SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

ÖĞRETMENLERİN İNFİALİ

ÖĞRETMENLERİN İNFİALİ
Bu haber 29 Mart 2015 - 21:56 'de eklendi ve 35 kez görüntülendi.

Bilindiği üzere geçtiğimiz hafta Keşan İlçemizde Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Keşan’da bulunan İlkokullara Mevlana İDRİS in yazarı olduğu “Öğretmen Öküz” ve “Eşek Öğrenci” isimli kitapları öğrencilere ücreti karşılığı satılarak dağıtımı yapılmıştır.
Dağıtımı yapılan bu kitapların kapaklarında yer alan resimler meslektaşlarımız arasında büyük bir infiale yer açmıştır.
Burada sorun sadece kitapların kapak resimleri değildir. Buradaki sorun çocukların anlayabileceği seviyeye ineceğim diye kapak resimlerinin kravat bağlanmış “öküz” şeklinde öğretmene benzetilmesi ve öğrencilerinde “Eşek” şeklinde tanımlanmasıdır. Ayrıca kitaplan içeriğine bakıldığında yine benzetilen hayvanların halk arasında mecazi anlamda argoda kullanılan anlamlara gelebilecek benzetmelere yer verilmesidir ki bu kitapların İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çocuklara dağıtılması en hafif tanımla aymazlıktan başka bir şey değildir.
Burada tabi ki biz eğitimciler olarak kitabın yazarına, nasıl yazması gerektiği hakkında akıl verme konumunda değiliz. Ancak ülkemizde düşünce ve fikir özgülüğü varsa kitabın yazarı ve yayınevi öğretmeni ve öğrenciyi öküz ve eşeğe benzetiyorsa biz eğitimciler olarak bu kitaplar hakkında yorum yapma hakkımız da en az onlar kadar bulunmaktadır.
Sayın Mevlana İDRİS in bir gazeteye yaptığı röportajda Türkiye de artık sansürün olmadığı Milli Eğitim Bakanlığının okullarda öğrencilere dağıtılacak kitaplarda herhangi bir kontrol mekanizmasının olmadığını söylemiş hatta daha da ileri giderek “kitabı okumadan hakaret ediyor, demek pişkinliktir” diyerek de yine biz eğitimcileri bir kez daha yaralamıştır. Burada pişkin olan biz eğitimciler miyiz yoksa her önüne gelen öğretmen olabilir kanaatini tembel öküz benzetmesi üzerinden çocuklara aşılamaya çalışarak pişkinliğin en büyüğünü yapan siz misiniz. Bu pişkinliğiniz resmen Türk Öğretmenlerine hakarettir. Sayın Mevlana İDRİS, ben emek verdim çocuk kitabı yazdım diyerek ortaya çıktınız diye size laf söyleyen yok siz yazarsınız. Yazdıklarınızı değerlendirecek olanlar bizleriz. Müsaade edin de eğitimciler olarak bizlerde görevlerimiz yapalım ve 6-10 yaş aralığında çocuklara vereceğimiz bilgilerde bu mesleği bir kutsiyet içerisinde yapan biz öğretmenler olarak söz hakkımız olsun. Yine verdiğiniz röportaj da kitabınızın satılmasına tepki gösteren öğretmenlere darbeci yakıştırmasını yapmışsınız. Sayın yazar, darbeci diye sıfatlandırdığınız kesim öğretmen camiası. Meslekleri karıştıran siz olmayasınız. Buradaki esas sorun, sizin kitabı yazmanız ve basmanız değil. Burada ki esas mesele İstanbul Büyükşehir Belediyesinin talebiyle kitabın tanıtımını yapan ve ücret karşılığında okullardaki öğrencilere dağıtan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileridir
Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde asli görevi öğretmenlik olan ilçe milli eğitim müdürü ve şube müdürü meslektaşlarımız var. Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde görev yapan sayın meslektaşlarımız; Türkiye’nin eğitimde en ileri seviyeye gelmiş olan bir ilçesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde görev yapıyorsunuz. Bu zamana kadar yapmış olduğunuz doğru çalışmaları elbette alkışlarız. Ancak Keşan İlçemizde bulunan okullarımızı yaptığımız ziyaretlerde okullarımızın fiziki sorunlarının çözümü ile ilgili bir adım dahi atılamadığını üzülerek gördük. Değerli meslektaşlarımız okullarımızın kömür ihtiyacının dahi zamanında karşılanmasında bile yetersiz kalmışlardır. Kendileri maalesef son bir buçuk yıldan beri yaşamış olduğumuz idareci kıyımı ve atama sürecinin bir neticesi olup sorunların çözümü yerine okullara gittiklerinde (üzülerek belirtiyoruz ki) mensubu bulundukları sendikaya üye kazandırma işiyle daha çok ilgilenmişlerdir. Tabi ilgi alanları bu konuda yoğunlaşınca da okullara dağıtılan kitapları gerekli hassasiyette inceleme zahmetine bile girmemişlerdir. Buradan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde görev yapan sorumlu arkadaşlarımıza soruyoruz.
-Siz bu projede yer verdiğiniz Mevlana İDRİS in yazmış olduğu bu kitapları daha önce gördünüz mü?
-Siz bu projede yer verdiğiniz Mevlana İDRİS in yazmış olduğu bu kitapları incelediniz mi?
-İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde yer alması gereken gerekli komisyonlarda dağıtım ile ilgili gerekli komisyon kararınız var mı?
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz Yazar Öğrenci buluşmalarını tabi ki destekliyoruz güzel ve faydalı bir proje olduğunu düşünüyoruz. Ancak illa proje yapacağım diye yıllık faaliyet raporunda bir kalem daha fazla göstermek amacıyla yapılan faaliyetlerde içeriğe de dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. 6 Nisanda Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü söz konusu kitapların yazarını öğrencilerle dağıtımını yaptığı okullarda buluşturacakmış. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzü yukarıdaki açıklamalarımızda çekincelerimizi izaha çalıştığımız hususlarda daha dikkatli olmaları gerekli olduğunu düşünüyor ve 6 Nisanda Keşan da ki Yazar öğrenci buluşmasında Mevlana İDRİS e biz eğitimciler olarak yüz yüze birkaç sorumuz olacağını belirtmek istiyoruz.
Milli Eğitimin temel politikalarının uygulanmasından sorumlu oldukları ilçe de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde ki sorumlu meslektaşlarımızın görevlerini yaparken daha titiz olmaya davet ediyoruz.

Hakan YILDIZ
Şube Başkanı

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA