SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

PANSİYON MÜHÜRLENDİ

PANSİYON MÜHÜRLENDİ
Bu haber 04 Aralık 2013 - 12:46 'de eklendi ve 174 kez görüntülendi.

İpsala Ata Şenkol Pansiyon Belediye ve Zabıta Ekipleri Tarafından Boşaltılarak Mühürlendi.

2 Aralık Salı günü gerçekleşen yurdun boşaltılması üzerine sosyal ve görsel medyada yayımlanan haberler gündeme bomba gibi oturdu.

Belediye Başkanı Mehmet Karagöz, Şenkol Pansiyonla İlgili Medyada Çıkan Haberlere ve İnternet Sitesinde Yer Alan Yorumlarına Dün saat 15:30’da İpsala Belediye Meclis Toplantı Salonunda Gerçekleştirdiği Basın Toplantısı ile Cevap Verdi.

İpsala Kamuoyunda son günlerde gündemde olan Pansiyonda kalan öğrencilerin pansiyondan çıkartılması ile ilgili belediye başkanın kişiliğine ve başkanlığına yönelik suçlamalar yapıldığını kaydeden Karagöz , bu anlamda kişilerin ön yargıda bulduklarını sorgulamadan internet ve medyayı kullanarak suçlama çalışmaları yarattıklarını söyledi.

Söz konusu olan yerin geçen yıl şubat ayında yağmurların yağması nedeni ile  toprak kaymasının yaşandığını ve bu yaşanan olayın akabinde belediye olarak afet işlerine bildirdiklerini kaydeden Karagöz, sözlerine şunları kaydetti:

“  yetkililer gelerek alanla ilgili çalışmalar yaptılar ve bu alanın riskli bölge olduğunu heyelan bölgesi olduğunu ifade ederek bu alanın bakanlar kurulu kararı ile heyelan bölgesi üç evinde riskli olduğuna dair rapor verdiler. Bu raporlar çerçevesinde yapılan yazışmalar sonunda d biz orada oturan 22 tane konut sahibine durumu bildirdik kendilerinin önlem almalarını istedik. Bu süreç içerisinde vatandaş tabi ki haklı olarak evini terk etmek istemedi. Ama biz 23.02.2013 tarihinde kendilerine uyarı yazımızı gönderdik. Bunların içinde özellikle üç tane konut riskli alan yani her an tehlikeye maruz kalan alan olarak değerlendirildi. Ve boşaltılmaları istendi. Pansiyon sahibi bütün uyarılarımıza rağmen dikkate almadı” şeklinde ifade etti

3 KONUT EKSİK OLDUĞU İÇİN GEREKLİ DESTEK SAĞLANAMIYOR

Afet işlerinin bu tip durumlarda mağdur olan afetzedeye yer göstermesi maddesi İpsalalılar için geçerli olmadığını belirten belediye başkanı Mehmet Karagöz, bunun sebebini şu sözleri ile açıkladı:

“Afet İşleri Müdürlüğünün bize yazmış olduğu yazıda 25 konuta müdahale hakkı var 22 konut burada olduğun için afet işlerinin yapacağı bir şey yok. Kanunun özelliği öyle.  3 konut eksik olduğu için gerekli destekten yararlanılamıyor. “

Bu tür yerlerde belediyelerin yer tahsis edeceğine dair bir kanun maddesi bulunamadığını ve belediyenin buna gücünün yetmeyeceğini belirten Karagöz AFAD’ın konu ile ilgili raporunu basına okudu.

Raporlar doğrultusunda ilgili kişilere uyarı yazıları yazdıklarını aynı zamanda da İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne “bölgede heyelan sebebi ile ivedilikle önlem alınması gerektiği ve teknik heyetin tekrar durumu yerinde incelemesi ve belediyeye  gerekli ödeneğin çıkarılması konusunda resmi yazı yazdıklarını aynı zamanda  durumu Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’na da resmi yazı ile bildirdiklerini bu anlamda da gerekli desteğin sağlanmasını hususunda talep ettiklerini belirten Belediye Başkanı Mehmet Karagöz, bu anlamda herkesin belediyeyi geç kaldığı anlamında suçladığı fakat afetin yaşandığı günden bu yana olayı yakinen takip ederek çabalar gösterdiklerini kaydetti.

 

TOPRAĞIN ALINMAMASI HUSUSUNDA  UYARI YAZILARI GÖNDERDİK

Mevcut bölge ile ilgili orada yaşayan vatandaşlar tarafından toprağın temizlenmesi ve istimlak duvarı yapımı konusunda eleştirilen aldıklarını kaydeden başkan Karagöz konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Bugüne kadar heyelan bölgesine herhangi bir çalışma yapılmaması konusunda rapor var. Şöyle bir eleştiride aldık. Mevcut toprağı atılması ile ilgili bu anlamda da biz toprağın dokunulmaması konusunda da yazılar gönderdik çünkü bize raporda bu şekilde belirtildi.”

ONDAN GİDİP YASAL HAKLARINI ARAYACAKSIN. O’NUNLA İLGİLİ GİDİP SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAKSIN

Pansiyonda kalan öğrencilerin araştırma yapmadan Ataşenkol Pansiyonu tercih etmesi ve bir yıllık senet yapmasını eleştiren Belediye Başkanı Mehmet Karagöz, Pansiyon Sahibi Oğuz Şenkol’u da öğrencileri riske attığını ve kayıt yapmasını şu sözlerle eleştirdi.

“Bir ilçeye geliyorsunuz ve bu ilçeye öğrenci olarak geliyorsunuz. Burada nerede barınacağınızı hangi kurumun ne olduğunu araştırmadan hemen bir kuruma gidip bir yıllık senetlerinizi ödüyorsunuz. Burada birazda sorumlu öğrenciler oluyor.  Senet almış şahıs. Şubat ayında kendisine gerekli bilgiler verilmiş. Şubat ayından bugüne kadar şahıs gayri ciddi işler yapmış. Bununla ilgili biz gereken müdahaleleri yapmışız. Bu müdahalelere rağmen şahıs inat etmiş, kaymakamlığın ve belediyenin tahliye kararına rağmen idare mahkemesine gitmiş yürütmeyi durdurma almış. Ondan sonra yaptığımız itirazda haksız olduğu ortaya çıkmış, idare mahkemesi karını iptal etmiş. Şimdi burada belediye ne yapacak. Parayı alan belli. Doğal olarak yapılması gereken nedir… o şahısın senet aldığı bu kişilere karşılık yer bulmasıdır doğal olarak. Ama şimdi biz ne yapıyoruz. Esas suçlu yerine kurumları suçluyoruz. Bu yanlış bir saplantı yanlış bir değerlendirme. Sen bu okula gelirken kayıt yaptırırken belediye yetkililerinden gelip ‘ben burada nerde kalabilirim’ sorusunu sordun mu böyle bir talebin oldu mu olmadı. Gitmişsin bir kişi ile sözleşme yapmışsın senet vermişsin. Orda sorumlu olan o. Ondan gidip yasal haklarını arayacaksın. Onunla ilgili gidip suç duyurusunda bulunacaksın. Tabiî ki bu çocuklara bu kentin yöneticileri olarak çözüm bulmaya çalışacağız. Ama burada suçlu biz değiliz” şeklinde ifade etti.

Konu ile ilgili bir sosyal paylaşım sitesinde belediye başkanı Mehmet Karagöz hakkında yer alan eleştirilere de cevap veren Başkan Karagöz, yorumculara şu eleştirileri yaptı:

“ ben vicdanen rahatım o bölge ile ilgili bütün hukuki işlemleri yapmışım. Tedbirlerimi de almışım. Suçlamak en kolay şey. İnternette “ maalesef İpsala’da 85 öğrenci kış ortasında sokağa atılıyor……” şeklinde bir yorum bulunuyor. Ben de kendilerine cevap verdim orada. Bence,  Trakya folklorcular diye kendi adını kullanmayarak bu yorumu yapan sahte bir isim arkasına sığınan bana göre bir zavallıdır” şeklinde ifade ederek sosyal paylaşım sitesinde yer alan yorumlarda duygu istismarı yapıldığını kaydetti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA