SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Topolovgrad Belediyesi Ve Büyükkarıştıran Belediyesi Sınır Ötesi İşbirliği Projelerini Bitiriyor.

Topolovgrad Belediyesi Ve Büyükkarıştıran Belediyesi Sınır Ötesi İşbirliği Projelerini Bitiriyor.
Bu haber 22 Ekim 2021 - 17:16 'de eklendi ve 379 kez görüntülendi.

Topolovgrad Belediyesi ve Büyükkarıştıran Belediyesi Sınır Ötesi İşbirliği Projelerini Bitiriyor.

Bulgaristan’ın Topolovgrad Belediyesi ve Türkiye Büyükkarıştıran Belediyesi CB005.2.21.083 “Kültürel mirasın daha iyi sunulmasıyla Topolovgrad ve Büyükkarıştıran Belediyelerinin turist çekiciliğini arttırmak” projelerinin uygulamasını tamamlıyor . Proje uygulama süresi 21.11.2019 – 20.11.2021 olup, proje ortakları son uygulama aşamasındadır. 

Projeye, Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye SÖİ Programı aracılığıyla Avrupa Birliği tarafından eş-finansman sağlanmaktadır.

Projenin temel amacı, kültürel mirasın ve ilgili altyapının daha iyi kullanılması yoluyla Büyükkarıştıran ve Topolovgrad sınır ötesi bölgesinin turistik çekiciliğini artırmaktı. Bu ana amaca, kültür turizmi ile ilgili koşulların ve altyapının iyileştirilmesi, Büyükkarıştıran ve Topolovgrad’ın kültürel mirasının yaygınlaştırılması ve sosyo-ekonomik büyüme için bir araç olarak sürdürülebilir turizmin geliştirilmesi gibi projeye özel hedeflerle ulaşılmıştır. “Kültürel mirasın daha iyi tanıtılması yoluyla Topolovgrad ve Büyükkarıştıran Belediyelerinin turistik çekiciliğinin arttırılması” projesi, kültürel varlıkların ve ilgili altyapının daha iyi kullanılmasına yönelik sınır ötesi bölgenin turistik çekiciliğinin artmasına yol açabilecek fikirleri, öncelikleri ve faaliyetleri dikkate alınarak her iki proje ortağının – Bulgaristan, Topolovgrad Belediyesi ve Türkiye Büyükkarıştıran Belediyesi yakın işbirliği ile tasarlanmıştır.

Proje 7 aktiviteyi içeriyordu ve hepsi önceden oluşturuldu. İlk aktivite Proje yönetimiydi. Faaliyet, proje ortak proje yönetim ekibinin atanmasıyla başlayarak tüm proje uygulama dönemi boyunca uygulandı. Ortak proje kadrosu, Proje Yöneticisi (LP), Proje Koordinatörü (PP2), Finans Müdürü (LP), Muhasebeci (PP2) ve Teknik asistandan (LP) oluşuyordu. Ekip, faaliyetlerin ve yüklenicilerin raporlanması, koordinasyonu ve organizasyonundan sorumluydu.

Ortak proje yönetimi ekibi, COVID-19 pandemisini göz önünde bulundurarak mümkün olduğunca çok sayıda proje ekibi toplantısı gerçekleştirdi. Ekip, basın toplantıları ile birleştirilmiş (28-29.02.2020 Bulgaristan’da ve 19-30.09.2020 Türkiye’de) 2’si ikişer gün olmak üzere 3 canlı ekip toplantısı gerçekleştirebildi ve bir tanesi projenin sonuna yakındı. (23.09.2021). Tüm proje uygulama süreci boyunca yakın ve etkili iletişim sürdürüldü.

Faaliyet 2 Bilgilendirme ve Tanıtım, her bir Proje partnerinden çeşitli görevleri içeriyordu. Proje kapsamında iki adet açılış basın toplantısı düzenlendi: Topolovgrad’daki ilk açılış basın toplantısı 28 kişinin katılımıyla, 29.02.2020 tarihinde, ikinci açılış basın toplantısı 29.09.2020 tarihinde Büyükkarıştıran’da gerçekleştirildi ve 25 kişi katıldı. 

Proje kapsamında PP2 (http://bgtr-culture-centers.com/) tarafından bir web sitesi hazırlanmış, etkinlik kapsamındaki materyaller ve yayınlar da detaylandırılmıştır.

Faaliyet 3 altında geçirilmesi “Sv. Sv. Kiril i Metodiy 1894” – Topolovgrad Toplum Merkezi’nin mevcut binasının, işleri için basitleştirilmiş prosedür uygulandıktan sonra çalışmalara başlandı. 15.02.2021 tarihinde site açılışı yapılmış olup 13.08.2021 tarihinde çalışmalar tamamlanmıştır. Restore edilen binanın işletmeye alma belgesi 21.09.2021 tarihinde verilmiştir. Şantiyede yapılan işler arasında engelli tuvaleti dahil su temini ve sanitasyon işleri, yangın alarm tesisatı işleri, aydınlatma tesisatı, çatı tamiri, izolasyon işleri, duvar ve tavan onarımları, PVC doğrama teslim ve montajı, MDF ve metal kapı teslim ve montajı yer almaktadır. Topolovgrad Belediyesi de kendi yasal işlemleri kapsamında zorunlu olan faaliyetleri uyguluyordu – saha denetimi (faaliyet 4) ve tasarımcının denetimi (faaliyet 5).

6. Faaliyet kapsamında Büyükkarıştıran Kültür Sanat Merkezi çok amaçlı salonun tadilatı ve donanımı çalışmalarına 04.01.2021 tarihinde başlanmış ve 01.04.2021 tarihinde çalışmalar tamamlanmıştır. Temin edilmesi gereken tüm ses, ışık ve görüntü sistemi ekipmanları 31.05.2021 tarihinde eksiksiz olarak teslim alınmıştır. Sahada yapılan çalışmalar duvarlar, kapılar, zeminler, sahne platformu, hasarlı metal tavan plakalarının yenilenmesi ve diğerleri ile ilgiliydi. Malzemeler ses, ışık ve görüntü sistemi ile ilgiliydi.
Faaliyet 7 kapsamında Topolovgrad ve Büyükkarıştıran’daki resmi açılışlar her bir ortak tarafından, yenilenen sitelerin açılışı ve tanıtımı için resmi bir etkinlik gerçekleştirdi. Büyükkarıştıran Belediyesi, 28.06.2021 tarihinde çok sayıda resmi davetli ve vatandaşın katılımıyla resmi açılışını gerçekleştirdi. Etkinliğe yetkililer, vatandaşlar, çeşitli sanatçılar ve ünlü isimler katıldı. Açılışta konuklara Çok Amaçlı Kültür Salonu’nun tadilatını gösteren sunum gösterildi.

Topolovgrad Belediyesi (LP) resmi açılışını 11.10.2021 tarihinde hem belediyelerden hem de vatandaşların katılımıyla gerçekleştirdi. Etkinliğin Bulgaristan’daki resmi bölümünde, yetkililerin karşılama sözleri, amatör toplulukların Topluluk merkezindeki konseri ve açılış için resmi tören yer aldı.

Bu yayın Avrupa Birliği tarafından Interreg-IPP Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı 2014-2020,
CCİ No 2014TC16I5CB005 aracılığıyla desteklenmektedir. Yayının içeriği, Büyükkarıştıran Belediyesi’nin sorumluluğundadır ve hiçbir şekilde Avrupa Birliği veya Programın Yönetim Otoritesinin görüşünün bir ifadesi olarak alınmamalıdır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA