SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik
İl Kültür Turizm Müdürü’nden Keşan ve İbrice çıkarması

 

“Belediyenin Keşan’a yaptığı çalışmalardan mutlu oluyorum”

Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile birlikte Edirne İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Soytürk’ü Keşan’da ağırladı.

Saat 11:00 sıralarında Keşan’a gelen İl Kültür Turizm Müdürü Soytürk’ü, Kaymakam Yılmaz ve Başkan Helvacıoğlu karşıladı. Birlikte Kunduracılar Çarşısı, Artı Çarşı, Keşan Kent Müzesi ziyaretlerinin ardından heyet İbrice Limanı’na hareket etti.

KEŞAN’DAKİ DEĞİŞİKLİKLERİ GÖRDÜKÇE MUTLU OLUYORUM

Ziyaretler ile ilgili bilgi aktaran Edirne İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Soytürk şunları söyledi: “Kunduracılar Çarşısı’ndaki durumu yerinde inceleyeceğiz. Özellikle İbrice’deki dalış kulüplerimizle ilgili yeni bir projelerimiz çalışmalarımız olacak. Kaymakam ve Başkan bey de bizlerle birlikte olacak. Keşan’daki değişiklikleri gördükçe mutlu oluyorum. İnşallah çok daha güzel olacak. Pandemi sonrası Keşan’ımız yerli ve yabancı konuklar ile yoğun katılımınla özellikle Erikli ve Yayla Sahili ziyaretlerinden memnun olacaklar. Belediyenin Keşan’a yaptığı çalışmalardan mutlu oluyorum. Keşan’daki çevre ve peyzaj anlamındaki dokunuşların Keşan’a katkı sağlayacağına inanıyorum. Sayın Başkanımın da hayranlarındanım.”

SAROS’UN YÖNETİMİNİ TEK MERKEZE TOPLAYABİLECEK BİR YAPIYA KAVUŞTURMALIYIZ

Soytürk açıklamasına şöyle devam etti: “Belediyenin Kent Müzesi hazırlığı var. Bilhassa Erikli ve Yayla’ya gelen iç turistleri Keşan’ın içine sokacak projeler üretmeliyiz. Bu hareketliliği de müze ile kazandırabiliriz. Saros Turizm Koruma Kollama Bölgesi, çevre planları Çevre Şehircilik Bakanlığı’nca yapılıyor. Ama bir takım fikirlerimiz var. Yönetimi tek merkezde toplamayı hedefliyoruz. Bunları da Kaymakam Bey ve Başkan Beyle de paylaştık. Bütün Saros’un yönetimini tek merkeze toplayabilecek bir yapıya kavuşturmalıyız. İnşallah Sayın Valimiz, Sayın Kaymakamımız ve Sayın Başkanımızla bu fikri olgunlaştırıp daha merkezi bir daha dağınık bir yönetimden ziyade tek merkezden Saros’daki bütün turizm bölgesini yönetebilecek bir yapı olmalı. Bunu alan başkanlığı olarak algılamak çok doğru olmaz. Alan başkanlığı daha büyük daha geniş ölçekli bir yapı ama tek merkezden bir yönetim, Saros’un sorunlarını ivedi çözebilecek daha hızlı ve pratik hareket edebilecek bir yapıya ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Bunu planlama aşamasındayız, bunu konuşuyoruz. Bunu sesli düşünüyoruz, bölgede yaşayan tatile gelen vatandaşlarımızın sorunlarını en aza indirgemiş bir yönetim modeli üzerinde konuşuyoruz. Saros’un her geçen gün ciddi anlamda potansiyeli artıyor. Doğasını, eşsiz güzelliğini, kumunu anlatmaya gerek yok. Bu malumun ilanı olur. Ama son dönemde artan bu turist talebini daha yönetilebilir kılmak için daha merkezden tek bir yönetim oluşmalı. İbrice’de Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı su altı dalış kulüplerimizin orada yaşadıkları sorunla ilgili bir kalıcı çözümle ilgili inşallah bugün bir adım atacağız. Ön çalışmaları ön fizibiliteleri yapıldı. Bugün orada onlarla birlikte olacağız. Aramızda federasyon temsilcimiz de olacak. Sayın Valimizin talimatı ile problem muhakkak çözülecek. Biz de bu çözüm için bir aradayız.”

TATİL TURİZMİ KATKISINI ARTTIRABİLİRİZ, BERABER ÇALIŞACAĞIZ

Kültür ve Turizm noktasında Soytürk’ün destekleri için teşekkür eden Helvacıoğlu da, “Turizm Kültür İl Müdürümüz 5-6 aydır görevde. Kendisi görevine hızlı başladı. Keşan, Erikli, Yayla yani Güney Edirne ile ilgili özel çalışmaları olacak. Katkıları da oluyor. Keşan’da ticari turizm katkısı, Saros’da da tatil turizmi katkısını arttırabiliriz. Bu konuda beraber çalışacağız. Keşan Belediyesi, Enez Belediyesi, Gökçetepe Muhtarlığı, Sultaniçe Muhtarlığı, İl Özel İdaresi, Valilik, Ticaret Sanayi Odası STK’ların içinde olacağı tek bir merkez yönetim hedefliyoruz. Bu konuya da Turizm Kültür İl Müdürlüğü’müz katkı sağlayacak ve önderlik yapması söz konusu. Saros Körfezi’mizin her geçen gün turizm potansiyeli artıyor.” dedi.

Heyet İbrice Limanı’nda Dalış Merkezi Yöneticileri ve Su Ürünleri Kooperatifi ile görüştü.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
SON DAKİKA