SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

SYRİZA İKTİDARA KOŞUYOR

SYRİZA İKTİDARA KOŞUYOR
Bu haber 25 Ocak 2015 - 20:25 'de eklendi ve 68 kez görüntülendi.

Komşumuz Yunanistan bu gün sandık başına gitti.

Alınan ilk sonuçlar Yunan TV leri tarafından yayımlanmaya başladı.

Alınan ilk sonuçlarda iktidar adayı Syriza’nın yüzde 40’ın üzerinde oy  aldığı görülüyor.

YUNANİSTAN’IN CHE’Sİ

Tsipras’ın bir siyasetçi olarak çizdiği portre de sıra dışı. Lisedeyken tanıştığı Peristera Baziana ile 20 yıldan uzun süredir birlikteler. Ama evli değiller. Başbakan olması durumunda Tsipras, iktidara resmi nikâh kıymadan gelen ilk lider olacak. Baziana ve Tsipras üniversitede okurken aynı siyasi hareket içinde yer almışlar. Çiftin iki erkek çocuğu var. Küçük olanın adı ‘Ernesto’. Che Guevera’nın ‘Ernesto’su. Tsipras’ın eşi Baziana, Atina Üniversitesi’nde Bilgisayar ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi. Mutlu bir aile hayatları olduğu biliniyor.

TÜRKİYE İLE ARASI NASIL?

Peki Tsipras’ın Türkiye ile arası nasıl? Tsipras geçen hafta Batı Trakya ziyaretinde azınlık eğitimini çağdaş biçimde destekleyeceklerini söyledi. “Batı Trakya Türkleriyle hemşeri ve yurttaş gibi hissediyorum” diyen Başbakan Samaras’la dalga geçti. “Biz zaten hemşeri ve yurttaşız” dedi. Syriza AB’den uzaklaşan politik duruşu nedeniyle Rus doğalgazının Avrupa’ya ulaştırılması için Türkiye-Yunanistan sınırında doğalgaz terminali inşa edilmesine sıcak bakıyor. Kıbrıs’ta ise iki toplumlu bir federasyon istiyor.

PARTİNİN YÜKSELİŞ NEDENİ

SYRİZA’nın yükselişinde en önemli nedenin, AB-IMF kurtarma paketleri karşılığında hayata geçirilen kemer sıkma politikalarına Yunan kamuoyunda büyüyen tepki olduğu düşünülüyor.

SYRİZA’nın programının temelinde de bu kemer sıkma politikalarını ret bulunuyor. Parti, ülke borçların önemli bölümünün silinmesini, yardımlar için yeni müzakereleri ve sosyal hakların artırılmasını savunuyor. Tsipras’ın 15 Eylül 2014’te Selanik’te açıkladığı program, partinin hedeflerini net olarak ortaya koyuyor.

İŞTE SYRİZA’NIN TEMEL VAATLERİ

· Borçların kısmen silinmesi: SYRİZA kamu borçlarının kısmen silinmesini savunuyor. Parti programında 1953’te Almanya’nın borçlarının yaklaşık yarısının silinip diğer yarısının uzun vadeli krediye çevrilmesi örneği veriliyor. Bunun Yunanistan için de yapılabileceği belirtiliyor. Parti, AB ile yeniden masaya oturarak, Avrupa’dan alınan kaynağın geri ödenmesinde faiz oranlarının görüşülmesi ve vadelerin uzatılması gerektiğini ifade ediliyor.

· Bedava elektrik: SYRİZA yoksulluk sınırı altında yaşayanlara elektrik ve ısınma hizmetini ücretsiz vereceğini taahhüt ediyor.

· Gıda ve kira desteği: İhtiyacı olanlara gıda ve kira yardımı yapılmasını savunuyor.

· Sağlık ve emeklilik maaşları reformu: Parti, ücretsiz sağlık hizmetini düzelteceğini, emekli maaşlarını iyileştirmek için 13 milyar Euro’luk bir planı devreye sokacağını belirtiyor.

· Ulaşım reformu: Yoksulluk sınırı altında yaşayan Yunanlara ve uzun süredir işsiz olanlara özel toplu taşıma kartı verilmesi öngörülüyor.

· Zenginlerin vergilendirilmesi: SYRİZA zenginlerden alınan ve son yıllarda kaldırılan bazı vergilerin geri getirilmesini, kimi yeni vergileri ve gelir vergisi alt sınırının 5 bin Euro’dan 12 bin Euro’ya çıkarılmasını savunuyor.

· İstihdam programı: Yunanistan’da işsizlik oranı yüzde 25’in, gençler arasında işsizlik oranıysa yüzde 50’nin üzerinde. SYRİZA büyük bir istihdam programını devreye sokmak istiyor. Amaç iki yıl içinde 300 bin yeni istihdam alanı yaratmak.

· Ödenemeyecek banka borçlarının silinmesi: SYRİZA’ya göre yurttaşların bankalara ödeyemediği borçlar silinmeli.

· Asgari ücret: SYRİZA asgari ücreti 751 Euro’ya çıkartacağını belirtiyor.

· Demokrasi: Demokrasinin geliştirilmesi ve katılımın güçlendirilmesi hedefleniyor.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA