reklam

Pehlivanköy ilçesinde panayır geleneği 104 yıldır yaşatılıyor

pavli panayırı pehlivanköy ile necdetuybas Pavli panayırı 2013 ile necdetuybas          Osmanlı Padişahı 2. Addülhamit’in emri ile Kırklareli’nin Pehlivanköy ilçesinde kurulan panayır 104 yıldan bu yana özelliğini kaybetmeden devam ediyor. Pehlivanköy Belediye Başkanı Hüseyin Açıkel, yaptığı açıklamada,panayırın 104 yıldan bu yana kesintisiz olarak Eylül ayı içinde kurulduğunu belirtti. Panayırın ilk olarak 1908 […]

pavli
pavli panayırı pehlivanköy ile necdetuybas
Pavli panayırı 2013 ile necdetuybas         

Osmanlı Padişahı 2. Addülhamit’in emri ile Kırklareli’nin Pehlivanköy ilçesinde kurulan panayır 104 yıldan bu yana özelliğini kaybetmeden devam ediyor.

Pehlivanköy Belediye Başkanı Hüseyin Açıkel, yaptığı açıklamada,panayırın 104 yıldan bu yana kesintisiz olarak Eylül ayı içinde kurulduğunu belirtti.

Panayırın ilk olarak 1908 yılında Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamit’in emri ile kurulduğunu aktaran Açıkel, panayırın esas amacının bölge halkının hasat sonu yetiştirdiği mallarına hem pazar hem de eğlence imkânı sunmakta olduğu bunun yanı sıra da kışlık ihtiyaçlarını buradan temin edip köyüne çekildiğini aktardı.

Açıkel,sözlerine şöyle devam etti.” 104 yıldır kesintisiz devam ediyor. Trakya’da panayır kalmadı.Bütün panayırlar festivale dönüştü. Ama biz panayır olarak devam edeceğiz.Bizim kültürümüzün bir parçası.Bizim için bir milat gibidir.Eskiden bütün alışverişler ve düğünler buna göre  düzenlenirdi. Panayır öncesi ve panayır sonrası gibi.Panayırımıza tüm  Trakya’dan ziyaretçiler  gelir.Panayırı 4 gün boyunca 100 kişi ziyaret ediyor.”

 

-Panayır Sona erdi

 

Bu yıl 12  Eylüll Perşembe günü başlayan 4 gün süren  ve renkli görüntülere sahne olan geleneksel 104. Pehlivanköy Panayırı  sanatçı Yusuf Güney’in  verdiği konserle sona erdi.

Bu arada Türkiye’nin bir çok yerinden gelen  fotoğtafçılarda panayırda renkli, görüntüler yakaladılar.

reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam