SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

ULUSLARARASI KOÇLUK FEDERASYONU’NUN (ICF) EN BÜYÜK KAYNAK KİTABI PROFESYONEL KOÇLUK, YAZARDAN DİREKT YAYINEVİ’NDEN YAYIMLAN

ULUSLARARASI KOÇLUK FEDERASYONU’NUN (ICF) EN BÜYÜK KAYNAK KİTABI PROFESYONEL KOÇLUK, YAZARDAN DİREKT YAYINEVİ’NDEN YAYIMLAN
Bu haber 09 Mayıs 2022 - 21:59 'de eklendi ve 191 kez görüntülendi.

ULUSLARARASI KOÇLUK FEDERASYONU’NUN (ICF) EN BÜYÜK KAYNAK KİTABI PROFESYONEL KOÇLUK, YAZARDAN DİREKT YAYINEVİ’NDEN YAYIMLANDI

Uzman koçların ve koçluk alanındaki uzmanların bakış açılarını tek bir kaynakta bir araya getirmeyi amaçlayan Profesyonel Koçluk, Uluslararası Koçluk Federasyonu  (ICF) Türkiye katkılarıyla Yazardan Direkt Yayınevi’nden yayımlandı. Profesyonel koçluğun ne olduğunu, nasıl yapıldığını, bu mesleğe nelerin dâhil olduğunu ve alanın önde gelen kişilerinin kim olduklarını öğrenmek isteyen herkes, becerilerini geliştirmek ve yetkinliklerini artırmak için bu kitabı kullanabilir.

Bir rehber kitap olarak oldukça geniş kapsamlı ve dünyanın önde gelen isimleri tarafından kaleme alınmış olan Profesyonel Koçluk, bu alanda uzmanlaşmak isteyenler için prensip ve uygulamalar içeriyor. Farklı bir perspektif sunmayı hedefleyen ve derinleşmeyi teşvik eden bir alan araştırması sağlayan kitap 35 bölümden oluşuyor. Temel eğitimlerini geliştirmek isteyen ve bu konuda uzman olmayan kişiler için oldukça önemli ipuçları, gerçek ve deneyimsel örneklerle ele alınıyor. Kitaptan faydalanacak koçlar ve koç adayları, kitapta yer alan uygulamalar sayesinde geniş kapsamlı bir kaynak kitaptan faydalanabilirler.

Online Etimoloji Sözlüğü’ne göre “koç” kelimesi adını, 1550’li yıllarda kuzey Macaristan’da at arabalarının yapıldığı Kocs adlı bir kasabadan almaktadır. “Koç” kelimesinin eğitmen ya da antrenör olarak kullanımı ise 1830’lu yıllarda Oxford Üniversitesi’nde öğrenciyi sınava “taşıyan” öğretmenleri ifade etme amacıyla argo olarak dile geçmiştir. “Koçluk” terimi, 1861 yılında, sporcuların performanslarını arttırmak anlamında kullanılmaya başlamıştır.

Dr. Zerrin Başer, “Koçluğun, farklı teori ve uygulamalarla bütünsel bir yaklaşım olarak insan gelişimin­de yerini nasıl almış olduğu ve gelecekte ne yöne doğru gidebileceği konusu, dikkatimi çeken ana konulardan biri. Derin ve dönüşümsel koçluk süreçlerinde koç ile koçluk alan kişinin birlikte yaratım potansiyellerini harekete geçirerek koçluk alanın, bir felsefeci gibi yaşamının derin sorularına cevap arama süreçlerine dair harika ipuçları var.” diyerek kitabın koçlar ve koç adayları için öneminin altını çiziyor.

Uluslararası Koçluk Federasyonu Türkiye’nin katkılarıyla ve Çağla Miniç çevirisiyle yayımlanan Profesyonel Koçluk; koçluğun, dönüştürücü rolünü bilimsel bakış açısına sahip herkese yaşamda uygulayabileceği bir kaynak sunuyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA