SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Tsahouridis”Hey gidi sevda” yı Türkçe seslendirdi

Tsahouridis”Hey gidi sevda” yı Türkçe seslendirdi
Bu haber 28 Aralık 2021 - 21:43 'de eklendi ve 665 kez görüntülendi.

“Bu şarkıyı tüm Karadenizli kardeşlerime adıyorum. Müzik bizi her zaman birleştirir. Barış için, aşk için. Karadeniz Kemençesi her zaman kültürümüzün ‘bayrağı’ olmalıdır!” – Mattheos Tsahouridis.

 

Yunanistan’ın ünlü sanatçılarından kemençe virtüözü Mattheos Tsahouridis, kemençesini bayrak, dünyayı vatan, şarkısını barış güvercini yaparak Türkçe seslendirdiği Hey Gidi Sevda’yla hem sanatının hem de dünya görüşünün derin yansımasını bir kez daha ortaya koydu.

Türkiye’nin ünlü sanatçılarından Apolas Lermi’nin katkılarıyla ortaya çıkan, geleneksel Afgan eseri Hey Gidi Sevda’nın Türkçe sözleri Lale Alatlı tarafından yazıldı, video klibi ise Trabzon’da Murat Davulcu tarafından çekildi.https://www.youtube.com/watch?v=3S6Il1bp6lA

 

Kuzey Yunanistan’ın küçük kenti Veria’da doğan Mattheos Tsahouridis dokuz yaşındayken ilk kemençe derslerini, Gümüşhane’nin Dumanlı köyünde doğan dedesinden aldı. On iki yaşında ilk solo kemençe albümünü çıkardı. 1996 yılında Yunanistan Geleneksel Müzik Yarışması birincilik ödülünü aldı ve hemen arkasından Veria Metropolitliği’nin bursuyla Londra Goldsmiths Üniversitesi’nde (lisans, Etnomüzikoloji yüksek lisansı) okudu. 2007 yılında Karadeniz Kemençesi ve bu enstrümanın müzik potansiyeli üzerine dünyada ilk defa İngilizce yazılmış olan doktorasını tamamladı. 2005 yılında British Arts Foundation tarafından yılın Birleşik Krallık’ta Batılı Olmayan En İyi Enstrüman İcracısı ödülüne layık görüldü. Dünyanın çeşitli yerlerinde çok sayıda festivale katıldı. Www.playlyra.com sitesi üzerinden kemençe dersleri veren Mattheos, Karadeniz kemençesinin yanı sıra keman, lafta, ut, buzuki, gitar, İran kemençesi, Afgan rubabı, Afgan ve Özbek kemençesi çalıyor. Sanatçı, defalarca tekrarladığı gibi “tüm ruhunu” Karadeniz kemençesine adamıştır.

Daha fazla bilgi ve iletişim ve için:

Mattheos Tsahouridis: https://playlyra.com/tr/home-tr/

https://www.youtube.com/channel/UCD6ZjYx8-uCzCHvRsfSxtFA

https://www.facebook.com/TsahouridisMatthaiosOfficial

https://www.instagram.com/tsahouridismatthaios/

Lale Alatli: www.lalealatli.com

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA