SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

PANCAR ÜRETİCİSİ DE DERTLİ

PANCAR ÜRETİCİSİ DE DERTLİ
Bu haber 01 Kasım 2021 - 0:41 'de eklendi ve 121 kez görüntülendi.

Keşan ilçesinde pancar hasadı başladı. Pancar üreticileri de artan maliyetlerden yana şikayetçi. Karahisar Köyündeki pancar üreticileri, bu yıl aşırı sıcaklardan dolayı verimde düşüş yaşandığını söylüyor.
[22:22, 31.10.2021] Mutlu: Edirne’nin Keşan ilçesinde pancar hasadı başladı. Bu yıl taban fiyatının ton başına 420 lira olarak açıklandığı şeker pancarında verim düşüklüğü yaşanıyor.

Keşan Karahisar Köyünden Pancar üreticisi Şenol Gündoğdu, sıcaklardan dolayı bu yıl ciddi verim düşüklüğü yaşandığını, artan maliyetlerin de üreticileri zor durumda bıraktığını söyledi.

Gündoğdu, “Bu sene 8 dönüm pancar ektim. Ama bu yıl ot mücadelesinde çok zorlandık. Her yağmurdan sonra ot çeşidi çıktı. Çapalama maliyetleri var. Aşırı sıcaklardan dolayı verim düşüklüğü var. Sulama yapsak da olmadı. Şu anda dekara 7 ton civarında ürün bekliyoruz.

Maliyetler de yükseldi. Sulama masrafları arttı. Hamzadere’den su gelmesine sevindik ama dekar maliyeti 250 lira. Mazot, gübre fiyatları derken bu işin içinden nasıl çıkılacak. Hesap yaptığımızda bir daha ekmesek mi diyoruz. Ama başka ne iş yapacağız. Biz üretelim istiyoruz ama büyükler ne diyecek bu işlere bilmiyoruz. Taban fiyat bu maliyetlere göre yetersiz. Taban fiyat ton başına 420 lira civarında. Bir dahaki yıl için 60 kuruş fiyat açıklandı. O da bizim için sürpriz oldu. Çiftçinin karnını yarmışlar seneye çıkmış.

Verimler iyi olursa 10 ton civarında ürün alınabilir. Ancak bir dahaki yıl maliyetleri bilemiyoruz. Bu yıl gibi ani artışlar olursa işin içinden çıkılacak gibi değil. Mazot fiyatlarını görüyoruz zaten. Allah yardımcısı olsun tüm çiftçilerin” dedi

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA