SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik
AdanasporAkhisar BelediyesporAlanyasporAntalyasporBeşiktaşBursasporÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGaziantepsporGençlerbirliğiİstanbul BaşakşehirKardemir KarabüksporKasımpaşaKayserisporKonyasporOsmanlı SporTrabzonspor

ULUSLARARASI SINIRSIZ DOSTLUK MARATONU

Bu haber 02 Şubat 2017 - 15:11 'de eklendi ve 80 kez görüntülendi.

 

Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği’nin düzenlediği 8 Haziran 2014 tarihinde birincisi yapılan 14 Haziran 2015 tarihinde ikincisi yapılan Uluslararası Sınırsız Dostluk Yarı Maratonun üçüncüsü 04 Haziran 2017 tarihinde yapılacaktır.

Dernek Başkanı Haluk KAYA Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından 2017 yılı Faaliyet Programına da alınan maraton hakkında bilgi sundu. Balkan atletlerinin vizesiz buluşacağı organizasyondan önce Edirne’nin tarihi önemine vurgu yapan Kaya, “Bugün burada sizlerle paylaşacağımız konu yalnızca uluslararası bir yarışın yapılacağının duyurulması değildir. Edirne deyince ilk aklımıza gelen Edirne’ye özgü güzelliklerin başında, Tarihi Selimiye Cami gelir. Daha sonra Tarihi Kırkpınar güreşlerimiz, Meriç ve Tunca Nehirlerimiz gelir. Yine Edirne deyince Avrupa’ya açılan sınır kapımız olan Kapıkule Gümrük Kapısı ilk olarak anımsayacağımız, kentimizin tarihi güzelliklerinden bazılarıdır. Açık müze konumunda olan Edirne’mizin güzelliklerini saymakla bitirmek münkün değildir” dedi.

Bir ilk olduğunu belirttiği uluslararası organizasyonla ilgili de Kaya şunları söyledi:

Tarihsel ve kültürel olarak birbirine bağlı, üç komşu ülke olan Türk Yunan ve Bulgar atletlerin katılacağı 21 km’lik sınırsız dostluk yarı maratonundan bahsedeceğim. Bu maraton yapılış bazında Dünyada bir ilk olacaktır. Sınırların ortadan kalktığı, pasaportun olmadığı, vizenin alınmadığı, üç ülke sporcularının Avrupa ülkesi olmayan bir ülkeden koşarak, Avrupa Birliği üyesi bir ülkeye giriş çıkış yapacak olmalarıdır.

MARATONUN GÜZERGAHI

Türk Bulgar Dostluk Grubu Derneği olarak Türk, Yunan ve Bulgar halklarının kaynaşması için düzenleyeceğimiz maratonun güzergahı Edirne Selimiye cami önünden başlayacaktır. Edirne Karaağaç yolundan ilerleyerek, Pazarkule Gümrük Kapısı’ndan çıkış yapılarak, Yunanistan’ın Kastanias kasabasından dönülecek ve tekrar Pazarkule Gümrük Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş şeklinde olacaktır. Edirne Karaağaç, Meriç Köprüsü, Tunca Köprüsünü geçerek Tarihi Edirne Gazimihal köprüsünden dönülecektir. Şehir merkezine doğru hareket edilerek Atatürk Anıtının yanından devam edilerek , Edirne Eski Camiyi geçerek Orduevi kavşağından dönülerek, Edirne Selimiye Cami etrafından bir tur şeklinde devam eden yarış, Edirne Belediyesi önünde son bulacaktır. Maraton Büyükler ve Masterler kategorisinde erkek ve bayanlar olmak üzere tek yarış ve ayrı tasnif şeklinde yapılacaktır.

Masterler 35-39 yaş 40-44 yaş, 45-49 yaş , 50-54 yaş, 55-59 yaş,60-64 yaş, 65 ve üstü yaş grubunda bayanlar ve erkekler olmak üzere koşulacak. Yarışmaya katılacak atletlerin kayıtları internet üzerinden açılacak özel sitede yapılacak. Yarışmacılara Tişhört,Şapka,Çanta, Kupa ve Madalyanın yanı sıra para ödülleri de takdim edilecektir.

Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından 2017 yılı Faaliyet Programına da alınan Maraton için tüm organizasyon Derneğimiz tarafından yapılmakta olup, çeşitli kamu ve özel kuruluşlar tarafından da desteklenmektedir.

KOMŞU ÜLKELER ARASINDA BİR İLK

Bu uluslararası maraton gerek ülkemiz ve gerekse komşu ülkeler arasında yapılacak olan bir ilktir. Atletler pasaportsuz ve vizesiz olarak Türkiye’den çıkarak Yunanistan’a giriş ve çıkış yapacaklardır. Buradaki temel amaç ülkelerarası dostluk ve kardeşlik duygu ve temellerinin atılmasına katkı sağlayacağı gibi ülkemiz ve Edirne’mizin birçok tarihi mekanlarının tanıtımı da yapılacak.

Maratonun yapılması için bize destek olan başta Edirne Valimiz Sayın Günay ÖZDEMİR ile Edirne Belediye Başkanı Recep GÜRKAN’ın katkıları ve Yunanistan’ın Orestiada Belediye Başkanı Vasilis MAVRİDİS Yunanistan’ın spor kanalında yarışmanın canlı olarak yayınlanması konusundaki desteği, Orestiada Emniyet Müdürü Siritoudıs Pashalis’in yarışmanın Yunanistan tarafında yapılacak işlerde dostluk ve barış için her konuda yanımızda olduklarını söyleyerek bizlere güç ve destek vermişlerdir. Burada dağıtılacak para ödülleriyle yapılacak diğer işlemler konusunda derneğimize sponsor olan Edirne esnafına ve halkımıza çok teşekkür etmek istiyorum. TRT ve diğer spor kanallarımızda yarışmayı canlı olarak yayınlamaları yarışmaya ayrıca bir renk vermiştir.

RESİMLER VE KONULAR İLE İLGİLİ YAZILAR.

RESİM 1- Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği Yönetim Kurulu 04 Haziran 2017 tarihinde yapılacak SINIRSIZ DOSTLUK YARI MARATONU için hazırlık çalışmalarına Edirne Valisi Günay ÖZDEMİR’i ziyaret ederek başladılar. Ziyarete Dernek Başkanı Haluk KAYA Başkan Yardımcısı Önder AKDAĞ, Yalçın GÜNAL Dernek Basın Sözcüsü Esin HEZER, Sayman Ali BALI, Yönetim Kurulu Üyesi, Cemalettin KAYMAZ ile Yazman İsmail YERKARIŞTIRAN katıldılar.

Vali Özdemir’e önceki maratonlar hakkında bilgi verildi.04 Haziran 2017 tarihinde üçüncüsü yapılacak olan SINIRSIZ DOSTLUK YARI MARATONU için destek istediler. Vali Özdemir Maraton için yapılması gereken ne varsa hep beraber birlikte yapma sözü verdi.Avrupa Birliği Projelerinden ve Kalkınma Ajansında herhangi bir proje kapsamında yardım alıp alınmadığını soran Vali Özdemir, bu kurumlardan her hangi birisinden yardım almadıklarını söyleyen Dernek başkanı Kaya Maraton için böyle bir proje kapsamında yardım almaları halinde işlerinin daha da kolay olacağını belirtti. Daha sonra Vali Günay Özdemir’e derneğin plaketini takdim ettiler.

2-EDİRNE BELEDİYE BAŞKANI ZİYARETİ.

Resim 2-Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği Yönetim Kurulu 04 Haziran 2017 tarihinde yapılacak SINIRSIZ DOSTLUK YARI MARATONU hazırlık çalışmaları için Edirne Belediye Başkanı Recep GÜRKAN’ı makamında ziyaret ederek destek istediler. Ziyarete Dernek Başkan Yardımcısı Önder AKDAĞ, Yalçın GÜNAL Dernek Basın Sözcüsü Esin HEZER, Sayman Ali BALI, Yönetim Kurulu Üyesi, Cemalettin KAYMAZ ile Süleyman ULUSOY katıldılar.

Başkan GÜRKAN’a derneğin plaketin veren Yönetim Kurulu Üyeleri Önceki maratonda Ana Sponsor olan Belediyenin bu kez daha fazla maddi ve manevi olarak destek vermesi talebinde bulundular.

Belediye Başkanı Recep GÜRKAN ise Edirne’nin tanıtımı için yapılan bir organizasyon için elimizden gelen ne varsa her zaman yanınızdayız.Geçen yıl maddi konularda yaşanan sıkıntıların bu yıl yaşanmayacağı umudundayız dedi. Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri de başkana desteklerinden dolayı teşekkür ederek derneğin plaketini takdim ettiler.

3-EDİRNE EMNİYET MÜDÜRÜ ZİYARETİ

Resim 3

Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği Yönetim Kurulu Edirne Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan’a SINIRSIZ DOSTLUK YARI MARATONU’na verdikleri destek için teşekkür ettiler. Bu yıl 04 Haziran 2017 tarihinde yapılacak maraton için de bilgi verdiler.

Edirne Emniyet Müdürü Geçtiğimiz yıllarda yapılan maratonun güvenliği için 150 Emniyet Mensubu görevlendirildiği, bu yıl da ellerinden gelen her türlü yardımı yapacaklarını söyledi. Edirne için çok güzel bir tanıtım olduğunu belirten Erdoğan bu tür etkinliklerin farklı Sivil Toplum Kuruluşlarının da yapmaları gerektiğini belirttiler.

RESİM 4-

BAŞBAKANLIK BASIN ENFORMASYON

TRAKYA BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ ZİYARETİ

Edirne Başbakanlık Basın Enformasyon Trakya Bölge Müdürü Fikret DİŞLİOĞLU’nu ziyaret eden Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri yardımlarından dolayı DİŞLİOĞLU’na teşekkür ettiler.

Enformasyon Bölge Müdürü DİŞLİOĞLU’da SINIRSIZ DOSTLUK YARI MARATONU ilk günden beri içinde olduğumuz bir organizasyondur. Burada amaç Edirne ve Türkiye’nin ulusal ve Uluslararası boyutta tanıtılması olduğundan bizde kurum olarak elimizden gelen her türlü desteği veriyoruz. Vermeye de devam edeceğiz. Her geçen gün daha da anlamlı hale gelen yarışın tanıtımı için ne gerekiyorsa yapacaklarını belirttiler.

RESİM 5-YUNANİSTAN EDİRNE KONSOLOSLUĞU

Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneğinin organize ettiği SINIRSIZ DOSTLUK YARI MARATON’un ilk yapılışındaki destekleri sayesinde kök salan MARATON filizlenmeye başladı. Barış, Kardeşlik ve Dostluk için yapılan bir organizasyona duyarsız kalamayacaklarını belirten Yunanistan Edirne Konsolosu Paraskevi CHARİTİDOU” dostluk için iyi niyetle atılmış bir adım. Maraton’da atılan barış güvercinleri üç ülke semalarında dolaşarak, Barış ve dostluğun kalıcı olması için kanat çırparken bizlerde elimizden geleni yapmalıyız. Bu başlangıç olsun bundan sonra daha farklı organizasyonlarda üç komşu ülke birlikte hareket etmeliyiz dedi. Dernek Genel Sekreteri Mehmet BALI’da İzmir Selçuk Meryemana’dan getirdiği Kutsal Toprağı Konsolos Charitidou’ya verdi. Çok memnun olan CHARİTİDOU ellerinden gelen her türlü desteği vereceklerini belirterek, Yunanca dil kursu açılması halinde ilk dersi kendisinin vereceğini belirttiler.

RESİM -6

BULGARİSTAN EDİRNE BAŞKONSOLOSU

Edirne’ye yeni atanan Bulgaristan Edirne Başkonsolosu Vassil VALCHEV’i ziyaret eden Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri iki ülke arasında dil kursu ve sosyal ve kültürel etkinliklerde beraber hareket edilmesi konusunda mutabık kalındı.

SINIRSIZ DOSTLUK YARI MARATONU’na tam destek vererek Bulgaristan olarak sporcu ve folklor ekipleri ve müzik grubu desteği vereceklerini belirterek, Dernek Üyelerine vize işlemlerinde de

her konuda yardımcı olacaklarını belirttiler.

RESİM -7 TRAKYA GÜMRÜK VE TİCARET BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ ZİYARETİ

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdür V. Yaşar Yaman OCAK’ı makamında ziyaret eden Dernek Başkanı Haluk KAYA ve Yönetim Kurulu Üyesi İsmail YERKARIŞTIRAN Bölge Müdürüne Maraton hakkında bilgi verildi. Maratonun yapılış bakımından dünyada bir ilk olması ve gümrüklerden pasaportsuz ve vizesiz giriş çıkışının Pazarkule Gümrük kapısından yapılıyor olmasının da ayrı bir önemi olduğunu belirttiler. Maraton için yapılması gereken ne varsa yine yapacaklarını belirterek uluslararası boyutta bir organizasyona ev sahipliği yapmalarından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

RESİM -8 EDİRNE TİCARET VE SANAYİ ODASI

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ETSO) Recep ZIPKINKURT’u ziyaret eden Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri maraton için destek istediler. Edirne Ticaretine yön veren ETSO Sporcuların 03 Haziran 2017 tarihinde tüm hotellerden indirimli konaklamaları için gerekli görüşmeleri yapacaklarını belirten ZIPKINKURT ayrıca Maratona Sponsor olarak da gereken desteğin verileceğinin sözünü vermişlerdir. Edirne’nin tanıtımına çok büyük katkısı olan bu uluslararası organizasyona Edirne halkı sahip çıkmamız gerekir dediler. 1500 sporcu Edirne’ye gelecek, bunların ailelerini de hesap edersek en az 2500-3000 kişi Edirne’ye gelerek alışveriş yapması, hotellerde konaklaması, resim çekerek Edirne’nin tanıtımının yapılacak olması Edirne’ye artı bir değer katacaktır. dedi.

RESİM -9 MARATON DÜNYA LİSTELERİNDE (İAAF)

TÜRKİYE ATLETİZM FEDERASYONU

Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği tarafından organize edilen SINIRSIZ DOSTLUK YARI MARATONUN Uluslararası boyut kazanması içi Türkiye Atletizm Federasyonunun yıllık faaliyet programında olması gereklidir. Maratonu faaliyet programına alan Atletizm Federasyonu ayrıca Dünya Atletizm Federasyonu (İAAF) listesine alınmasını da sağlamışlardır. Dünya Listelerine alınan Maraton SINIRSIZ DOSTLUK YARI MARATONU Edirne/TÜRKİYE diyerek dünya standartlarına gelmesinde çok büyük katkısı olmuştur.

Maratonun yapılış bakımından dünya bir başka örneği bulunmamaktadır. Bu maratonu yapan derneğimize Federasyonumuz tarafından Dünya, Avrupa ve Türkiye rekortmenleri için düzenlenen özel geceye davet edilerek ödüllendirmişlerdir.

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih ÇİNTİMAR’ı ziyaret eden Derneğimiz Yönetim Kurulu Üyeleri maratona destek istemişlerdir. 04 Haziran 2017 tarihinde yapılacak SINIRSIZ DOSTLUK YARI MARATONU için Federasyonun Edirne’de görevli Antrenör Esra Akgün YILMAZ’ı özel olarak görevlendirerek 03 Haziran 2017 tarihinde Federasyon Yönetim Kurulu ve Dünya

genelinde Şampiyon olan Türk Milli Sporcuları da destek amaçlı olarak beraberinde getirecekleri sözünü vermişlerdir.

RESİM -10-MARATON AFİŞLERİ ÜÇ DİLLE YAZILARAK

ATİNA’dan SOFYA sokaklarına kadar uzanmaktadır.

Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği tarafından Organize edilen DOSTLUĞA KOŞUYORUZ temalı SINIRSIZ DOSTLUK YARI MARATONU afişleri Türkçe ,Yunanca ve Bulgarca olarak hazırlayıp üç ülke sokaklarına asılmaktadır.

RESİM -11 TÜRK YUNAN BULGAR DOSTLUK GRUBU DERNEĞİNİN

8 MART ETKİNLİĞİ

Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği her yıl bir yerde 8 Mart Dünya Kadınlar gününde farklı bir etkinlik yaparak günün anlam ve önemine binaen etkinlikler yapmaktadır. 8 Mart 2016 tarihinde PAZARKULE SINIR KAPISINDA TÜRKÇE ve YUNANCA olarak iki ülke arasında dostluk adına birlikte 8 Mart kutlamaları yapılmıştır. Yine Dernek üyeleri ile Yurtiçi ve Yurtdışı geziler tertip edilmektedir.

RESİM 12- DİL KURSLARI

Trakya Üniversitesi ile Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği Üyeleri arasından katılan dernek üyelerine Yunanca dil kursu tertiplenmiştir. Bu yıl hem Yunanca hem de Bulgarca olmak üzere iki sınıf şeklinde kurs düzenlenecektir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA