SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ’NÜN, ‘YUNUS’UN İZİNDE’ PROGRAMI, 25 EYLÜL’DE CORENDON HOTEL’DE

YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ’NÜN, ‘YUNUS’UN İZİNDE’ PROGRAMI, 25 EYLÜL’DE CORENDON HOTEL’DE
Bu haber 15 Eylül 2022 - 0:37 'de eklendi ve 211 kez görüntülendi.

Programa katılım ücretsiz ama email ile kayıt yapmak şart

Afbeelding met tekst, boek Automatisch gegenereerde beschrijving

İlhan KARAÇAY’ın haberi

Şair, yazar, sunucu ve televizyon programcısı Serdar Tuncer’in, Bosna Hersekli sanatçı Zeyd Şoto ile birlikte gerçekleştireceği, şiirler, ilahiler ve müzik ile bezenmiş ‘Yunus’un İzinde’  dinleti programında, Yunus Emre’nin bilgeliği dile getirilecek.

Afbeelding met tekst, lucht, buiten, grond Automatisch gegenereerde beschrijving

Program, 25 eylül Pazar günü saat 19.00’da, Schipholweg 275, 1171 PK Badhoevedorp adresindeki Corendon Village Hotel’de yapılacak.
Katılımın ücretsiz olduğu program için, amsterdam@yee.org.tr adresine mail göndermek şart.

Yunus Emre Kimdir? Kısaca Hayatı, Eserleri Ve Sözleri…

Yunus Emre Kimdir? Kısaca Hayatı, Eserleri Ve Sözleri

Yunus Emre Anadolu’da doğan ve Anadolu’nun Türk – İslam kültürleriyle bütünleştiren, önemli olan isimlerden biridir. Dünya üzerinde çok sayıda üniversitede kurulmuş olan ‘Yunus Emre Enstitüleri’nde kendisine ait olan şiirler incelenmektedir.

Eskişehir’de doğduğu düşünülen Yunus Emre, hayatının tümünü Anadolu’da geçirmiş bir şairdir. Anadolu’nun dört bir yanında tanınmış olan Türk ozanlarından biridir. Yunus Emre’nin birçok eseri günümüze kadar gelmiştir. Herkes tarafından sevilen ve tanınan bir ozandır.

Yunus Emre 1241 yılında doğmuş ve 1320 ya da 1321 yılında vefat ettiği düşünülmektedir. Anadolu Selçuklu Devleti’nin çöküş döneminde olması ve Moğolların istilasının gerçekleşmesi ile, zulüm dolu olan bir dönemde hayata gelmiş olan Yunus Emre ile ilgili pek fazla bilgi bulunmamaktadır. Yunus Emre’nin eğitim hayatı ile ilgili olarak da bilinen pek bir şey yoktur.

Farsça ve Arapça bildiği bilinmekte fakat bu eğitimleri nereden aldığı bilinmemektedir. Bazı rivayetler Yunus Emre’nin okuma yazma bilmediğini, babasının yanında çiftçilik yaptığını söylemektedir. Günümüzde yazılı bir kaynaktan bu bilgiler gelemediği için eğitimi ile ilgili herhangi net bir bilgi bulunmamaktadır. Selçukluların çöküş dönemindeyken tam olarak nelerle uğraştığı bilinmemektedir.

1241 yılında batıya doğru yayılmış olan Moğol istilasıyla, çok sayıda sanatçı, mutasavvıf, Türkmen ve bilim adamı Anadolu’ya göç etmiştir. Yunus Emre’nin zulmün yaygın olduğu bu dönemde dünyaya gelmiş olması, hoşgörü ve halkı sevgiye davet etmek üzerine şiirler yazmasına vesile olmuştur. Yunus Emre, derviş olarak Anadolu’ya, Azerbaycan’a ve İran’a seyahat etmiştir. Şam, Şiraz, Tebriz, Maraş, Nahcivan, Kayseri, Sivas gibi çok sayıda kültür merkezi olan şehirlerde bulunmuştur.

Yunus Emre’nin evlenip evlenmediği ile ilgili net bir bilgi bulunamamıştır. Kendisinin yazmış olduğu bir dizede belirttiğine göre, çocuklarının var olduğu düşünülmektedir. Eserlerinin her birinde, şeyhinin Tapduk Emre olduğunu bildirmiştir. Taptuk, Yunus ismini bazı şiirlerinde kullanmıştır. Mevlana Celaleddin Rumi için de birçok övgü dolu sözler söylemiştir. Bazı görüşlere göre, Yunus Emre’nin Hacı Bektaşi Veli ile karşılaştığı söylense de buna dair hiçbir kanıt yoktur. Hiçbir şiirinde bundan bahsedilmemiştir.
1321 yılında da vefat etmiş olduğu düşünülmektedir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA