SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

SAĞLIKTA ŞİDDET

SAĞLIKTA ŞİDDET
Bu haber 18 Nisan 2014 - 13:10 'de eklendi ve 352 kez görüntülendi.

 

Sağlıkta şiddet, Sağlıkta Dönüşüm Programı ile yükselişe başlayarak günümüzde mesleğin önemli sorunları arasında en öne yerleşti. Ülkede ve yakın coğrafyamızda şiddet alışık olmadığımız bir olgu olmamakla birlikte, sağlıkta şiddetin bu düzeylere gelmesi kaygı vericidir.

Sağlığı ve yaşamı korumaya kendini adamış bir mesleğe yönelik şiddet kabul edilemez. Şiddetin önüne geçmek için öncelikle nedenlerini saptamak gerekir. Maalesef, yöneticiler artan şiddete Sağlıkta Dönüşüm Programının, performans sistemi ile hasar gören sağlık sisteminin ve en önemlisi de yöneticilerin sağlık çalışanlarına karşı kullandıkları üslubun katkısını görmek istememektedirler.

Özelleştirilen sağlık sistemi hekim hasta ilişkisinde gerekli olan karşılıklı sevgi, saygı ve güven ortamını bozmaktadır. Yöneticiler artan sağlıkta şiddeti görmezden gelmeye çalışmakla birlikte, artık olay TBMM çatısı altında Sağlıkta Şiddeti Araştırma Komisyonu kurmak aşamasına kadar genişlemiş bulunmaktadır. Komisyon çalışmalarının şiddetin boyutu, nedenleri ve çözümleri üzerinde olumlu adımlar atılması en büyük dileğimizdir. Bu komisyon çalışmalarına Türk Tabipler Birliği  Merkez Konseyi de katılmaktadır. Hekimler ve tüm sağlık çalışanları şiddet olaylarını Tabip Odalarına ve savcılığa mutlaka bildirmelidirler.

Şiddeti sadece fiziki şiddet ile sınırlamamalı, artık günlük hayatımıza giren hakaret, tehdit ve aşağılama olayları da bildirilmeli ve cezalandırılmalıdır. Sağlık çalışanlarını korumaya yönelik Sağlıkta Şiddet Yasası hızla çıkarılmalıdır. Oluşturulan bu belge, konunun uzmanları tarafından deneyimleri ile birleştirilerek oluşturulmuş olup katkıda bulunanlara tüm sağlık çalışanları adına teşekkürlerimi sunarım. Tüm hekimler sağlıklı ve şiddetsiz bir sağlık ortamı arzusundadırlar. Çalışma grubunun etkinlikleri bu yolu kısaltmakta çok yararlı olacaktır.

Sağlık ortamının özelleştirilmesi ile hekimlereve diğer sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olgusu artarak devam ediyor. Bu artış 17 Nisan 2012 tarihinde Dr. Ersin Arslan’ın hasta yakını tarafından öldürülmesi ile doruk noktasına ulaştı. Yaşam hakkını ortadan kaldıracak boyuta ulaşan şiddet artık hekimler açısından birinci derecede  risktir. Farkında olmanın yetmediği ve çözüm için sorunun temel nedenlerinin ortadan kaldırılmasının şart olduğu bir noktaya gelinmiştir. Tüm kurum ve kişiler artık birlikte çaba harcamak zorundadır. Bu çerçevede TTB Şiddete Sıfır Tolerans Çalışma Grubu, sorunu “sağlık çalışanlarının sağlığı” boyutuna taşımış ve tüm sağlık çalışanlarının ortak “işçi sağlığı ve işgüvenliği” mücadelesi ile birleştirmiştir. Sağlık ortamındaki şiddet artık yalnızca sağlık çalışanlarının sorunu değil tüm toplumun ortak sorunu haline gelmiştir.

Yaşananlar göstermektedir ki hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının şiddete uğraması ile birlikte sağlık hizmetlerinde önemli birçok aksaklıklar, olumsuzluklar ortaya çıkmakta, hatta bazen sağlık hizmeti durmaktadır. Yaşadığımız şiddetin toplumsal şiddetten ayrılamayacağı ve kesin çözümün ancak yaşanan toplumsal şiddete karşı çıkışla mümkün olduğunu bilerek, kendi meslek grubumuz, diğer sağlık çalışanları ve toplumsal güçlerle birlikte hareket etmenin gerekliliği çerçevesinde davranmayı ilke edinerek çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Görevi hayat kurtarmak olan ve bunu yaparken saldırıya uğrayan başta Ersin Arslan olmak üzere tüm sağlıkçıların yaşanan toplumsal karmaşadan bir an önce kurtulması ve sağlıklı bir biçimde görevlerini yapması dileğiyle

 

Dr UĞUR ÖZDAĞLI

ÖZEL KEŞAN HASTANESİ

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA