SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Saadet Partisinden İstiklal Marşı’nın kabulünün 102. yıl dönümü mesajı

Saadet Partisinden İstiklal Marşı’nın kabulünün 102. yıl dönümü mesajı
Bu haber 12 Mart 2023 - 21:18 'de eklendi ve 175 kez görüntülendi.

Saadet Partisi Edirne İl Teşkilatı, İstiklal Marş’ımızın kabulünün 102. Yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Av. Sinan Tekin, yayınladığı mesajında;

“Tarihteki şanlı yürüyüşümüzü, milletimizin bağımsızlık mücadelesini ve vatan sevgisini en veciz biçimde ortaya koyan İstiklal Marş’ımızın TBMM’de kabulünün 102. yıl dönümünü kutluyoruz” açıklamasını yaptı.

O günlerin samimi ve heyecanlı günler olduğuna vurgu yapan Av. Tekin, “bir gün bile ümidimizi kaybetmemiştik, asla yeise düşmemiştik. Zaten başka türlü zafer elde edilir miydi? Yeterli ne topumuz vardı ne tüfeğimiz!… Fakat imanımız çok büyüktü” ifadelerine yer verdi.

İstiklal Marşı’nın Meclis kürsüsünde ilk defa 1 Mart 1921 günü zamanın Maarif Vekili Hamdullah Suphi Bey tarafından okunduğunu belirten Av. Sinan Tekin, “Marşın resmi kabulü ise Meclis’in 12 Mart 1921 tarihli oturumunda gerçekleşmiştir. M. Akif’in şiirinin İstiklal Marşı olarak kabulüne dair birçok önerge verilmiştir, en sonunda; ‘bütün meclisin ve halkın beğenisini kazanan Mehmet Akif’in şiirinin tercihen kabulünü teklif eden’ Karesi (Balıkesir) Milletvekili Hasan Basri Bey’in önergesi oylanarak kabul edilmiştir” şeklinde konuştu.

Allah bu millete bir daha ‘İstiklal Marşı’ yazdırmasın!

Av. Tekin, “böylece bir milletin yeniden diriliş ve kendine geliş marşını tarihe mal eden Mehmet Akif Ersoy’un; ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ duasında bulunduğunu hatırlatarak, bu vesile ile İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA