SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

TEPAV İPSALALILARI DİNLEDİ

TEPAV İPSALALILARI DİNLEDİ
Bu haber 07 Haziran 2014 - 11:58 'de eklendi ve 148 kez görüntülendi.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Bölge Ekonomi Kalkınma Modelleri Toplantısı İpsala Ticaret Borsası’nda yapıldı.   .

İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, TEPAV Enstitü Danışma Kurulu Başkanı, Ak Parti Eski Edirne Milletvekili Prof.Dr.Necdet Budak,  Yeni Karpuzlu Belediye Başkanı Ufuk Atalay, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yörük, İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin, Hamzadere Sulama Birliği Başkanı Seçkin Şimşek, Kooperatif ve Birlik Başkanları, Muhtarlar ve basın mensuplarının katıldığı toplantıda bölge ve tarım ekonomisinin sorunları ele alındı.

İpsala Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Girgin, İpsala’nın öneminden bahsettiği konuşmasında; “Ticari anlamda bu yola çıkmalıyız” şeklinde vurgu yaparak, 2013 verilerini paylaştı. İpsala ve Keşan nüfusuna da değinen Girgin, ana yoldan uzak yerleşim yerlerinin olduğundan yola çıkarak buralara yatırımlar yapılması halinde ilçeye katma değer sağlayacağını kaydetti. Çeltik konusuna da değinen Girgin, katılımcılara üretimle ilgili kısa bir bilgi verdi. Sınır Kapısından araç giriş sayısını açıklayan Girgin, bu araçlardan yararlanamadıklarını vurguladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdür V. Akif Şaban Gündüz, hayvancılık, tarım ve çeltikle ilgili TEPAV yetkililerine özet bilgiler verdikten sonra, çeltikte yaşanan sıkıntılara değindi ve yapılabilecek olası çalışmalardan söz etti.

İpsala DSİ Şube Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Recep Çomak, Keşan –İpsala-Enez’de sulanabilecek arazilerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Çomak, yaklaşık 300 bin sulama alanı bulunmakta olduğunu ve yapılacak çalışmalarla bunun 500 bine çıkabileceğini kaydetti.

Hamzadere Sulama Birliği Başkanı Seçkin Şimşek, katılımcılara Hamzadere Barajı ile ilgili geniş bilgiler aktardıktan sonra, Hamzadere Turizmi yapabiliriz bu imkanlar elimizde şeklinde konuştu.

Ak Parti  İlçe Başkanı  Av. Murat Gürkan, bölgede yetişmiş  kalifiye insan olmadığını kaydederek, köylerimizde göçün genç  nüfus açısından çok fazla olduğunu ifade etti.

Gürkan, gençlerin tarımdan uzaklaşma noktasında olduğunu kaydederek,  gençlerin maaşlı, sigortalı işlerde Çerkezköy, Çorlu veya İstanbul’da yaşamayı tercih ettiklerini kaydetti.

Gürkan, tarımın bilinçli, teknolojiyi bilen, ilmi verilerden faydalanan insanlar tarafından yapılması gerektiğini vurgulayarak, kalkınmanın en önceliği kalifiye insan, kaliteli insanla olacağı düşüncesindeyim ifadelerini kullandı.

Toplantı, katılımcıların sorunlarını dile getirmeleriyle devam etti.

Toplantı sonuna doğru Belediye Başkanımız Mehmet Kerman bir konuşma yaptı.

Kerman, İlçemizin ciddi anlamda göç vermekte olduğunu kaydederek, “11 bin civarında olan ilçemizin nüfusu bugün 8 bin 325’lere kadar düşmüş. Bu yaklaşık 20 yıl içerisinde düşen bir rakam. Ve bunun yanında Belde ve köylerde toplam nüfus 36 bin iken bugün 29 bin 500’lere kadar düşmüş.

 

Bizim, bununla ilgili göçün olmaması adına, ilçemizin nüfusunun azalmaması adına neler yapabileceğimizi düşünmemiz lazım. Öncelikle nüfus göçünün azalmaması adına, kazandırılmasında şahsımızın da bulunduğu ve halen dernek başkanlığını yaptığım İpsala Meslek Yüksekokulu’nun daha çok bölümlerinin açılması ve ilçemizde bacasız fabrika olarak nitelendirdiğimiz bu okulda, 2014-2015 eğitim döneminde 2 bölüm daha açılarak 6 bölüme çıkmış olacak ve İpsala meslek Yüksekokulu tam kapasiteli olduğunda 1300 öğrenci eğitim öğretim görecek” dedi.

Belediye Başkanımız Mehmet Kerman, İlçe nüfusunun düşük olmasından dolayı ertelenen 4 yıllık üniversitenin ilçemize kazandırılmasında ciddi çalışmalar olduğunu belirtti.

İmam Hatip Lisesi’nin ilçemizde yeni bir okul olduğunu kaydeden Kerman, ortaokul ve lise düzeyinde eğitimin devam ettiğini belirtti.

Anadolu Lisesi’nin de eğitim öğretime devam ettiğini belirten Belediye Başkanımız Mehmet Kerman, “Eğitim ve öğretimi ilçemize daha çok kazandırma adına böyle çalışmalar içerisine girdik” şeklinde konuştu.

İlçemize gelen öğrencileri barındırma konusunda İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz ile birlikte Ankara’daki YURTKUR Genel Müdürlüğü’ne gittiklerini ifade ederek,  en kısa zamanda 300 kapasiteli kız ve erkek öğrenci yurdunun temel atma töreninin yapılacağı müjdesini verdi.

Belediye Başkanımız Mehmet Kerman, TOKİ Konutlarının 2.etabını bu dönemde gerçekleştireceklerini söyledi.

Kerman, bölgemizde toplulaştırma olduğunu kaydederek, toprakların bir araya geldiğini ve bundan dolayı toprakların daha az maliyet  ve daha fazla verim kazandığını söyledi.

Belediye Başkanımız Mehmet Kerman, hasat sonunda yere dökülen çeltiklerin tohum kadar, tohum üretmek kadar, güzel ve kaliteli çeltik ekimi kadar, ilaçlama ve gübreleme kadar önemli olduğunu ve bunun masaya yatırılması gerektiğini kaydetti.

Kerman, İpsala Belediyesi olarak ciddi anlamda bugüne kadar gözden kaçırılmış olan gümrükten yararlanamadıklarını kaydederek, Ankara’dan yeni geldiğini ve Gümrük yolu üzerinde İlçe Tarım Müdürlüğü’ne tahsisli olan Tavushane denilen bölgeyle ilgili çalışmalara başlanıp yöresel  ürünlerin satılacağı bir bölge yapacaklarını ve bunu da AB Projesinden yada  Belediyenin kendi imkanlarıyla gerçekleştireceklerini söyledi.

Yaklaşık 29-30 dönüm kadar yerde tır parkını da oluşturarak güzel bir yer yapacaklarını kaydeden Kerman, ilçemize gelen, gümrükten geçen insanları belediyemizin tesislerinde ağırlayacağız şeklinde konuştu.

İşsizliği bölgemizde önlemek adına ilçemizde su paketleme tesisleri kuracaklarını ifade eden Kerman, eskiden kemer suyu diye anılan suyumuzu şişeleme ve paketleme yaparak, suyumuzu Trakya ile tanıştıracağız dedi.

Belediye Başkanımız Mehmet Kerman, İpsala Belediyesi olarak Sanayi Sitesini taşıyacaklarını kaydetti.

Hayvancılığı ilçe merkezinden kaldıracaklarını ve amaçlarının hayvancılığın yapılmaması değil, daha modern şekilde yapılması olduğunu kaydeden Kerman,” Bunu yaparsak bölgede hayvancılık yapmayı düşünen ama imkânsızlıklardan dolayı yapamayan vatandaşlarımıza yer göstererek onların hayvancılık yapmasını sağlayacağız” dedi.

İlçemizin rüzgar enerjisinden yararlanması için İller Bankası’na müracaat ettiklerini ve taleplerini oluşturduklarını ifade eden Belediye Başkanımız Mehmet Kerman, ilçemizin sokak lambalarını, camilerin ve okulların elektrik enerjisini rüzgar enerjisinden sağlayacaklarını söyledi.

Kerman,  seracılığın bölgemize getirilmesi düşüncesinde olduğunu ifade ederek, seracılık özendirilirse” Pazar da var,24 saat ekmek var,24 saat çalışma var” dedi.

Hıdrellez Bayırı yolu çalışmasının devam ettiğini belirten Belediye Başkanımız Mehmet Kerman,  Hıdrellez Bayırı’nın mesire alanına dönüştürülmesiyle vatandaşlarımızın hafta sonu kahvaltısını yapacağı, çocuklarıyla birlikte vakitlerini geçirebileceği güzel bir alanı da ilçe halkımıza kazandıracağız” dedi.

İlçemizin şehir girişinin daha güzel olması için çalışmalara başladıklarını kaydeden Kerman,  bununla ilgili imar planının bir an önce yapılmasını istediklerini ve yetkililerin 5 ay bir süre verdiğini bununla ilgili ihale yapıldığını söyledi.

Kerman,  yetkililere 5 ayın çok olduğunu söylediklerini ve bu süreyi 3 aya indirdiklerini belirtti.

İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, İpsala ilçesi ile ilgili genel bilgiler verdikten sonra, İpsala’da çok verimli tarlaların olduğunu kaydederek, sadece 3 ay, 6 ay tarım yapmamalıyız,  tarımı 12 aya yaymalıyız şeklinde konuştu.

Gürbüz,  çeltik tarlalarında kerevit yetiştiriciliği konusunda bilgi verdi.

TEPAV Enstitü Danışma Kurulu Başkanı, Ak Parti Eski Edirne Milletvekili Prof.Dr.Necdet Budak Tarımda, ticarette ve  turizmde genel şemsiye anlamında ekonomi alanında nasıl bir ekonomi politikası oluşturduklarını tartıştıklarını kaydetti.

Budak, Ülkenin geleceğine daha fazla katkıda bulunmak için yerelden genele böyle bir çalışma içinde bulunduklarını ifade etti.

Toplantı sonunda İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin tarafından katılımcılara tablo hediye edildi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA