Topbaş Keşan’da…

Siyaset

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Keşan’da AK Parti İlçe Başkanlığını ziyaret etti.

İlçe Başkanı Mustafa  Mercan ve partililer tarafından karşılanan Topbaş,1  Kasım’da yapılacak seçimler ile bir  süredir İstanbul Otogarını adeta işgal eden Suriyeli sığınmacılar ile ilgili de  gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ak Parti İlçe Başkanı Mercan,bölgede AK Partili belediyelere  destek verilmesini isteyerek,bunun Keşan Belediyesini almada katkı sağlayacağını söyledi.

Daha sonra söz alan Topbaş’da parti binasının  yerinin değiştirilmesini isteyerek, bunun tefrişatının da Sultangazi  Belediyesi  Başkanı Cahit Altunay tarafından karşılanacağını söyledi

Altunay’da Edirne’de gittikleri her yerde ilgi ile karşılandıklarını ve bunun yapılacak seçimlerde de görüleceğini söyledi.

İstanbul Milletvekili Tülay  Kaynarca’da  sıcak karşılamadan dolayı teşekkür ederek,Meriç,İpsala,Enez ve Keşan’a ziyaret gerçekleştirdiklerini,ayrıca  daha sonra Edirne,Uzunköprü ve Keşan’a ayrıca bir ziyaret gerçekleştirmeyi düşündüklerini söyledi.

1 Kasımda yapılacak seçimlerde AK  Parti’nin yeniden iktidar olması gerektiğini ve Keşan’da da oyların artırılmasını istedi.

Tekrar söz alan Topbaş’da 1968 yılında Meriç’te görev yaptığını  ve buralara bir ziyaret gerçekleştirmeyi hep düşündüğünü söyledi.

Siyasetin uzun soluklu bir iş olduğuna işaret eden Topbaş, demokrasilerde sandığın milletin önüne geldiğini geldiğini, ve si,yasi partilerin önemli olduğuınu ancak demokrasi olmayan ülkelerde bu işin atama ile yapıldığını ifade etti.

Daha sonra siyasi yaşamı hakkında konuşan Topbaş,gazetecilerin  son günlerde İstanbul ve Edirne’de yaşanan mülteci sorunu hakkında da şunları söyledi:” “Bir insan kendi toprağından, yurdundan niye çıkar, niye göç eder? Çoluk çocuğunu sefaletin peşinden niye götürür? Yaşam mücadelesi için. Dünya insanlığının buna duyarlı olması gerekiyor. Maalesef bu hassasiyetin gösterilmediği görünüyor. Osmanlı’nın 500 yıl önce Yahudileri nasıl topraklarına davet ettiğini hatırlıyorsak, biliyorsak, bugün de aynı şekilde Suriye’den gelenlerin inançlarına, kültürlerine, demografik yapılarına bakmaksızın kapılarını açtı Türkiye . Bu, insani değerlere olan saygıdır. Türkiye bunu ortaya koydu. Avrupa çok az sayıda, birkaç yüz bin mülteciyi maalesef zor barındırıyor. Maalesef bunu da çok iş yapmış gibi ifade ediyorlar. Türkiye milyonları aldı, İstanbul da aynı şekilde. Güneydoğu ve doğudaki bazı ilçelerimizde nüfuslarının birkaç katı nüfus oluştu. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak o bölgelere de yardım ettik.”

Sığınmacıların bulunduğu çeşitli il ve ilçelere yardımlar yaptıklarını aktaran Topbaş, Şanlıurfa ve Diyarbakır belediyelerine günde on bin kişiye yemek yapan tır mutfak verdiklerini vurguladı.

Devletin ve hükümetin sığınmacılar konusunda hassasiyet gösterdiğini belirten Topbaş, şöyle devam etti:

“İnsanlar bir umutla batıya hareket ettiler. Almanya başta olmak üzere bazı Avrupa devletleri, ‘Biz göçmen, mülteci alacağız’ dediler. Bu insanlar bir umutla yola çıktılar. Ama maalesef sözlerinde durmadılar. Avrupa’ya birkaç bin göçmen ulaştığı zaman ‘Bu durumu nasıl çözeceğiz?’ diye paniklediler. Bu bir insanlık dramıdır. Yüzyılın tarihine yazılacak bu durum, bir insanlık ayıbı olarak tarihe geçecektir. İnşallah bunlar geride kalır. Türkiye üzerine düşeni yapmaktadır, yapacaktır. “

AK Parti İlçe Başkanlığı’ndaki ziyarette İpsala,Enez ve Beyendik Belediye başkanları da bulundu.