SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Tercan: Memur ve emeklilere yüzde 63 zam adaletli olur

Tercan: Memur ve emeklilere yüzde 63 zam adaletli olur
Bu haber 28 Aralık 2022 - 18:57 'de eklendi ve 168 kez görüntülendi.

MHP Edirne İl Baikanı Zakir Tercani” 2023 yılında memur ve emeklilere toplu sözleşme gereği verilecek %8’in üzerine, asgari ücrete yapılan %/55 ile birlikte, toplamda 8 + 55 = %/63 zammın adaletli olacağı düşüncesi içerisindeyim. Sosyal adaletin olgunlaşması, mutlu, huzurlu bir Türkiye için bu gereklidir.”dedi.

 Tercan,yazılı basın açıklamasında  şunları dile getirdi.”2023’te geçerli olacak asgari ücreti belirlemek amacıyla toplanan İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun çalışmaları sona erdikten sonra son noktayı koyan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücretin 8.500 TL olduğunu açıklamıştı.
Genel olarak bakıldığında; belirlenen asgari ücretin, son yıllarda açıklanan asgari ücret rakamları içerisinde en iyisi olduğu görülebilir. Küreselcilerin Türkiye’yi yıpratma ve iktidar değişikliğini sağlama stratejisine uygun davranan Zincir Marketlerin, asgari ücretteki artışı anında gıda fiyatlarına yansıtması engellenebilinirse, belirlenen asgari ücret işçiler açısından makul ve sevindirici bir rakamdır.
2023 yılı için belirlenen asgari ücret işçileri genel olarak sevindirirken, tüm gözler Ocak ayında belirlenecek olan Emekli ve Memur maaşlarına yapılacak artışın ne olacağına çevrilmiş olup, Emekli ve Memur maaşlarına da doyurucu ve memnun olacak şekilde artırılması büyük beklentidir…
Tüm sektörler belirlenen asgari ücrete göre ürettiği mal ve hizmetlere zam yaparken, her Asgari Ücret artışından sonra nedense Emekli ve Memur maaşları aynı oranda artırılmıyor…
Yılda bir kez belirlenen asgari ücretin 2022 yılının ikinci yarısında tekrar yükseltilmesi, Emekli ve Memur maaşlarının asgari ücrete göre daha az artmasına neden oldu. Bu durum çalışanlar arasında adaletsizliğe neden oluyor.
Emekli ve Memur maaşlarına, asgari ücrete yapılan zam oranının aynısı yapılmazsa, eskiden asgari ücretin üzerinde maaş alan Yüz Binlerce Emeklinin maaşı, asgari ücret rakamının gerisine düşecek. Bu mağduriyetin gidilmesi hem Memurlarımızı hemde Emeklilerimizi sevindirecektir.
Her Asgari Ücret artışından sonra Emekli ve Memur maaşı aynı oranda artırılmıyor. Bu bir adaletsizliğe neden oluyor. Ocak ayında açıklanacak olan Emekli ve Memur maaşları, asgari ücret ile aynı oranda artırılmalı.
Emeklilere verilecek zam ile alacağı ücret asgari ücretin altında kalmamalı..
Açlık sınırı, asgari ücret gibi ölçütlere bakarak, emeklilere bunun altında bir rakam düşünülmemeli…
Asgari ücretin %55 artış ile 8.500 Türk Lirası olması ve vatandaşlarımızın alım gücünün her gün düşmesinden kaynaklı problemlerin ortaya çıkacağı düşünüldüğünde; Asgari ücretin, her yıl memur ve emeklilere yapılan zamdan daha fazla yapılması, makası gittikçe daraltmıştır…
Bu durumlardan kaynaklı 2023 yılında memur ve emeklilere toplu sözleşme gereği verilecek %8’in üzerine, asgari ücrete yapılan %/55 ile birlikte, toplamda 8 + 55 = %/63 zammın adaletli olacağı düşüncesi içerisindeyim. Sosyal adaletin olgunlaşması, mutlu, huzurlu bir Türkiye için bu gereklidir.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA