SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Trakya Kalkınma Ajansı 2016 Yılı Mali Destek Programlarını İlan Etti

Trakya Kalkınma Ajansı 2016 Yılı Mali Destek Programlarını İlan Etti
Bu haber 23 Ocak 2016 - 20:21 'de eklendi ve 194 kez görüntülendi.

 

Trakya Kalkınma Ajansı 2016 Yılı Mali Destek Programları teklif çağrısı yayınlandı. Dört başlık halinde ilan edilen programlar için 03.02.2016 tarihinden itibaren başvuru kabulüne başlanacağı açıklandı. Ajans tarafından yapılan açıklamaya göre ilgili proje başvuruları 18 Mart 2016 saat 23.00’e kadar KAYS üzerinden (KAYS: Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi), 25 Mart 2016 Cuma günü saat 18.00’e dek ise matbu olarak elden kabul edilecek.

Trakya Kalkınma Ajansı, hazırlamış olduğu TR21 Trakya Bölge Planı önceliklerine göre oluşturduğu altıncı mali destek programını ilan etti. İktisadi Kalkınma, Küçük Ölçekli Altyapı, Sosyo-Ekonomik Kalkınma ve Yenilikçi Girişimcilik Mali Destek Programı başlıkları altında duyurulan programlar aracılığıyla bölge paydaşlarına hibe desteği sağlanması planlanıyor. TRAKYAKA, İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında 4 milyon TL, Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında 4 milyon TL, Sosyo-Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında 2 milyon TL, Yenilikçi Girişimcilik Mali Destek Programı kapsamında ise 1 milyon TL destek sağlayacak.

KOBİ’lere 500.000 TL’ye kadar hibe desteği

TRAKYAKA, kar amacı güden kuruluşlara yönelik olarak hazırladığı İktisadi Kalkınma Programı ile KOBİ’lere destek sağlamayı amaçlıyor. Ajans başarılı bulduğu KOBİ projelerine 4 milyon TL geri ödemesiz destek imkânı sunuyor. Altıncı teklif çağrısı kapsamında bu kurumlara proje başına sağlanacak desteğin alt limiti 75.000 TL olurken, üst limiti ise 500.000 TL olarak belirlendi. İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı çerçevesinde başvuracak kar amacı güden kuruluşlar proje bütçesinin % 50’sini karşılamak zorundalar. Trakya Bölgesinde üretimde katma değer artışının sağlanması, turizm sektöründe yenilikçi uygulamalarla hizmet kalitesi, pazarlama, kümelenme ve işbirliklerinin geliştirilmesi ve temiz üretime geçişin sağlanması amacıyla oluşturulan programa KOBİ’lerden yoğun ilgi olması bekleniyor.

Küçük Ölçekli Altyapı Projelerinin Üst Limiti 750.000 TL Olacak

Ajans, mali destek programlarıyla başta mahalli idareler olmak üzere kar amacı gütmeyen kurumların altyapı projeleri için de 4 milyon TL’lik bir program hazırlamış durumda. Teklif çağrısına çıkılan Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı ile yapılacak altyapı yatırımlarıyla bölgenin sosyo-ekonomik yaşam seviyesi ve imkânlarının geliştirilmesi amaçlanıyor. Bu program sayesinde proje sahipleri proje bütçelerinin % 75’e kadar olan kısmını hibe olarak Ajans’tan alabiliyor. Program kapsamında yapılacak proje başvurularına verilecek hibenin alt limiti 100.000 TL, üst limiti ise 750.000 TL olacak. Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı’na mahalli idareler(il özel idareleri, köy muhtarlıkları, mahalli idare birlikleri), diğer kamu kurum ve kuruluşları(valilikler, kaymakamlıklar, bakanlık veya bağlı ya da ilgili bölge, il ve ilçe müdürlükleri, bakanlıklara bağlı ya da ilgili kurum, kuruluş, merkez, enstitü ve başkanlıklar vb.), organize sanayi bölgeleri, küçük sanayi siteleri, birlik ve kooperatifler, üniversiteler(Üniversitelere bağlı uygulama ve araştırma merkezleri, fakülteler, yüksekokullar, enstitüler), kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları(TOBB’a bağlı odalar ve borsalar, esnaf ve sanatkârlar odaları, meslek odaları ve bunların bir araya gelerek oluşturdukları üst kuruluşlar) başvurabilecekler.

Sosyo- Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı Projeleri %90’a Kadar Desteklenecek

Kar amacı gütmeyen kurumların yararlanabildiği bir diğer destek programı ise Sosyo-Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı olarak adlandırılıyor. Söz konusu programda bölgede işbirliği ve dayanışma kültürünün güçlendirilmesi, dezavantajlı kesimlerin bölgede istihdam edilebilirliğin arttırılması, bölgede girişimcilik ve yenilik kültürünün geliştirilmesi hedeflenirken başarılı proje sahipleri Ajanstan toplam maliyetlerinin % 90’ını hibe desteği olarak alma fırsatı bulabiliyor. Toplam 2 milyon TL bütçesi bulunan Sosyo-Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programına başvuracak yararlanıcıların alacağı desteklerin alt limiti 25.000 TL, üst limiti ise 300.000 TL olacak. Programa mahalli idareler (il özel idareleri, belediyeler, muhtarlıklar, mahalli idare birlikleri), diğer kamu kurum ve kuruluşları(valilikler, kaymakamlıklar, bakanlık veya bağlı ya da ilgili bölge, il ve ilçe müdürlükleri, bakanlıklara bağlı ya da ilgili kurum, kuruluş, merkez, enstitü ve başkanlıklar vb.), üniversiteler(Üniversitelere bağlı uygulama ve araştırma merkezleri, fakülteler, yüksekokullar, enstitüler), kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları(TOBB’a bağlı odalar ve borsalar, esnaf ve sanatkârlar odaları, meslek odaları ve bunların bir araya gelerek oluşturdukları üst kuruluşlar), sivil toplum kuruluşları(vakıflar, dernekler, sendikalar ve bunların bir araya gelerek oluşturdukları üst kuruluşlar),organize sanayi bölgeleri, küçük sanayi siteleri, birlik ve kooperatifler başvurabilecekler.

Yenilikçilik Girişimcilik Mali Destek Programı ile Yenilikçilik ve Girişimcilik Desteklenecek

2016 yılında ilk kez ilan edilen ‘Yenilikçi Girişimcilik Mali Destek Programı’ ile katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli olan imalat sanayine veya teknolojiye yönelik yenilikçi iş fikirlerini kapsayan projeler desteklenecek. Yenilikçi Girişimcilik Mali Destek Programına başvuracak yararlanıcıların alacağı desteklerin alt limiti 25.000 TL, üst limiti ise 75.000 TL olacak. Gerçek kişiler ve mikro KOBİ’lerin faydalanabileceği programın bütçesi ise 1 milyon TL.

“Trakya’da Bugüne Kadar 100 Milyon TL’lik Bir Kaynağı Harekete Geçirdik”

2016 Yılı Mali Destek Programları hakkında bir açıklama yapan TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin şunları söyledi: ”Ajansımız Trakya Bölge Planında belirlenen hedeflerin gerçekleştirilmesine yönelik işbirliği, farkındalık oluşturma, araştırma-geliştirme, yatırım ortamını iyileştirme çalışmaları ile birlikte Bölgemizde yer alan kamu, özel sektör ve sivil toplum örgütlerinin kalkınma sürecine katılımlarını desteklemek üzere mali destekler sağlamaktadır. Bu kapsamda geçtiğimiz yıllardan bugüne yaklaşık 60 milyon TL’lik bir tutarı yapılan sözleşmeler ile yararlanıcılara hibe olarak aktarmaya devam ediyoruz. Ajansın sağladığı bu hibeler ile birlikte yararlanıcıların projeler kapsamında harcadıkları eş finansman rakamları ile bölgede 100 milyon TL’nin üzerinde bir kaynak hayata geçirilmiş oldu. Bu mali kaynaklar somut elde edilen çıktılar olarak gözükse de bu süreçte elde edilen en önemli unsur kurum ve kuruluşlarda proje kültürünün geliştirilmesidir.

Ajansımız için Bölge genelinde turizmin geliştirilmesi temel önceliklerden biridir. Bu doğrultuda hazırlanan kapsamlı raporlar sonrası kaynakların daha etkili kullanılmasını sağlamak amacı ile turizm sektörüne bu yıl çıktığımız iki programda da öncelik veriyoruz. Bölgede turizmin dört mevsime yayılması ve konaklama sürelerinin arttırılması, turizm altyapısının iyileştirilmesi ve turizm aktivitelerinin çeşitlendirilmesine yönelik projeler bekliyoruz.

Özel sektör projelerinde yenilikçi ve katma değer oluşturan projelere öncelik veriyoruz. Bölgede mevcut üretimlerinde farklılaşmaya giderek katma değer oluşturan, bölgesel markalar ortaya çıkaran,   üretimde işbirliklerini geliştiren, temiz üretime dönük projeler temel önceliklerimiz arasında yer almaktadır.

Bölgede girişimcilik potansiyelinin geliştirilmesi kapsamında 2015 yılında hayata geçirdiğimiz “Yeni İşim Girişim” programının devamında bu yıl ilk defa ilan ettiğimiz ‘Yenilikçi Girişimcilik Mali Destek Programı’ ile katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli olan imalat sanayine veya teknolojiye yönelik yenilikçi iş fikirlerini kapsayan projelere destek vereceğiz.

Potansiyel başvuru sahiplerini önümüzdeki dönemde proje fikirleri hakkında görüş almak üzere Ajansımıza davet ediyorum. Bunun yanında bu yıl yine oluşturacağımız teknik destek masası ile de projesini belirli bir düzeye getirmiş proje sahiplerine proje içeriği konusunda üç ilde teknik destek sağlayacağız. Yine bu süreçte proje döngüsü yönetimi eğitimlerini devam ettirerek özgün projeler üretilmesini sağlamayı amaçlıyoruz.

Bölgemizin gelişmesi adına paydaşlarımız tarafından hazırlanacak örnek projeler ile kalkınmanın sürdürülebilir ve kalıcı bir zeminde yürütülmesi temel beklentimizdir.”

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA