SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Enez Kralın kızına yaptırdığı bazilika ortaya çıkarıldı

Enez Kralın kızına yaptırdığı bazilika ortaya çıkarıldı
Bu haber 25 Ağustos 2018 - 13:53 'de eklendi ve 614 kez görüntülendi.

Enez’de yürütülen arkeolojik kazılarda gün ışığına çıkarılan kalıntılar, başta Trakya olmak üzere Anadolu,Ege adaları,Yunanistan ve Güney Doğu Avrupa arkeolojisine önemli katkılar sağlıyor.

Avusturyalı arkeolog Prof .Dr. Stefan Karwisese  başkanlığında  11 yıldan buyana  Kral Kızı Mevksi’nde süren kazılarda   Roma Kralı’nın kızına yaptırdığı  bazilika ortaya çıkarıldı.
Tarihte yaşanan şiddetli depremlerden yıkılan bazilika’nın toprak altında kalan kısımları  sürdürülen kazıda ortaya çıkarılıyor.
Karwisese,kazı yapılan ve büyük bölümü ortaya çıkarılan bazilika da  çok önemli bulgular ortaya çıktığını ifade ederek: Elimize geçen çok ilginç bulgular var. İlk önce yani bu kilisenin boyu 40’a 30 metre yani demek ki gerçekten büyük bir alan.İçinde özel şeyler olarak 2 tane sarnıç veya çeşme olarak adlandırılabilen  yapılara rastladık.Çok güzel mermer parçalarına ulaştık. Bunların bazıları 5 ton ağırlığında.”

Tarihte ´Ainos´ diye anılan ilçede; Trak, Troya, Ceneviz, Roma, Bizans ve Osmanlı´ya uzanan medeniyetlerin ayak izlerinin ortaya çıkarılması için kazı çalışmaları sürüyor. Kazılar, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Üniversitesi ve Edirne Valiliği tarafından destekleniyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA