SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Türkçe ve başörtüsü üzerinden Batı Trakya Türk toplumu yine hedef gösterildi’

Türkçe ve başörtüsü üzerinden Batı Trakya Türk toplumu yine hedef gösterildi’
Bu haber 02 Haziran 2023 - 0:26 'de eklendi ve 174 kez görüntülendi.

Türkçe ve başörtüsü üzerinden Batı Trakya Türk toplumu yine hedef gösterildi’
Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu, (ABTTF) Gümülcine Belediye Meclisi’nde temsil edilen “Spartakos” listesi, Gümülcine Hastanesinde çalışan Türk azınlık üyesi doktorların kendi aralarında Türkçe konuşmalarına ve bazı kadın çalışanların başörtüsü takmasına tepki göstermesi üzerine bir açıklama yayımladı.Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu, (ABTTF) Gümülcine Belediye Meclisi’nde temsil edilen “Spartakos” listesi, Gümülcine Hastanesinde çalışan Türk azınlık üyesi doktorların kendi aralarında Türkçe konuşmalarına ve bazı kadın çalışanların başörtüsü takmasına tepki göstermesi üzerine bir açıklama yayımladı.

ABTTF; Türkçe ve başörtüsü üzerinden Batı Trakya Türk Toplumu’nun bir kez daha hedef haline getirildiğini ifade etti.

Açıklamada, “Ülkemizde yaklaşan yerel ve bölgesel seçimler öncesi aşırılık yanlısı çevrelerin bölgemizdeki huzuru bozmaya yönelik bu ve benzeri provokasyonlarına ve siyasi çıkarları için toplumumuzu hedef göstermelerine kesinlikle müsaade etmeyeceğiz.” ifadelerine yer verildi.

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu şunları kaydetti: “Spartakos listesinin tümüyle provokasyon kokan açıklaması, Türkçe ve başörtüsünü hedefe koyarak bölgemizdeki barış ve huzur ortamını bozmaya yönelik. Bölgemizdeki kültürel ve dinsel zenginlikler içerisinde yetişmiş olan Spartakos listesi üyelerinin de çok iyi bildiği gibi Rodop ilinde nüfusun çoğunluğunu Batı Trakya Türkleri oluşturuyor ve en çok konuşulan dil Türkçe. Dolayısıyla toplumumuz mensubu doktor ve hemşirelerin kendi aralarında ana dilleri Türkçe’yi konuşmaları gayet doğal ve en temel hakları. Başörtüsü ile ilgili olarak ise ülkemizin anayasasında da açıkça belirtildiği gibi herkes din ve vicdan özgürlüğü hakkına sahip ve anayasaya ve kanunlara karşı gelmediği ve başkalarının haklarına zarar vermediği müddetçe dini vecibelerini yerine getirmekte tamamen özgür. Ülkemizde yaklaşan yerel ve bölgesel seçimler öncesi aşırılık yanlısı çevrelerin bölgemizdeki huzuru bozmaya yönelik bu ve benzeri provokasyonlarına ve siyasi çıkarları için toplumumuzu hedef göstermelerine kesinlikle müsaade etmeyeceğiz.”
GÜNDEM GAZETESİ

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA