SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

“VATANDAŞ MAĞDUR, ELEKTRİKLERİ KESİLDİ”

“VATANDAŞ MAĞDUR, ELEKTRİKLERİ KESİLDİ”
Bu haber 23 Mayıs 2021 - 0:47 'de eklendi ve 144 kez görüntülendi.

CHP TEKİRDAĞ VEKİLİ AYGUN’DAN TREDAŞ SORU ÖNERGESİ:

“VATANDAŞ MAĞDUR, ELEKTRİKLERİ KESİLDİ”

“TREDAŞ, TAM KAPANMA GENELGESİNE UYMAYARAK NEDEN ELEKTRİK KESTİ VE FATURALARI ERKEN TARİHTE KESTİ!”

“17 MAYIS İTİBARIYLA ELEKTRİK KESİNTİSİNE GİDEN TREDAŞ, NEDEN GENELGEYE UYMADI!”

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Trakya Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin (TREDAŞ), Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi’ne uymayan ve elektrik kesintisine giden uygulamalarını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e sordu. Vatandaşın mağduriyetinin giderilmesini isteyen Aygun, TREDAŞ’a hesap sorulması gerektiğini kaydetti.

Aygun, TBMM Başkanlığı’na sunduğu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlamasını istediği önergesinde; “Trakya Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TREDAŞ), 81 ilin valiliğine gönderilen Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi’ni uymamaktadır” dedi.

ELEKTRİK KESİNTİSİ YAPILMAYACAKTI!

29 Nisan 2021 tarihinde başlayan ve 17 Mayıs 2021 tarihinde sona eren tam kapanma sonrasında elektrik faturalarına ilişkin önemli bir karar alındığını anımsatan Aygun, “Bu karar, tüm dağıtım şirketlerine tebliğ edildi. Buna göre, faturaların son ödeme tarihinin Ramazan Bayramı sonrasında başlayacak şekilde belirlenmesi, tarihlerin yoğunluk oluşturmayacak şekilde düzenlenmesi, konut ve ticarethanelerin aylık 2 bin lirayı aşan ve ödenmeyen faturaları nedeniyle kesinti yapılmaması kararlaştırılmıştı” hatırlatmasını yaptı.

17 MAYIS İTİBARIYLA ELEKTRİK KESİNTİLERİNE GİDİLDİ

TREDAŞ’ın bu kararlara uymadığını kaydeden Aygun, şu tespitleri yaptı:

“TREDAŞ, bu tarihten önce fatura düzenlemiştir. 17 Mayıs Pazartesi günü itibarıyla birçok vatandaşın elektriğini kestiği görülmektedir. Trakya’da bu konuda büyük mağduriyetler yaşanmaktadır. Tam kapanma süresince ödeme olanağı bulamayan müşteriler ve genelge kapsamında kapalı olan iş yerleri için borçtan dolayı kesme işlemi yapılmaması gerekirken, bu kurala da uyulmadığı görülmektedir.”

Aygun, genelgeye atıf yaparak şu soruların yanıtlanmasını istedi:

1) TREDAŞ’ın elektrik konusunda tam kapanma kararlarına uymadığı görülmektedir. Bu konuda TREDAŞ’a yaptırım uygulayacak mısınız?

 

2) Faturaların Ramazan Bayramı sonrasında düzenlenmesi gerekirken, 17 Mayıs 2021 tarihinde elektriği kesilen vatandaşların uğradığı mağduriyeti önleyecek misiniz? Elektriği kesilen vatandaşı mağduriyetinin ve uğradığı zararın karşılanması için TREDAŞ nezdinde girişimler yapacak mısınız?

 

3) Genelge’ye göre “Konut ve ticarethanelerin aylık 2 bin lirayı aşan ve ödenmeyen faturaları nedeniyle kesinti yapılmaması, tam kapanma süresince ödemeği olanağı olmayan müşteriler ve genelge kapsamında kapalı olan iş yerleri için borçtan dolayı kesme işlemi yapılmayacağı” karara alınmıştır. TREDAŞ’ın genelgeyi ihlal ettiği görülmektedir. Bu konuda, gereken incelemeyi başlatacak mısınız?

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA