SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

SELANİK’TEN GÜNÜMÜZE 100 YILLIK GELENEK: TÜRBE DEDE PİLAVI

SELANİK’TEN GÜNÜMÜZE 100 YILLIK GELENEK: TÜRBE DEDE PİLAVI
Bu haber 14 Kasım 2019 - 21:16 'de eklendi ve 128 kez görüntülendi.

1924  yılında mübadele ile  Selanik’ten İstanbul Mahmutbey’e yerleşen Batı Trakyalılar 100 yıldır sürdürdüklerini geleneklerini” Türbe Dede Pilavı”ile yaşatıyorlar.

Bu yıl yapılan etkinlikte 120 koyun kesildi,1,5 ton pirinç ile 10 bin ayran dağıtıldı.

100 YIL ÖNCE ETKİNLİK NASIL BAŞLADI:

Yusuf adında yaralı bir askerin,daha fazla yaşayamayacağını hissetmesi üzerine kendisini bulanlara öldüğü günün her sene-i devriyesinde etli pilav yapılarak halka dağıtılmasını vasiyet etmesiyle başladığıdır.

Büyüklerimizin anlattığına  göre ilk yapıldığı  yıl herkesin tarlada isinde gücünde olması nedeniyle yapılan pilavı yiyecek kimsenin olmaması yapanları üzmüş, ancak aniden baslayan şiddetli yağışla herkesin köye dönmek zorunda kaldığı ve pilavın yenildiğini,köylülerin bunu bir işaret olarak değerlendirdikleri ve her yıl dönümünde artık o gün çalışılmadığı ve pilavlar pişirilerek herkese dağıtıldığını söylerler.

Ancak bunun başlangıç tarihi ne zamandı, bu bilinmemektedir. Esat Ergelen Arkadaşımız yaptığı bir çalışmada  şu bilgileri portakalfa sitesinde yayınlamıştır. Ama bir türbe yapılacak zaman olduğuna göre mübadeleden oldukça eski bir döneme denk düştüğü sanılmaktadır.

Peki Türbe Dede kimdir?
Asker bir din ulusu olduğu akla gelmektedir

Peki Yusuf adındaki bu askerin türbesi var mıydı ?
1.Kuşak mübadillerden Mümin Kural a sorduğunda , türbenin Kavala şehri Köseler ile Naipli köyleri arasında olduğunu söylemiştir.
2.Naipli Köyü ziyaret edildiğinde, Köyün Muhtarı Yuvakim Esirbeyoglu ile bu bilgiyi paylaştığında , böyle bir türbenin var olduğunu ve Alhanlı köyünde olduğunu ancak orman içinde kaldığını ve yolunun olmadığı öğrenilmiştir..

Türbe Dede ile ilgili olarak geçmişten günümüze bizlere anlatılan birçok gerçek olay var. İnanın hepsi birbirinden önemli. İnanılan şu ki –

burada yapılan duaların, istek ve dileklerin bir süre sonra gerçeklemesi,İste bu dua,istek ve dileklerinin gerçekletiğini gören insanlar her yıl bu türbe dede için adadıkları adakları kestirirler. Ayrıca yine birçok insanımız maddi yardımda bulunarak pirinç ve ayran alınmasını sağlarlar.

İşte tüm bu yapılan yardımlar 7 den 70′ e kadın, erkek, yaşlı ,genç ve çocuk yüzlerce Mahmut beylinin imece usulü yaptıkları  çalışmayla binlerce insana dağıtılmaktadır..

Her yıl kasım ayının ilk perşembe günü yapılan bu geleneksel” Türbe Dede Pilavı”na  dil,din,ırk, milliyet ayırımı  yapılmaksızın  herkes katılıp yiyebilir.

Bu Türbe Dede Pilavı için yapılan hazırlıklar  1 hafta önceden başlar.Günümüzde bu organizasyon 1998 yılından beridir Mahmut bey Selanikliler Derneği tarafından yapılmaktadır.. Ancak şu unutulmamalıdır ki 1998 yılına  kadar bu geleneği yaşatarak getiren insanları da huzurunuzda rahmet ve minnetle anıyoruz.

Yapılan tüm çalışmalarda maddi ve manevi emeği geçen herkesi minnet ve şükranla anıyoruz.

Bu yıl yapılan etkinlikte 120 kesildi,1,5 ton pirinç ile pilav yapıldı,10 bin adet de ayran dağıltıldı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA