SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Yunanistan BM Daimi Temsilciliği’nden ABTTF’ye Çirkin Saldırı

Yunanistan BM Daimi Temsilciliği’nden ABTTF’ye Çirkin Saldırı
Bu haber 01 Mayıs 2021 - 0:26 'de eklendi ve 59 kez görüntülendi.

TÜHA HABER / Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu’nun (ABTTF), Cenevre’de toplanan BM İnsan Hakları Konseyi’nin 46. olağan oturumuna sunduğu “Yunanistan’da isimlerinde ‘Türk’ kelimesi geçen derneklerin kaydının reddedilmesi nedeniyle örgütlenme özgürlüğünün ihlali ve AİHM kararlarının sarkan uygulaması”yla ilgili bildiriye, BM Cenevre Ofisi Nezdinde Yunanistan Daimi Temsilciliği’nin cevabı geçikmedi.

(TÜHA) TÜRKUAZ Uluslararası Haber Ajansı‘nın ‘Gümülcine Birlik Gazetesi‘nden aktardığı İlhan TAHSİN’in haberine göre, Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, BM Cenevre Ofisi Nezdindeki Yunanistan Daimi Temsilciliği’nin (ABTTF)’yi hedef alan çirkin ithamları karşısında susmayarak mücadelelerine devam edeceklerini açıkladı.

(ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ülkemizin daimi temsilciliğinin kullandığı yakışıksız ve ABTTF’yi karalamaya yönelik bu üslubu en sert şekilde kınıyor, ABTTF olarak hukuk ve demokrasi kuralları çerçevesinde Batı Trakya Türk toplumu ile gerçekleri hem BM hem de diğer tüm uluslararası kuruluşlar nezdinde kararlı bir şekilde dile getirmeye devam edeceğimizin bilinmesini istiyoruz”dedi.

Halit Habip Oğlu, (ABTTF)’nin Bekir Usta ve Diğerleri Dava Grubu’ndaki İskeçe Türk Birliği, Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği ve Meriç İli Azınlık Gençleri Derneği ile ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının uygulanmamasını dile getirdiği yazılı bildiriye, BM Cenevre Ofisi Nezdinde Yunanistan Daimi Temsilciliği’nden verilen yanıtta ise Yunanistan ve Yunan makamlarının AİHM içtihadını uzun zamandır devlet uygulamasında kriter olarak kullandığını ve bunun söz konusu davalar için de geçerli olduğunu ileri sürdü.

BM’ye sunduğu yanıtında (ABTTF)’nin yazılı bildirisinin beyhude bir şekilde (Batı) Trakya’daki Müslüman azınlık ile ilgili gerçeği karıştırmaya çalıştığına dair izlenime sahip olduğunu iddia eden Yunanistan, bir kez daha hükümet güdümlü bir STK (GONGO) gibi hareket eden (ABTTF)’nin sahadaki gerçeklerden son derece kopuk olduğunu ve (Batı) Trakya’daki Müslüman azınlığa mensup Yunan vatandaşları adına konuşacak pozisyonda olmadığını ileri sürdü.

“Ülkemizin daimi temsilciliği bizlere çok çirkin ve kabul edilemez ithamlarda bulunmuştur.”

 

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu da BM Cenevre Ofisi Nezdinde Yunanistan Daimi Temsilciliği’nin (ABTTF)’yi hedef alan ithamları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “ABTTF’nin BM nezdinde Batı Trakya Türk toplumunun sorunlarını gündeme getirmesinden ve yıllardır sürdürdüğü başarılı faaliyetlerinden rahatsız olan ülkemizin daimi temsilciliği bizlere çok çirkin ve kabul edilemez ithamlarda bulunmuştur” dedi.

Halit Habip Oğlu,(ABTTF)’nin, Almanya’da yaşayan Yunan vatandaşı Batı Trakya Türklerinin kurduğu derneklerin bir çatı kuruluşu olduğunu hatırlatarak, kurulduğu 1988 yılından beri Batı Trakya Türk toplumunu uluslararası platformlarda temsil ettiğini açıkladı.

Çoğulcu, özgürlükçü, demokratik ve hukuk kurallarına bağlı bir kuruluş olduğunu ifade eden Halit Habip Oğlu, (ABTTF)’nin tüzüğünde de açıkça belirtildiği üzere siyasi partilerden, devlet makamlarından ve hükümetlerden bağımsız ve çalışmalarını yasalara uygun olarak yürüttüğünün altını çizdi.

(ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Ülkemizin daimi temsilciliğinin kullandığı yakışıksız ve ABTTF’yi karalamaya yönelik bu üslubu en sert şekilde kınıyor, ABTTF olarak hukuk ve demokrasi kuralları çerçevesinde Batı Trakya Türk toplumu ile gerçekleri hem BM hem de diğer tüm uluslararası kuruluşlar nezdinde kararlı bir şekilde dile getirmeye devam edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.” dedi.

HABER : İlhan TAHSİN & Gümülcine

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA