SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

SUDAN’DA TARIM MACERASI, HUZUR HAKKINI DA YEDİ!

SUDAN’DA TARIM MACERASI, HUZUR HAKKINI DA YEDİ!
Bu haber 04 Şubat 2023 - 21:00 'de eklendi ve 220 kez görüntülendi.

SUDAN İÇİN “HUZUR” KALMADI!

SUDAN’DA TARIM MACERASI, HUZUR HAKKINI DA YEDİ!

CHP VEKİLİ AYGUN’DAN ÇAĞRI:

“BUGÜNE KADAR ÖDENEN 420 BİN LİRA İADE EDİLSİN!”

“ESKİ HUZUR PARALARINI GERİ ÖDEYİN!”

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Sudan’da tarım fantezisinin “huzur” bırakmadığını belirterek, “Bu macera yaşandı ve maalesef gereksiz yere ödenen 419 bin 965 TL tutarındaki fahiş huzur hakkı, maaş ve ikramiye ödemeleri ile sonuçlandı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye bu konuyu sorduğumda, huzur hakkı uygulamasının kaldırıldığını açıkladı. O halde eski ödemeleri de geri alacak mısınız” diye sordu.

Aygun, Türkiye’deki boş topraklar dururken, Sudan’da tarım macerasına giren AKP iktidarının sonuç alamadığını ama faaliyette olmayan şirketin yönetim kuruluna kıyak maaşlar ödediğini anımsattı. Aygun, Sayıştay’ın TİGEM Raporu’na göre 2021 yılında Türk Sudan Uluslararası Tarım ve Hayvancılık A.Ş.’ye 419 bin 965 TL tutarında huzur hakkı, maaş ve ikramiye ödendiğine işaret ederek, “Ortada kiralanan toprak yok, tarım yok, üretim yok, ama kağıt üzerinde kurulu şirketin yönetim kuruluna yüklü miktarda ödemeler yapılıyor. Ama çiftçimiz hak ettiği destekleri alamıyor” diye tepki gösterdi.

Bu konuda soru önergesi veren Aygun, Eski Bakan Bekir Pakdemirli döneminde verilen bu huzur haklarına son verilip verilmeyeceğini ve Venezuela’da da tarım alanı kiralanıp kiralanmadığını sordu.

Bakan Vahit Kirişci, uygulamaya son verildiği yanıtını vererek, hali hazırda Sudanlı ve Türk isimlere huzur hakkı, maaş, ikramiye ve prim adı altında ödeme yapılmadığını belirtti. Venezuela’da da hali hazırda kiralanmış ve tarım yapılan bir arazi olmadığını kaydeden Kirişci, Türkiye’de arz açığı olan hububat, yağlı tohumlu bitkiler ve baklagil üretiminin arttırılması, nadas alanlarının azaltılması ve atıl arazilerin toprağa kazandırılmasının amaçlandığı yanıtını verdi.

Aygun, bu yanıtı değerlendirerek, “Sudan’da tarım yapamadınız, ama atadığınız Yönetim Kurullarına hak etmedikleri huzur haklarını ödediniz. Millet, aç gezerken, torpilli kadrolara kıyak maaşlar ödediniz. Bu millet size hakkını helal etmeyecek. Ödenen paraları geri alın ve çiftçiye verin” diye tepki gösterdi.

Aygun; Anadolu’nun bereketli topraklarında üretim yapılmasını ve atıl alanların tarıma kazandırılmasını isteyerek, “Kendi vatanınızdan medet umun, elden gelen öğün olmaz, onunla da karın doymaz” uyarısında bulundu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA