SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik
AdanasporAkhisar BelediyesporAlanyasporAntalyasporBeşiktaşBursasporÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGaziantepsporGençlerbirliğiİstanbul BaşakşehirKardemir KarabüksporKasımpaşaKayserisporKonyasporOsmanlı SporTrabzonspor

XIV. ULUSLAR ARASI SATRANÇ TURNUVASI BAŞLADI

Bu haber 16 Ağustos 2016 - 1:07 'de eklendi ve 189 kez görüntülendi.

 

Keşan Belediyesi’nin kültür etkinlikleri kapsamında düzenlediği XIV. Uluslararası Açık Satranç Turnuvası 14 Ağustos 2016 Pazar günü başladı.

Keşan Belediye Başkanlığı, Türkiye Satranç Federasyonu ile Edirne Gençlik Hizmetleri
ve Spor İl Müdürlüğü organizasyonunda gerçekleştirilen etkinlik, Keşan Belediyesi Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda yapılıyor ve 19 Ağustos 2016 Cuma kadar devam edecek.

Turnuvanın açılışı nedeniyle 14 Ağustos 2016 Pazar günü tören düzenlendi.

Keşan Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Erdoğan Demir’in sunumunda gerçekleştirilen turnuvaya; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Cengizhan Aktan, Keşan Belediye Meclisi Üyesi İbrahim Dinç, sporcular ve aileleri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Turnuvanın Direktörü İlker Sarıtekin söz aldı ve her türlü sıkıntıda sporcuların yanında olduğunu ifade etti.

ÖZCAN: Uluslar arası Satranç Turnuvası bizim gururumuz oldu

Sarıtekin’in ardından Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan konuştu.

Tüm katılımcılara “Hoş Geldiniz” diyerek konuşmasına başlayan Özcan, Keşan Belediyesi olarak satranç sporuna gerekli önemi verdiklerini belirterek “Keşan Belediyesi olarak milli bayramlarımızda kendi içimizde yerel satranç turnuvaları da düzenliyoruz. Bu yıl XIV. sünü gerçekleştirdiğimiz Uluslar arası Satranç Turnuvası bizim gururumuz oldu. Sporcularımız ve gençlerimiz bu akıl sporuyla daha fazla aşina olsunlar, gitgide sayıları artsın diye turnuva düzenliyoruz. Belki bu yıl ülkemizin özel şartlarından dolayı yabancı katılımcı sayısı az olabilir ama bundan sonraki yıllarda daha fazla yabancı sporcu katılacağı inancındayım.” dedi.

SATRANCA MERAK SARANLAR SINAVLARDA DAHA BAŞARILI

Satranç sporunun hilesi olmayan bir spor olduğuna dikkat çeken Mehmet Özcan, “Keşan’da okullarda ciddi şekilde satranç sınıfları var. Ben inanıyorum ki bu spora merak saran öğrencilerin TEOG ve üniversite giriş sınavlarında diğer öğrencilere göre puanlarında ciddi bir artış olmaktadır. Gençlerimiz bu iyi sporu yapsınlar ama tüm günlerini de bu spora ayırmasınlar. Çocuklarımız bu sporla doğru hamleyi, beklemeyi, düşünmeyi öğreniyorlar.” şeklinde konuştu.

DOĞAL GAZ ÇALIŞMALARI NEDENİYLE HOŞGÖRÜ İSTEDİ

Keşan’da şu anda doğalgaz kazı çalışmaları yapıldığına dikkat çeken Başkan Özcan, “Kazı çalışmaları nedeniyle kısa bir süreliğine bizi hoş görmenizi istiyorum. Keşan’da son 3-4 yıldan bu yana çok ciddi hava kirliliği yaşanıyor. Bölgemizde kükürt oranı çok yüksek Trakya kömürü kullanılıyor. Ne kadar önlem alırsak alalım sıkıntılar çekiyoruz. Bu yıl 31 Aralık’a kadar doğalgaz hattının %50’sinin döşeme işi bitecek. Bu da 13 yıldır Keşan’a başkan olarak yaptığım son altyapı çalışmasıdır. Bundan sonra işimiz makyaja kalacak. Herkese başarılar.”

ÖZDER’DEN TURNUVA NEDENİYLE BAŞKAN  ÖZCAN’A TEŞEKKÜR

Özcan’ın ardından mikrofona Keşan Kaymakamı Nuri Özder geldi.

İlçede uluslar arası düzeyde XIV. sü yapılan satranç turnuvasında bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu belirten Özder, “Bu turnuvanın satranç gibi önemli bir sporun okullarımızda yaygınlaşmasında önemli bir rolü olacağını düşünüyorum. Turnuvanın düzenlenmesinde emeği olan başta Belediye Başkanımız Opr. Dr. Mehmet Özcan’a ve federasyon temsilcilerine teşekkür ediyor tüm sporculara da başarılar diliyorum.” dedi.

133 SPORCU’DAN 11’İ YABANCI UYRUKLU, 35’İ KEŞANLI

Turnuva, Özder ve Özcan’ın başlama hamleleri ile start aldı.

Turnuvaya 214 ön kayıt yapılmasına rağmen 122’si Türk, 6’sı Azeri, 3’ü Gürcü, 1’i Bulgar, 1’i de Özbek olmak üzere 5 ülkeden 133 satranççı kesin kayıt yaptırdı. Katılımcılardan 35’inin Keşanlı olduğu öğrenildi.

SPONSOR OLARAK TURNUVAYI DESTEKLEYEN KURUM VE İŞLETMELER

Keşan Belediye Başkanlığı, Türkiye Satranç Federasyonu ve Edirne Gençlik Hizmetleri
ve Spor İl Müdürlüğü organizasyonunda gerçekleştirilen turnuvaya; Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Keşan Ticaret Borsası, Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Odası, Keşan Tuhafiyeci ve Manifaturacılar Odası, Bendis AVM İstekler Group Alışveriş Merkezleri A.Ş., ÇEVKA İnşaat San. Ve Tic. Ltd. Şti., Hacıköylü Yazıcılar Mobilya, Zümbüller Kereste Yapı Malzemeleri, Çelik İnşaat, Özel Keşan Hastanesi, Tarhan Yapı,Keşan Fırıncılar Derneği, Dinç Kuyumculuk, Özbek Kuyumculuk, Muratsport, Saros Hotel, Şapçı Prestige Hotel, Taşkın Otel de verdikleri katkılarla sponsor oldular.

HAKEMLER        

Turnuva Direktörlüğünü İlker Sarıtekin’in yaptığı turnuvanın başhakemliğini Ahmet Uçtu, Başhakem Yardımcılığı’nı Derya Özkan, hakemliklerini de Selda Elden, Arda Kılınç, Mustafa Alcan, Mustafa Çakır, Rıdvan Bilgin, H. İlayda Değirmenci yapıyor. Turnuvada gözlemci olarak da Aslan Goler görev yapıyor.

ÖDÜLLER

Toplam 25.000 TL para ödülü verilecek turnuvada; genel sıralamada ilk 14’e girenlere, en iyi 7 Türk sporcuya, en iyi 3 kadın sporcuya, en iyi 16 yaş ve altı 8 sporcuya, en iyi 12 yaş ve altı 8 sporcuya para ödülü verilecek. Turnuvada ayrıca emektar sporcuya anı plaketi en küçük sporcuya da anı madalyası verilecek. Turnuvada ayrıca en iyi 9 yaş ve altı 10 Türk sporcuya da satranç takımı hediye edilecek.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA