SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

ŞİŞLİ’DE IRKÇILIĞA, AYRIMCILIĞA GEÇİT YOK

ŞİŞLİ’DE IRKÇILIĞA, AYRIMCILIĞA GEÇİT YOK
Bu haber 25 Ağustos 2016 - 12:28 'de eklendi ve 47 kez görüntülendi.

Ayrımcılık, ırkçılık ve yabancı düşmanlığıyla mücadeleyi ilke edinen Şişli Belediyesi insanların temel hak, özgürlük ve eşitliğini uluslararası arenada savunan Avrupa Irkçılık Karşıtı Kentler Ağı ve Gökkuşağı Şehirler Ağı’na üye oldu.

UNESCO tarafından hayata geçirilen Avrupa Irkçılık Karşıtı Kentler Ağı (ECCAR) ve Hollanda’nın öncülüğünde başlatılan Gökkuşağı Şehirleri Ağı’na dahil olan Şişli Belediyesi güvenliği, eşitliği, otonom yapıyı ve sosyal bütünleşmeyi kendi bölgesi içerisinde ve ötesinde teşvik edecek.

Eşitliği savunan Şişli Belediyesi uluslararası arenada…

Irkçılık, ayrımcılık ve yabancı düşmanlığıyla mücadele konusundaki politikalarını geliştirmek ve deneyim paylaşımında bulunmak isteyen kentler arasında bir ağ kurmayı amaçlayan Avrupa Irkçılık Karşıtı Kentler Ağı (ECCAR) 2004 yılında UNESCO tarafından kuruldu. 125’in üzerinde üyeden oluşan ağın içerisinde Helsinki, Barcelona, Oslo, Stockholm, Basel, St. Petersburg gibi kentler yer alıyor.

ECCAR çerçevesinde ağ koalisyonu tarafından tüm üyelerin sorumlu olduğu 10 maddelik bir eylem planı belirlendi. Şişli Belediyesi de “Irkçılığa karşı daha ihtiyatlı olunması”, “Irkçılığın ve ayrımcılığın sorgulanması ve belediye politikalarının izlenmesi”, “Irkçılık ve ayrımcılık mağdurlarına daha fazla destek sağlanması”, “Kent sakinlerinin daha çok bilgilendirilmesi ve daha fazla katılımcılık”, “Kentin, eşit fırsat pratiklerinin aktif bir destekçisi haline gelmesi”, “Kentin, eşit fırsatlar sunan bir işveren ve hizmet sağlayıcı olması”, “Barınmaya adil erişim”, “Eğitim yoluyla ırkçılık ve ayrımcılık ile mücadele”, “Kültürel çeşitliliğin desteklenmesi” ve “Nefret suçları ve çatışma yönetimi” başlıklarından oluşan 10 maddelik eylem planını uygulamakla yükümlü olacak.

Şişli Belediyesi, Gökkuşağı Şehirleri Ağı’nda

Şişli Belediyesi ECCAR’ın yanı sıra Hollanda’nın öncülüğünde başlatılan Gökkuşağı Şehirleri Ağı’na da üye oldu. Böylece Şişli İslam ülkeleri içindeki Rainbow’a üye olan ilk belediye oldu. Ortak yaşam alanlarındaki saygı, çeşitlilik ve kapsayıcılık ilkelerini temel alan Gökkuşağı Şehirleri Ağı, LGBTİ vatandaşlarının yaşadıkları şehirlerde hiçbir ayrımcılığa veya şiddete maruz kalmayacakları bir sorumluluğu benimsemekte.

Ağın üyeleri;

  1. Yürütme tarafından aktif bir LGBT politikası geliştirilmesi ve yerel politika konuları içerisinde LGBT bireylerinin yer alması
  2. Gökkuşağı şehirler ağında temsil edilmek üzere belediye tarafından bir veya iki LGBT bireyinin atanması. Bu temsilcilerin şehir ağı içerisinde yapılan yıllık toplantılara katılması ve ağ içerisindeki karşılıklı değişime katkı sağlayarak aktif olması
  3. Yıllık olarak yapılan değişimler ve LGBT bireylerine yönelik yapılan çalışmaları gösteren bir tablo oluşturulması.  Yapılacak olan bu çalışmanın kamuya duyurulması için Gökkuşağı Şehirler Ağı internet sitesinde yayınlanması maddelerini hayata geçirmekle yükümlü.
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA