SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Yeni araştırmalara göre beynin ‘mavi noktası’ uyku kalitesi ve hafızayı etkiliyor

Yeni araştırmalara göre beynin ‘mavi noktası’ uyku kalitesi ve hafızayı etkiliyor
Bu haber 26 Eylül 2023 - 8:27 'de eklendi ve 63 kez görüntülendi.

Liège Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, beynin derinliklerinde küçük bir çekirdek olan locus coeruleus’un REM uykusu ve bilişsel süreçlerin düzenlenmesinde önemli bir rol oynadığını keşfetti. Bulgular, uyku bozuklukları ve bunların Alzheimer hastalığı ile bağlantısı hakkında fikir verebilir.

Beyinde Spesifik Bir "Tanrı Noktası" Bulunamadı: Ruhani Duygular, Beyne Dağılmış Halde İşleniyor! - Evrim Ağacı

Keşan Haber’in MEDİMAGAZİN’in kaynaklı haberine göre, “Mavi nokta” olarak da bilinen locus coeruleus, beynin tabanında bulunan küçük bir çekirdektir. Hafıza, duygular ve uyku başlangıcı da dahil olmak üzere çeşitli bilişsel süreçleri etkileyen bir nöromodülatör olan noradrenalinin yönetiminden sorumludur.

Gelişmiş görüntüleme teknikleri yeni kavrayışları ortaya çıkarıyor

Araştırmacılar, 7 Tesla MRI teknolojisini kullanarak locus coeruleus’un gün içindeki aktivitesini ve bunun REM uyku kalitesiyle ilişkisini gözlemleyebildi. Çalışmalar, uyanıklık sırasında daha reaktif bir locus coeruleus’un düşük REM uyku kalitesiyle ilişkili olduğunu gösterdi.

Bulgular en çok yaşlı bireylerde belirginleşiyor

İlginç bir şekilde, locus coeruleus aktivitesi ile REM uyku kalitesi arasındaki bağlantı 50 ila 70 yaş arasındaki bireylerde daha belirgindi. Bu durum, bazı insanların neden yaşa bağlı uykusuzluk yaşadığını açıklayabilir.

Uyku bozuklukları ve Alzheimer

Araştırma, locus coeruleus’un uyku bozukluklarındaki rolü ve Alzheimer hastalığı ile bağlantısı üzerine gelecekte yapılacak çalışmalar için zemin hazırlıyor. Bu küçük çekirdeğin anlaşılması, hedefe yönelik tedavilerin ve müdahalelerin önünü açabilir.

Çalışmalarda locus coeruleus aktivitesini ve bunun uyku kalitesi üzerindeki etkisini değerlendirmek için 7 Tesla fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme, uyku elektroensefalografisi (EEG) ve uyku anketleri kullanıldı. Gelecekteki araştırmalar bu çekirdeğin uykusuzluktaki rolüne ve uyku ile Alzheimer hastalığı arasındaki bağlantıya odaklanabilir.

Kaynak: MEDİMAGAZİN

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA