SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Süne timleri sahaya indi

Süne timleri sahaya indi
Bu haber 31 Mart 2016 - 14:38 'de eklendi ve 227 kez görüntülendi.

Keşan’ın Altıntaş köyü yakınlarındaki koruluk alanda ekipler sonbahar süne sayımı yaptılar

 

 Ormanlık alanlarda kışı geçiren buğday zararlısı süneler buğday tarlalarına uçmaya başladı.

   Edirne Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı  Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü’nden Ziraat Mühendisi Nadi Aygen, sünenin bir yıl boyunca hareketlerinin takip edildiğini söyledi.

   Keşan’ın Altıntaş köyü yakınlarındaki koruluk alandaki ağaç yaprakları arasında süne sayımı yaptıklarını anlatan Aygen,burada ilkbahar kışlık sayımı yaptıklarını  vurguladı.

    İlkbahar kışlak sayımında sonbaharda ormanlık alana gelmiş olan sünelerin, burada kışı geçirdikten  sonra ne kadarının  tarlalara yansıyabileceğinin hesaplamasını yaptıklarını ifade eden Aygen şunları kaydetti:”Yaprak altlarında sünelerin canlıları ve ölüleri bulunuyor. Sonbahar da buraya metrekareye 4 adet süne geldiyse, ilkbahar da tarlalara metrekareye kaç adet süne yansıyacak  bunun tespitini yapıyoruz. Bu yaptığımız çalışma sonucunda bitkinin filolojisini, böceğin biyolojisini ve iklimin toprak sıcaklığı,havanın sıcaklığı, rutubeti hepsini bir araya harmanlayarak, istatistiki çalışmalar sonucu bir veri elde ediyoruz.Bu veriler sonucunda da bir sonraki aşama olan kıymetlendirme sürveyine geçiyoruz.

Şu anda yaptığımız çalışmada ne kadar  ergin süne öldü, ne kadarı tarlalara yansıyacak.Rüzgarın yardımı ile de hangi yöne iniş yapacaklar bunları tespit edeceğiz.Bundan sonra arazide dişi ve erkek oranlarına bakacağız.Edirne ilinde kurduğumuz 19 tane ekiple yaklaşık 1 milyon 500 bin dekarlık alanının tamamını tarayacağız.”

 

 İLAÇLAMA  KARARI

  Bir metrekarelik alanda  0.8 adet ergin süne bulunmasının risk teşkil ettiğini anlatan Aygen,bunun altında olan buğday tarlalarının ise risk teşkil etmediğini vurgulayan Aygen,sözlerine şöyle etti:”Bir sonraki aşamada ise risk olan bölgelerde  yumurta sürveyi yapacağız.Yumurtaların belli olanlarda parazitli veya normal olmasına bakacağız.Ondan sonra da yapacağımız çalışmada ergin sünenin metrekarede 10 tane yavrusu varsa kimyasal mücadeleye karar vereceğiz.”

  ÇİFTÇİLER ERGİN MÜCADELESİ YAPMASINLAR

   Bu arada süne için bazı çiftçilerin ergin mücadelesi yapmamaları gerektiğini  önemle hatırlatan Aygen:” Tarlalara inen ergin süneler zarar vermez.Bunlar bir süre sonra kendiliğinden ölecekler. Bize zarar veren yavrular. Biz bunlarla mücadele edeceğiz.Biz öyle bir zaman tespit ediyoruz ki,doğada faydalı olan böceklerin en az olduğu dönemde ilaçlamayı yaptırıyoruz. Doğada  1 milyon 300 bin tane canlı böcek var.Bunların üçte biri yararlı böcekler.Biz ergine karşı ilaçlama yaptığımız zaman bu yararlı böcekleri de öldürüyoruz.Çiftçilerimiz mücadele duyurularını beklesinler ve ilaç atılacak yerlere ilaç atsınlar.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA