SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

YÜCEER’İN ANNELER GÜNÜ MESAJI

YÜCEER’İN ANNELER GÜNÜ MESAJI
Bu haber 09 Mayıs 2015 - 18:26 'de eklendi ve 180 kez görüntülendi.

CHP  Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Anneler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Sevgilerin en büyüğü, yerine hiçbir şey konmayacak tek sevgi anne sevgisidir. Annelerimiz, üzerimizde sonsuz emeklerinin hiç bitmeyeceği, hoşgörünün, fedakârlığın, şefkat ve merhametin dünyadaki yansıması olan en yüce varlıklarımızdır. En önemli hazinemiz olan annelerimiz, sevgilerin en yücesini, mutlulukların en güzelini hak etmektedir.

Ancak, yine bir Anneler Günü’ne daha, çağdaş Türkiye’ye yakışmayacak bir tabloyla girmekteyiz. 21’inci yüzyıl Türkiyesi’nde nüfusun yarısını oluşturan, kadınların toplumsal yaşamda adı yoktur.

Ülkemizde toplumsal hayatın ve ekonomik yaşamının dışına itilmeye çalışılan kadınların kimliği ve hakları aile kurumu içinde eritilmektedir. Kadınlar, “Kadının yeri evidir!” “Yeterli donanımda kadın yok!” ‘kadın erkek eşit değildir, fıtratları farklıdır’ zihniyetinin gölgesinde çok sayıda engelle mücadele etmektedir. “Fıtrat” dendikçe kadınlar daha çok itaate zorlanmakta, daha çok baskı altına alınmakta, eşit değilsiniz dendikçe daha çok şiddete uğramakta ve öldürülmektedir.

Her gün neredeyse beş kadının katledildiği ülkemizde kadına yönelik şiddet, taciz Türkiye’de de önemli bir sorun olarak varlığını devam ettirmektedir. Kadına yönelik şiddet, kadınları en temel insan haklarından mahrum etmekte önemli bir toplumsal sorun oluşturmaktadır.

Ülkemizde kadına karşı şiddet; sadece fiziksel değil, ekonomik, psikolojik olarak da sürmektedir. Türkiye’de kadınlar ekonomide, eğitimde, istihdamda, toplumda, siyasette eşitsiz konumdadır.

Biliyoruz ki kadınların toplumsal yaşamda erkeklerle eşit temsil edildiği, ekonomik özgürlüklerini elde ettiği, tüm karar süreçlerinde etkin olarak yer aldığı bir toplum çağdaşlığın vazgeçilmez koşuludur.

Şimdi toplumsal cinsiyet eşitliğinin hayatın her alanında var olduğu, huzurlu ve mutlu, daha fazla demokrasi, daha fazla insan hakları, daha fazla hak ve özgürlükler ve daha müreffeh bir Türkiye için mücadele günüdür.

Hiçbir annenin ağlamadığı, meydanlarda yuhalanmadığı, evlat acısı yaşamadığı, “Yaşanacak bir Türkiye” için söz veriyoruz!

8 Haziran’da CHP iktidarında;

  • Kadın-erkek eşitliğini yaşamın tüm alanlarında sağlamak için gereken yasal düzenlemeleri yapacağız.

  • Baskıcı ataerkil anlayışla kararlılıkla mücadele edeceğiz.

  • Kadına yönelik şiddete karşı “sıfır tolerans” anlayışıyla hareket edecek, bu konuda gereken yasal yaptırımları kararlılıkla uygulayacağız.

  • Kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesine son vermek için gereken tüm önlemleri alacağız.

  • Tarım ev hizmetleri, evden çalışma gibi ağırlıklı olarak kadınların çalıştığı alanları kayıt altına alacağız.

  • Başvuru, terfi, mesleki eğitim konularına eşitlik muamelesi ilkesini uygulayacağız

    • Doğum izninden dönen kadınların aynı/eşdeğer pozisyona dönmesini güvence altına alacağız.

    Çağdaş uygarlık yolunda Atatürk ilke ve inkılâplarını kendisine rehber edinen, Cumhuriyetimizin temeline harç koyan eli öpülesi kadınlarımız başta olmak üzere, tüm annelerin, yüreği annelik hisleriyle dolu tüm kadınların Anneler Günü’nü kutluyorum.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA