’nin her zamankinden daha fazla önem taşıdığını ifade etti.

– Almanya Federal Dışişleri Bakanı ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Başkanı Heiko Maas, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Rik Daems ve Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Pejčinović Burić ortak açıklamalarında Türk resmi makamlarını kadınların şiddete karşı korunmasına yönelik uluslararası sistemi zayıflatmamaya çağırdı.

– Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 25-26 Mart tarihlerinde yapılacak AB Konseyi Liderler Zirvesi öncesinde AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile 19 Mart Cuma günü video konferans görüşmesi gerçekleştirdi. AB tarafından yapılan açıklamaya göre görüşmede önümüzdeki günlerde düzenlenecek olan Kıbrıs ile ilgili görüşmeler dahil olmak üzere Doğu Akdeniz’deki durum ve AB-Türkiye ilişkileri ele alındı; Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların durumu ile Libya ve Suriye dahil olmak üzere bölgeye ilişkin meselelere dair fikir alışverişinde bulunuldu.

– AB Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell ve AB Komisyonu’nun Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olivér Várhelyi tarafından yayımlanan ortak açıklamada TBMM Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi ve dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin karar ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından HDP’nin kapatılması istemiyle açılan davanın büyük endişe uyandırdığı ifadesine yer verildi.

– Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada bazı ülkelerin TBMM’deki gelişmelere ilişkin açıklamalarının hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmadığı ifade edildi, devam eden hukuk süreçleriyle ilgili yorum yapılmasının hukuka müdahale olduğu ve bağımsız mahkemelerce yürütülen yargı süreçlerine saygı duyulması gerektiği belirtildi

– AB Komisyonu “Dijital Yeşil Aşı Sertifikası” ile ilgili bildirgeyi 17 Mart’ta açıkladı. AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada aşı sertifikasının COVID-19’a karşı herhangi bir aşı uygulanan AB vatandaşlarına verileceği ancak, serbest dolaşıma ilişkin kısıtlamalardan muaf olunması için AB’de pazarlanmasına izin verilen aşıların dikkate alınacağı belirtiliyor. AB Komisyonu önümüzdeki yaz aylarına ulaşıldığında, Dijital Yeşil Sertifikaların doğrulanmasını kolaylaştıracak bir dijital altyapı kurulmuş olmasını hedefliyor.

– AB Konseyi Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER) 8. Çevresel Eylem Programı üzerinde anlaşma sağlanması hedefiyle AB Konseyi’ne Avrupa Parlamentosu ile müzakerelere başlama yetkisi verdi. 8. Çevresel Eylem Programı 2030 yılına kadar çevre ve iklim politikalarının oluşturulması ve uygulanması için bir rehber görevi üstlenecek.

– Avrupa Bankacılık Makamı, Avrupa Sigorta ve Mesleki Emeklilik Kurumu ve Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu çevresel yatırım hedefine katkıda bulunan ekonomik faaliyetlere yatırım yapan finansal ürünlerin kamuya yönelik bilgilendirmelerine ilişkin taslak “Düzenleyici Teknik Standartlar” konusunda paydaş danışma süreci başlattı.

– Bilimsel fikirlerin çığır açan inovasyonlara dönüştürülmesine katkı sağlamak amacıyla 2021-2027 dönemi için 10 milyar € bütçeyle oluşturulan Avrupa İnovasyon Konseyi çalışmalarına başladı. Başlangıç etkinliği 18 Mart’ta düzenlenen Avrupa İnovasyon Konseyi Nisan ve Mayıs aylarında projelere ilişkin tanıtım etkinlikleri düzenleyecek. Bu etkinlikler çevrimiçi izlenebilecek.

– AB COVID-19 krizine acil yanıt olarak geliştirilen SURE mali finansman aracının 2021 yılı içerisindeki ikinci ödemesi kapsamında yedi AB ülkesine toplam 9 milyar € ödeme gerçekleştirildi. Sağlanan kaynak, bu ülkelerin istihdamı korumak için yapmak durumunda kaldıkları kamu harcamalarının dengelenmesine yardımcı olacak.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA