SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

ANADOLU AJANSI TBMM’DE SUNUM YAPTI

ANADOLU AJANSI TBMM’DE SUNUM YAPTI
Bu haber 01 Kasım 2022 - 15:47 'de eklendi ve 121 kez görüntülendi.

Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Serdar Karagöz, TBMM Dijital Mecralar Komisyonu üyesi milletvekillerine, 27 Ekim’de (dün) TBMM’de “Basın Yayıncılarının Dijital Platformlardan Telif Talebi” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi

 

Karagöz, habercilikte dijitalleşme ile yaşanan dönüşüm sonucunda haber içeriklerine erişimin büyük oranda dijital platformlar üzerinden gerçekleştiğini belirtti. Özellikle arama motorlarının dijital içerikleri kullanmalarındaki yasal boşluklara dikkat çeken Karagöz’ün sunumunun ardından komisyon üyesi milletvekilleri de söz aldı.

Dijital Mecralar Komisyonunun CHP’li üyeleri İstanbul Milletvekili Özgür Karabat ve Muğla Milletvekili Burak Erbay’ın da toplantıda söz alarak Ajans temsilcilerine çeşitli sorular yöneltti.

 

ANADOLU AJANSINA ZOR SORULAR

Ekonomideki küreselleşme sürecinin bilgi alanında da bir tekelleşmeyi getirdiğini belirten Karabat, Anadolu Ajansı Genel Müdürü Karagöz’e seçime ilişkin hazırlıklarını sordu. Son genel ve yerel seçimlerde yaşanan tartışmalara da dikkat çeken CHP’li Karabat:

“Anadolu Ajansının sözünün ağırlığı genellikle seçimlerde zayıflıyor, genellikle oralarda dezenformasyona uğruyor, zayıflıyor. Her seçimde iktidar partisi belli bir yüksek oy oranında başlıyor, sonra aşağı doğru iniyor. Bunun her seçimde olması tesadüf mü” diye sordu.

İstanbul seçimlerinde de yaşanan şaibeleri hatırlatan Karabat, bu yaşananların Kurumun saygınlığını gölgelediğini belirtti. Seçim verilerinin nasıl elde edildiğinin şeffaf biçimde açıklaması gerektiğini ifade eden Karabat, “Bu verilerin nasıl geldiğini, belli zamanlarda nasıl bu verilerin kesintiye uğradığını merak ediyoruz ve bu verileri sizin nereden aldığınızı da merak ediyoruz. Yüksek Seçim Kuruluyla ilişkiniz nasıl, müşterisi değilseniz önümüzdeki seçimde müşterisi olmayı planlıyor musunuz?” sorularını yöneltti.

“AA: ÖNCEKİ YÖNETİM DEĞİŞTİ”

Anadolu Ajansı Genel Müdürü Serdar Karagöz sorulara yanıt verirken kendilerinden önceki yönetimin büyük oranda değiştiğini ifade etti. Seçim öncesinde abonelerini ziyaret ederek seçim sürecini nasıl takip edecekleri konusunda önden bilgilendirme yapacaklarını açıkladı.

“Bu konuda abonelerimizi bilgilendireceğimiz bir abone ziyaretleri turumuz olacak. Kamuoyunu da ben bu noktada ikna edeceğimizi düşünüyorum çünkü her şey şeffaf bir şekilde ilerliyor.” şeklinde yanıt verdi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA