SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi

TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi
Bu haber 11 Kasım 2017 - 19:08 'de eklendi ve 143 kez görüntülendi.

 

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı Trakya Üniversitesi’nde gerçekleşti.

Trakya Üniversitesi Türkan Sabancı Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıya Edirne Ticaret Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, İŞKUR İl Müdürü Şengül Çildam, iş dünyasından davetliler ve öğrenciler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, TrakyaKariyer Projesi ile proje yürütmenin zorlukları ile bir kez daha yüzleştiklerini vurguladı. TrakyaKariyer Projesinin çok paydaşlı bir proje olduğuna değinen Şahin şunları söyledi:” Trakya Kalkınma Ajansı olarak eğitimden sağlığa, enerjiden lojistiğe farklı sektörlere destek veriyoruz. Ayrıca, Ajans olarak Bölgenin sorunlarına çözüm getirecek projeler de üretiyoruz. Bu noktada AB’nin ve uluslararası kuruluşların verdiği fonlardan yararlanıyoruz. Bu fonlara başvurmadan evvel Bölgemizdeki sorunların neler olduğu tespit ediyoruz. Hayata geçirilen bu projeye başlamadan evvel de yaptığımız çalışmalar neticesinde Türkiye’nin önemli Organize Sanayi Bölgelerinin yer aldığı Trakya Bölgesi’nde, istenen nitelikte işgücü bulmada güçlük yaşandığını ve bölgede yetişen üniversite öğrencilerin mezun olduktan sonra iş olanaklarından haberdar olamadığı fark ettik ve böyle bir proje hazırlamaya karar verdik. Proje kapsamında www.trakyariyer.org web adresi kuruldu. Kurulan bu Web sayfası ile işveren ve mezunların iş hayatı ile ilgili beklentileri eşleştirildi. Sisteme işverenler iş ilanları girerken, öğrenciler ve mezunlarda aynı zamanda özgeçmişlerini yüklediler. Yani, web sayfasının amacı bölgede faaliyet gösteren işverenler ile Kırklareli, Namık Kemal ve Trakya Üniversitelerinin öğrencilerini, mezunlarını bir araya getirmek, istihdamı artırmaktır. Aldığımız geri bildirimler neticesinde de projenin hedefine ulaştığını gördük. Web portalına bugüne kadar 4316 öğrenci, 223 şirket kayıt oldu. Ayrıca yine aynı portal üzerinden eğitim kursları kayıtları, kariyer danışmanlığı talepleri, staj yerleştirme gibi talepler ve bunlara dönük etkinliklerin bilgilendirmeleri de yapıldı, yapılıyor. Yarısı kadın olmak üzere bölgede toplam 1.329 öğrenci ve yeni mezun kariyer danışmanlığı hizmetinden yararlandı. Belirli bir alanda kariyer geliştirmek isteyen öğrenciler için farklı şirketlere en fazla 15 kişilik gruplar halinde toplamda 49 günlük çalışma ziyareti düzenlendi. Ne mutlu bize. İyi ki böyle büyük çaplı ve katma değeri yüksek bir projeyi hayata geçirdik. Artık üç üniversitemizin de bir kariyer merkezi, bu merkezlerin araç olarak kullanabileceği bir web portalımız var.  Bölgemize katkısı yüksek böyle projelerin devamı gelecek diyorum ve buradan projenin yazılmasında emeği geçenlere, İŞKUR İl Müdürüme, KOSGEB Müdürüme, Üniversite rektörlerimize ve bu sürece katkıda bulunan herkese tek tek teşekkür ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.’’

TrakyaKAriyer Kamuoyu Bilgilendirme toplantısında; projenin en önemli sonuçlarından biri olan www.trakyakariyer.org web sayfası detayları ve kullanımının yanı sıra projenin diğer çıktıları da katılımcılar ile paylaşıldı. Toplantıda, proje uygulaması sırasında yapılan Trakya Bölgesi’nin iş gücü analizi ve bu konuda hazırlanan çalışmalar katılımcıların değerlendirmesine sunuldu. TrakyaKAriyer Projesi süresince; Kırklareli, Namık Kemal ve Trakya Üniversitelerinin yanı sıra Trakya Bölgesi’nde yer alan (TR21) çok sayıda işveren projeye destek verdi. Proje kapsamında üniversiteler içerisinde yer alan Kariyer Merkezlerinin “Çok Paydaşlı Ortaklık Modeli” çerçevesinde kapasiteleri artırıldı. Paydaşların katılımıyla bölgesel potansiyelin ortaya çıkacağı birçok etkinlik, eğitim, ziyaret gerçekleştirildi. Programın sonunda Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu adına Edirne TSO Başkanı Recep Zıpkınkurt ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin projeye olan desteklerinden dolayı üç üniversitenin rektörüne birer plaket hediye etti. Toplantı toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

www.trakyakariyer.org ile Üniversite ve İş Dünyası Elele

TrakyaKAriyer web sayfası, Türkiye’nin önemli Organize Sanayi Bölgelerinin yer aldığı Trakya Bölgesi’nde, istenen nitelikte işgücü bulma güçlüğü yaşanması ve bölgede yetişen üniversite öğrencilerinin mezun olduktan sonra iş olanaklarından haberdar olmaması nedeniyle hazırlandı. www.trakyakariyer.org web sayfasının amacı bölgede faaliyet gösteren işverenler ile Kırklareli, Namık Kemal ve Trakya Üniversitelerinin öğrencilerini, mezunlarını bir araya getirerek istihdamı artırmak.

Web sayfasının işleyiş mantığı, işverenler ile mezunların iş hayatı ile ilgili beklentilerini karşılamak amacıyla veri girişi yapma üzerine kurulu. Sisteme işverenler iş ilanlarını girerken, öğrenciler de aynı süreçte özgeçmişlerini yüklüyor. Her iki taraf da bu verileri kendi ihtiyaçlarına karşılık gelecek şekilde değerlendiriyor ve sistem üzerinden başvuruda bulunabiliyor. Aynı zamanda staj olanakları ile ilgili ilanların da girildiği web sayfası ile üniversite öğrencilerine okurken deneyim kazanma olanağı sunuluyor.

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA