SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Yatırım Ofisi Başkanı Dağlıoğlu: Yatırımcılar Türkiye’ye güveniyor

Yatırım Ofisi Başkanı Dağlıoğlu: Yatırımcılar Türkiye’ye güveniyor
Bu haber 29 Eylül 2023 - 12:16 'de eklendi ve 32 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, “Genel olarak yatırımcılar Türkiye’ye güveniyor. İzlenimleri çok olumlu zaten bir kısmının Türkiye’de yatırımları var bunu artırıyorlar veya artırmaya yönelik projeleri var.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, TRT Haber’de soruları yanıtladı, gündemi değerlendirdi.

Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu’nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

Yatırım deyince aslında çok geniş bir evrenden bahsediyoruz. Bizim odaklandığımız alan doğrudan yatırımlar. Yani bir portföy yatırımcıları dünyasından ziyade burada fabrika yatırımları, altyapı yatırımları, üstyapı yatırımları, şirket satın almaları, birleşmeleri gibi alanları kapsayan doğrudan yatırımlar başlığı bizim kurumumuz Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin ilgi alanına giriyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın 2003 yılında göreve gelmesiyle bir dizi yapısal reform yapıldı. Bizim ofisimizin kuruluşu da aslında bu reform ajandasının bir parçası. Kurumumuz daha çok uluslar arası doğrudan yatırım çekmek amacıyla kurulmuş bir kurum. Temelde iki artı bir görevimiz var diye özetliyor. Bir Türkiye’yi yatırım yapılabilir bir ülke olarak bütün dünyada tanıtmak üzere tanıtım faaliyetlerimizi yürütmek. İkincisi de bize başvuran yatırım projelerinin hızla hayata geçmesi için destek hizmetlerimizi kamu eliyle ücretsiz sunmak. Üçüncü fonksiyonumuz da çok sıklıkla uluslararası iş dünyası yatırımcılarla bir araya gelmek. Onlardan aldığımız geri bildirimleri bizim bu yatırım ortamını iyileştirme süreçlerinde bir katkı olarak kullanıyoruz. İlgili karar vericilere dünyadaki gelişmeleri, trendlerin nereye gittiğini, hızlıca aktararak ona göre aksiyon almaya, ona göre politika üretmeye katkı sağlıyoruz.

“Hedefimiz dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olmak”

Türkiye Yüzyılına başlarken bizim hedefimiz dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olmak. Türkiye zaten artık bölgesinde yine Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki o güçlü politikalarla bir bölgesel merkez haline geldi. Birçok faaliyet açısından bizim önümüzdeki dönem için hedefimizde daha küresel bir ekonomik güç merkezi olmak. Biz bu hedeflere varmak için tabii ki kendi kaynaklarımızla buna erişmeye çalışacağız. Ama dünyada da var olan bir gerçeklik var. Çok uluslu şirketler, küresel yatırımcılar dünyada farklı coğrafyalara yatırım yapıyorlar o coğrafyalarda büyüyorlar, işlerini yatırımlarını büyütüyorlar. Türkiye’de buna talip, en yatırımcı dostu ülkelerden biri. Biz o kaynakları da kullanarak bu hedeflerimize ulaşmak istiyoruz. Yine Türkiye’nin belki bu geçmiş dönemdeki başarısına da çok kısa değinmek lazım. Sayın Cumhurbaşkanımızdan önceki dönemde Türkiye dünyadaki doğrudan yatırım akımlarının yaklaşık binde ikisini çekebilen bir ülkeydi. Reformlar sonucunda sağlanan istikrar sonucunda Türkiye artık dünyadaki yatırımların yüzde birini çeken bir ülke oldu. Yani baktığımız zaman o performansta bir beş kat artış, iyileşme görüyoruz. Yine burada gitmek istediğimiz nokta bize kalkınma planının bize verdiği hedef, dünyadaki yatırımların yüzde 1 buçuğu bunu çekmek. Biz de stratejilerimizi, hazırlıklarımızı buna göre yapıyoruz diyelim.

“Yatırımcılar Türkiye’ye güveniyor”

Genel olarak yatırımcılar Türkiye’ye güveniyor. İzlenimleri çok olumlu zaten bir kısmının Türkiye’de yatırımları var bunu artırıyorlar veya artırmaya yönelik projeleri var. Bir kısmı da yeni gelen şirketler olabiliyor veya buraya yeni fonksiyonlarını getirmek isteyen şirketler olabiliyor.

Genel olarak çok pozitif çok olumlu bir atmosfer vardı diyebiliriz. Türkiye yeni bir vizyon ortaya koydu OVP yapılmış oldu. Bunu paylaşmak için çok doğru bir atmosferdi. Önceki yıllara kıyaslayacak olursak toplantıdaki katılımcı sayısının da çok fazla olduğu ve toplantılara katılan profilin de çok yükseldiğini görmüş olduk.

“Amerika’dan yatırımların artacağını söyleyebiliriz”

Amerikalı şirketler tabii dünyada en büyük yatırımcılar konumunda. Amerika her yıl baktığınız zaman dünyada en büyük uluslararası yatırım ihraç eden ülkelerden biri. Türkiye’de de güçlü bir ekosistemleri var. Biz daha çok yatırım alabileceğimize inanıyoruz Amerikalı şirketlerden. Burada strateji özelinde şuna değinmek lazım. Bizim Amerika’da 3 ofisimiz var. Amerika tabii çok büyük bir coğrafya, bu ofisler sadece bulundukları yerde görev yapmıyorlar, bizim her çeyrekte kendilerine verdiğimiz hedef şirketler var, bu şirketleri yerinde ziyaret ederek, yatırımcı neredeyse oraya giderek yatırımları çekmeye çalışıyoruz.

Tanıtım anlamında da daha dijital mecralarda bu karar vericilere ulaşmak üzere tanıtım stratejileri yürütüyoruz. Ama stratejinin bir diğer önemli ayağı da Türkiye’de artık çok ölçekli bir Amerikan şirketleri ekosistemi var. Bu şirketlerin yeni yatırımları bizim için çok önem arz ediyor. Kesinlikle Amerika’dan yatırımların artacağını bu bağlamda söyleyebiliriz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Tesla daveti

Dün İzmir’de Teknofest’in açılışını yaptık. İnşallah yarın da sayın Cumhurbaşkanımız katılacak. Teknoloji ekosistemi Türkiye için önemli. Sadece bir şirket ya da şahıstan bağımsız olarak biz Türkiye’nin birçok teknoloji dikeyinde önemli bir yatırımcı ülke olduğunu düşünüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızla Elon Musk’ın daha öncesinde de görüşmeleri, temasları olmuştu. Ülke olarak biz özellikle 3 ana dikeyde birçok çalışma yürütmüş oluyoruz kendileriyle. Zaten sosyal medyaya da yansıdı. Starlink’le ilgili de bir başvuruları vardı. Bu konuda bir değerlendirme oldu. Bizim kendileriyle uzay programımız kapsamında yürüyen çalışmalar var.

Tesla çok gizli değil. Geçen yaz Avrupa’daki kapasiteyi artırmak istediklerine dair birçok haber çıktı. Birçok ülke gibi biz de kendileriyle bu yatırımı çalışmak üzerine aksiyon almış olduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın daveti tabii ki çok kıymetli burada. En üst düzeyde yapılan bir davet. Umarız önümüzdeki dönemlerde böyle olumlu bir çerçeve olur.

“OVP’nin yatırımcıya vereceği güven çok kıymetli”

Orta Vadeli Program, biraz daha makroekonomik istikrarı sağlayacak bir çerçeve. Yatırımcılar için aslında çok önemli bir konu bu. Tabii biz her zaman uluslararası doğrudan yatırımları çekmeye devam ettik. Ama bu istikrarın sağlandığı, öngörülebilirliğin arttığı ortamda bunun daha hız kazanacağını düşünüyoruz. Bu bağlamda OVP’nin hedeflerini tutturması, önümüzdeki dönemde yatırımcıya vereceği güven çok kıymetli. OVP kapsamında bir dizi aksiyon planı da açıklanmış oldu. Yatırım ortamının iyileştirilmesi, bizim en odaklandığımız alandan birisi ama 7 başlıkta toparlayabileceğimiz, dijital dönüşümü içeren, bir sürdürülebilirlik gündemini içeren, ticaretin kolaylaştırılmasını içeren birçok başlıkta aksiyon planı duyurulmuş oldu. Bunların hayata geçmesiyle yatırıma çok pozitif bir etkisi olacak.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA