SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

TRAKYAKA BAŞARI HİKAYELERİ

TRAKYAKA BAŞARI HİKAYELERİ
Bu haber 04 Mart 2014 - 14:35 'de eklendi ve 193 kez görüntülendi.

‘Biz İşimizle Ön Planda Olmak İstiyoruz, Engelimizle Değil’
Başarı Hikâyeleri Söyleşilerimizin ikincisinde 2010 Yılı Mali Destek Programları kapsamında TRAKYAKA tarafından desteklenen “İş Hayatında Ben De Varım” projesi ve projenin sahibi Tekirdağ İlköğretim Okulu ve İş Okulu’na konuk olduk. Okul Müdürü Beytullah GACAL ve Müdür Yardımcısı Umut ARSLAN ile çok anlamlı bir sohbet gerçekleştirdik.
TRAKYAKA: İş Okulu’nu bize anlatır mısınız?
Beytullah GACAL: Eski adıyla Tekirdağ İş Okulu, yeni adıyla Tekirdağ Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi, zihinsel engelli öğrencileri yetişkin hayata hazırlamak için mesleki eğitim veren bir ortaöğretim kurumu. Şöyle bir farkımız var. Çocuklarımız, gençlerimiz buradan mezun olduklarında lise mezunlarının sahip olduğu tüm haklara sahipler, yalnızca üniversiteye devam edemiyorlar. Çocuklarımıza özel eğitim uyguluyoruz, bireyselleştirilmiş eğitim programı yapıyoruz. Her çocuğun hem mesleki hem akademik anlamda eğitimleri bireysel olarak planlanıyor ve çocuklarımıza bu doğrultuda eğitim veriliyor. Okulumuz 2006 yılında kuruldu. İlk mezunlarımızı 4 yıl önce verdik. Her sene 8-10 civarında mezun veriyoruz.
TRAKYAKA: Okulunuzdan mezun olan gençlerin istihdamı konusunda ne aşamadasınız?
Beytullah GACAL: Mezun etmek yetmiyor bizim için. Mezun etmekten ziyade amacımız gençlerimizi istihdam edebilmek. Şu anda yürürlükte olan 3308 sayılı yasa var. Bu yasa kapsamında değerlendirilmiyor okulumuz. O yasaya göre değerlendirilmiş olsa çocuklarımıza staj yapma imkânı sağlayacağız, stajdan sonra belki aynı iş yerlerinde özgüvenlerini artırarak farklı iş yerlerinde iş imkânlarına kavuşabilecekler. Yeni yapılanmayla yönetmelik değişirse bir meslek lisesinde neler yapılabiliyorsa bizim okulumuzda da onlar yapılabilecek. Yine sizlerle paylaşmak isterim güzel gelişmeler var. Daha önce bizim çocuklarımız engelli memur seçme sınavına giremiyordu. Uğraşlarımız sonucunda artık çocuklarımız bu sınava girebiliyorlar.
TRAKYAKA: Trakya Kalkınma Ajansı ile tanışmanız nasıl oldu?
Umut ARSLAN: TRAKYAKA kurulduğu zaman biz gerçekten umutlandık ve verilen eğitimleri çok yakından takip ettik. İnternet sitesindeki duyurularınız, İl Milli Müdürlüğü ile olan sıkı işbirliğiniz sayesinde de size ulaşmamız kolay oldu. Özel eğitim, üzerinde çok çalışılmış bir bölüm olmadığı için biz buralarda neler yapabiliriz, okulumuzdaki sorunlarımızı bu tür desteklerle nasıl halledebiliriz diye bir arayış içerisindeydik zaten. Ajansınız tarafından verilen eğitimlere katıldıktan sonra ilk olarak okulumuzda bir proje ekibi oluşturduk. “İş Hayatında Ben de Varım” projesiyle birlikte birkaç proje daha hazırlamıştık, kabul edilen projemiz “İş Hayatında Ben de Varım” oldu. Proje bizim de beklentimizi karşıladı.
TRAKYAKA: Proje fikriniz nasıl oluştu? Sizi teşvik eden neydi?
Beytullah GACAL: “İş Hayatında Ben de Varım” proje fikri ilk oluştuğunda, biz okul olarak velilerimizi de işin içine dâhil ederek gençlerimize, çocuklarımıza nasıl meslek kazandırabiliriz, okuldan mezun olduklarında nasıl kendi ayakları üstünde durabilirler, nasıl hayata tutunabilirler, onun derdindeydik. Bunu gözeterek, bu amaçlarla proje hazırlamaya karar verdik.
‘Eğitimde Feda Edecek Tek Fert Yok’
TRAKYAKA: Projenizi detaylandırır mısınız?
Biz bu çocuklara balık vermek yerine balığı tutmayı öğretelim dedik. Bu projeyle balık tutmayı öğrettik. Yani İş Okulu zihinsel engellilerin bir binaya doldurulup rehabilite edildiği bir yer değildir dedik ve çocuklarımızın gerçekten hayata dâhil olabilmeleri açısından atölye çalışmalarına yönelmeye karar verdik. Öğrencilerimizin iş hayatına daha iyi hazırlanabilmeleri, toplumdaki engelli algısının değiştirilmesi, özgüvenlerinin artırılması için okulumuz bünyesinde yer alan atölyelerin güçlendirilmesi için çalıştık.
TRAKYAKA: Az bir bütçeyle büyük işler başardınız. Bu konuda ne söylemek istersiniz?
Beytullah GACAL-Umut ARSLAN: Düşük bir bütçesi olmasına rağmen büyük hedefleri olan bir projeydi. Sanıyorum o dönemde özel eğitim kurumları kapsamında Türkiye çapında geçen ilk projeydi. Birçok kuruma da örnek olduk. Bütçenin azlığından çok projenin bize sağlayacağı fayda önemliydi. Biz amacımıza ulaştık. O bütçeyle okulumuzdaki tüm atölyelere destek sağladık. Atölyelerin üretim gücünü ikiye katladık desek abartmış olmayız. Proje kapsamında, çocuklarımız iş bulamasalar bile bir şekilde kendilerine bir kazanç elde edebilsin, bir alanda kendilerini geliştirebilsinler, kendilerine olan güvenleri artsın diye büyük makineler almaktansa gerçekten ihtiyaçlarına cevap verebilecek makineleri almayı tercih ettik. Mesela yaklaşık 4 bin TL’ye bir örgü makinesi aldık, bu ürünün ikinci eli 300- 400 TL’ye alınabiliyor. Bu örgü makinesini her öğrenci bir şekilde alabilir. Proje kapsamında vermiş olduğumuz eğitimlerin aynısını velilerimize de verdik. Çocuklar bir işe yerleşemeseler bile bu makineleri evlerine aldıklarında kendi üretimlerini yapabilecek duruma geldiler.
TRAKYAKA: Proje hazırlık ve uygulama sürecinde herhangi bir zorluk yaşadınız mı?
Umut ARSLAN: Proje teklif çağrısı kapsamında Ajans’ın ilk yılıydı projemiz kabul edildiğinde. Birçok çalışmada sizler ve bizim için ilk olan zorluklarla karşılaştık. Ajanstaki uzman arkadaşların desteği ve bizim çabalarımızla zorlukların üstesinden geldik bir şekilde. Bu zorluklar sonraki proje dönemleri için bize büyük bir tecrübe sağladı. Biz ayrıca sorun yaşabileceğimiz alanları önceden görüp uzman arkadaşlarınıza ilettik. Karşılıklı görüşüp sorunlara çözüm üretebildik. Kalkınma Bakanlığı ile de görüşülüp eş finansman, makine alımları gibi konulardaki sorunlar giderildi.
TRAKYAKA: Projenin sağladığı katkılardan bahseder misiniz?
Beytullah GACAL: Bizim için eğitimde feda edecek tek fert yok! Tüm bireylerimizi kazanmak, hayata dâhil etmek zorundayız. Bu konuda kurumsal olarak atmamız gereken her adımı attık, atacağız. İşin özü algıları değiştirmekti. Biz “İş Hayatında Ben de Varım” projesiyle ilk olarak algıları değiştirdik. Öncesinde bizim öğretmenlerimiz dahi ‘bu çocuklarla bu kadar olur, daha ilerisi olmaz’ düşüncesindeydi. Başta öğretmen algısı, sonrasında velilerin algısını değiştirdik. Yakın bir zamana kadar öğrenci velileri çocuklarına güvenmiyorlardı. Artık onlar da ümitlendi, bizim çocuklarımız da üretebilir düşüncesine gönülden inanıyorlar. Bu projemizin katkılarından bir tanesi de okulumuzun bilinirliği arttı, civar illerden de tercih edilen bir okul haline geldik. Öğrenci velileri de çocuğum en iyi eğitimi nerede alabilir diye araştırmaya yaptığında bizi tercih eder hale geldiler. Hatta İstanbul’dan buraya nakil yaptıran velilerimiz var. Özel eğitimle ilgili yapmış olduğumuz projeler tüm Türkiye’de takip ediliyor şu anda. Tekirdağ Özel Eğitim Meslek Eğitim Merkezi bir marka haline geldi. Bunda Trakya Kalkınma Ajansı’nın çok büyük bir katkısı oldu. Çocuklarımızın önceleri çok amatör çalışmaları varken şimdi çok profesyonel çalışmalar yapabiliyorlar. Projenin diğer katkısı da bu oldu. Biz işimizle ön planda olmak istiyoruz engelimizle değil! Biz engellilere bakış açısını değiştirmeye çalıştık. Ülkemizde engelinden geçinenlerle engelliden geçinenleri temizlememiz lazım. Ancak o zaman bizim engellilerimiz toplum içinde bir birey olabilir. Değinmek istediğim bir diğer nokta da bu projeyle ulaşmış olduğumuz bağışçılar. Okulumuz bilinmiyordu. Hayırsever vatandaşlar bir şekilde bağış yapmak istiyorlardı. Bu proje kapsamında dikim atölyesi olan bir bağışçımız iki makineyi hibe etti, diğer bağışçımız seramik atölyesi için seramik çamurunu proje süresince ücretsiz olarak bize gönderdi. Aras Kargo, firmanın göndereceği çamuru 2 yıl boyunca ücretsiz taşıdı. Kameralarımız da bağışçılarımız tarafından alındı. Görünen faydası yanında görünmeyen faydaları da çok oldu projenin.
TRAKYAKA: Tekrar proje başvurusu yapmayı düşünüyor musunuz?
Beytullah GACAL: Milli Eğitim Bakanlığı kapsamında adımızın, rolümüzün henüz tam olarak netleşmemesi bizi biraz engelliyor. Hayata geçirmek istediğimiz çok proje var, hem Ajans’la hem de diğer kurumlarla işbirliği halinde yürütebileceğimiz büyük projeler. Yeni yönetmeliğin hayata geçmesiyle inşallah netleşir her şey. Şu anda 2014 Mali Destek Programları kapsamında hazırladığımız 2 projemiz var.
TRAKYAKA: Sosyo-Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında proje başvurusu yapmak isteyen kurumlara neler söylemek istersiniz?
Beytullah GACAL: Kesinlikle başvursunlar. Bana göre Ajanslar çok büyük bir destek sağlıyor. Daha önce büyük firmalar sosyal sorumluluk kapsamında ayırdıkları bütçelerden projeler seçiyorlardı. Sınırlı bütçelerle yapılıyordu bu işler. Kalkınma ajansları çok büyük bütçeler koydular. Bu nedenle proje mantığı, proje bilinci tüm devlet kurumlarında yaygınlaştı, oturdu, oturmak zorunda. Bütçe büyük olunca küçük kurumlar da proje kültürüne dâhil olmak, bu sürece alışmak zorunda kaldı her şey kendi kaynaklarımızla olmuyor. Ajansların ülke çapındaki en büyük katkısı bence proje kültürünü geliştirmesi oldu. Bizim her zaman hazırda bekleyen projelerimiz vardır. Geliştirilecek alanlar tespit edildiğinde yeni çalışma alanları çıkacaktır kurumlara. Kurum markalaşmak istiyorsa bu bir projeden geçiyor.
TRAKYAKA: Son olarak bizlerle paylaşmak istediğiniz şeyler var mı?
UMUT ARSLAN: Mayıs ayı içerisinde TEKİRA Alışveriş Merkezi’nde hem Anneler Günü hem de Engelliler Haftası’na özel bir sergi yapmayı düşünüyoruz. Okulumuz öğrencileri tarafından yapılan ürünleri görmeye herkesi bekliyoruz.
TRAKYAKA: Bize ayırmış olduğunuz zaman için çok teşekkür ederiz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA