SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Neden sarı liste…

Neden sarı liste…
Bu haber 31 Mart 2018 - 20:54 'de eklendi ve 269 kez görüntülendi.

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, gazetemize verdiği özel röportajda tüm sorulara açıklık getirdi. Seçime sayılı günler kala ‘Neden Sarı Liste?’ diyerek oda başkanlığı süresince yaptıklarını dile getiren Başkan Helvacıoğlu, rakip aday listeye de göndermelerde bulundu.

1 Nisan tarihinde yapılacak Keşan TSO Organ Seçimlerinin, Keşan TSO Hizmet Binası’nda yapılması konusunda karşı gruptan eleştiriler geldi. Gördüğümüz ve gezdiğimiz kadarıyla Keşan TSO’nun yeni hizmet binası tam donanımlı ve belki de bölgede olmayan bir modernlikte. Bu açıdan baktığımızda bu eleştirilere yorumunuz ne olur?

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu olarak, seçim takvimine bağlı kalmak kaydıyla, organ seçimlerimizin 1 Nisan 2018 tarihinde Odamız Hizmet Binasında yapılması yönünde karar aldık ve bunu üyelerimize anons ettik.

Bu kararın ardından, diğer grup tarafından ‘Neden bize sorulmadı’ şeklinde bir eleştiri geldi.

Bakın biz ilk defa Odamızda seçim yapmıyoruz. Daha önce yeni hizmet binamızda seçim deneyimi yaşadık. 1660 m2’lik yeni hizmet binamızda ikinciye seçim yapıyoruz. Eleştiri yapan arkadaşlar zannediyorum ki ya yetersiz kalan eski oda binamızı hatırlıyorlar ya da oy kullanmaya gelecek olan üyelerimizin başarılı bir hizmet binası yaptığımızı görmesini istemiyorlar. Şunu önemle ifade etmek istiyorum, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Türkiye’nin ilk 10 odası arasında 5 yıldızlı hizmet veren akredite olmuş bir odadır. Avrupa standartlarında 5 yıldızlı hizmet veren odamız 5 yıldızlı seçim yapmaya da hazırdır.

Seçimleri Odamızda yapmamızın bir başka gerekçesi de şudur; Üyelerimize hızlı ve yerinde hizmet vermek bizim en önemli çalışma felsefemizdir. Seçimlerimizi Keşan Lisesi’nde yaptığımızı farz edin, seçim günü oy kullanacak üyelerimiz yetki belgesi alacaklar, biz onları bir odaya bir oy kullanmak için Keşan Lisesi’ne koşturamayız. Seçim günü olan Pazar günü Odamız Ticaret Sicil Müdürlüğü açık olacak. Üyelerimiz aynı binada belgesini alacak aynı binada oyunu kullanacak. Üyelerimize iş ve zaman kaybı yaşatmamanın peşindeyiz. Organ seçimlerimizin Hizmet Binamızda yapılacak olmasının karşı grup tarafından eleştirilmesine bir anlam veremiyoruz.

Odamız her türlü seçimi gerçekleştirecek donanıma ve yapıya sahiptir. Güvenlik kamera sitemleri, kafeterya ve ikramlarımız, 1660 m2 kapalı alan, asansör ve seçim süresince hizmet edecek olan teknik servisi, tüm binanın elektrik yükünü kaldıracak jeneratör ve olası arızalara anında müdahale edecek teknik ekip, otopark imkânları, dinlenme ve toplantı odaları ile biz seçimimizi İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nın 12.03.2018 tarih ve 2018/19 No’lu karar ile onayladığı hizmet binamızda yapacağız.

Şunun altını tekrar çizmek istiyorum; 5 yıldızlı hizmet veren odamız 5 yıldızlı bir seçim yapmaya da hazırdır. 1 Nisan 2018 Pazar günü tüm üyelerimizi Odasına sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Bildiğimiz kadarıyla Keşan TSO’nun yaptırmış olduğu Bilişim Lisesi’nden bu güne kadar yaklaşık 700 öğrenci mezun oldu. Burs vermenin asıl amacının eğitimini tamamlama imkânı kısıtlı gençlere destek vererek onların eğitimlerini tamamlamalarını sağlamak olmasına rağmen Keşan TSO’nun burs vermediği için eleştirildiğine şahit oluyoruz. Bu konu ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Bakın her anlamda eleştirilere açığız. Cevap veremeyeceğimiz hiçbir konu yok. Fakat eleştiri tutarlı olmalı, karalamaya yönelik olmamalı. Şimdi ‘Burs vermedi’ diyorlar. Bursun amacı; ihtiyaç sahibi ve okumaya imkânı olmayan ya da kısıtlı olan kardeşlerimize eğitimlerini tamamlamaları için verilen destektir. Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Üyelerimizin vermiş olduğu aidatlarla Bilişim Lisesi’ni inşaa etmiştir. Bu okulumuzdan pırıl pırıl 700 girişimci gencimiz mezun oldu. Biz burstan daha da kıymetli olanı yaptık.

Şimdi yeni dönemde burslar ile ilgili daha vizyonel bir projeyi hayata geçiriyoruz. 7-8 yıl boyunca inşaa ettirdiğimiz bu okulumuzun borcu bitti. Okul ile birlikte yeni hizmet binamızın da inşaat borcu geçtiğimiz yılsonu tamamen bitti. Bundan sonra öğrencilerimize eğitim yardımı ve desteği vermek adına KİSEV’i (Keşan İyilik ve Sağlık Vakfı) kuruyoruz. Borsalarımızın da içinde olduğu bu proje ile Keşan, İpsala ve Enez’de okuma ihtiyacı olan, eğitiminde zorlanan kardeşlerimize, daha da iyi nesiller yetiştirmek adına bu vakfı hayata geçirme çalışmalarımız başladı. Öyle vaat ettikleri gibi ayda 50-100 TL burs ücreti vermekle burs olmaz. Biz büyük düşünüyoruz.

Girişimcilik Eğitimleri konusunda Türkiye’de kendi eğitmenini kullanan tek Ticaret ve Sanayi Odası olmanız gurur verici. Fakat geçtiğimiz günlerde bir radyo programında bu eğitimlere katılıp

belge alarak iş yeri açanları takip etmediğiniz konusunda bir söylem oldu. Keşan TSO kendi eğitmeniyle kurs vererek belgelendirdiği, bünyesinde barındırdığı KOSGEB Temsilciliği ile işyeri açma konusunda destek olduğu kursiyerlere gerçekten destek vermiyor mu?

Odamız tarafından gerçekleştirilen girişimcilik kurslarından belge alanların takip edilmediği, iş yeri açan sayısının az olduğu ifade edildi. Öncelikle şuna dikkat çekmek istiyorum; Türkiye’de girişimcilik kurslarında eğitmeni olan tek Ticaret ve Sanayi Odasıyız. Son yılda yaklaşık 500 kişiye girişimcilik kursu verdik. Girişimcilik Belgesini alan herkes iş yeri açacak diye bir durum yok. Bu belge ömür boyu geçerliliği olan bir belgedir. Bu açıdan baktığınızda bu iddia tamamen araştırılmadan ve bilgisizlikten kaynaklanan bir iddiadır. Size daha da önemli ve bölge adına gurur verici bir bilgi daha aktarayım; Türkiye’de girişimcilik belgesi alıp iş yeri açan girişimci ortalaması %3’tür. Keşan TSO’nun girişimcilik eğitimlerine katılarak iş yeri açan girişimci sayısı ortalaması Türkiye ortalamasının iki katıdır yani %6’dır. Kaldı ki, bu iş yeri açan girişimcilerimizin hepsi iş yerini açtıktan sonra odamıza kayıt olmuyor. Meslek kollarına bağlı olarak Esnaf Odamız başta olmak üzere birçok meslek odasına kayıt oluyorlar. Biz zaten odamıza kayıt olanların analizini tutuyoruz. Bizden girişimcilik eğitimi alan arkadaşlarımızın kaç tanesinin iş yeri açtığı, KOSGEB’den ne destekler aldığı belli. Odamız bünyesindeki KOSGEB Temsilciliğimde bu bilgiler mevcut. Girişimcilik eğitimi alan ve iş yeri açan arkadaşlarımızı takip etmiyoruz ne demek? Biz onların gidip açılış kurdelelerine kadar kesiyoruz. Kırmızı Grup adı altındaki bu oluşum adına konuşan bu kişilerin iddialarını yapan kişilerin, bilgi kirliliği oluşturma ve kamuoyunu yanıltma çabası olarak görüyor, iddiaların yersiz olduğunu düşünüyoruz.

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’na kadrolu personel alındığı iddiasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Net olarak söylüyorum; Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’na ne kadrolu ne de sözleşmeli personel alınmamıştır. Ne yazıktır ki bu iddiayı da seçim kaygısıyla ortaya atan ve bizlerle 4 yıldır görev yapan şu anki mevcut Meclis Başkanımızdır. Odamıza personel alındığını iddia ediyorlar. Odamızın yürüttüğü bir proje kapsamında maaşları yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ödenen Proje Koordinatörü Tahir Demirel ve Proje Koordinatör Yardımcısı Derya Akçay. Projemiz başarıyla tamamlandı ve görevleri sona erdi. Öğrenci Stajyerimiz Merih Özlem, 15 günlüğüne üye memnuniyet anketi yapma görevi verdik. Yaklaşık 300 üyemiz ile temas sağlayarak anket uyguladı. Anketin analizini bize teslim edip görevini tamamladı. Biz zaten her yıl bu sistem ile çalışıyoruz. Kadir Can

Tunç; öğrenci stajyerimiz, yine girişimcilik merkezi projemiz kapsamında odamızda proje koordinatörlüğünü yürütüyor. 4 ay boyunca gençlik merkezi projesi kapsamında yaptığımız tüm etkinliklerden sorumlu ve ay sonu proje ile birlikte görevi sona eriyor. Demek ki seçim çalışması için yapılan iftiraların tutmadığı da görülüyor. Bu asılsız iftira konusunda kendilerini ve kamuoyunu bilgilendirmek istiyoruz.

Sözü açılmışken; “Bir Kadın Bir Hayat” adlı projeniz tamamlandı mı? Bölgeye kazanımları ne oldu?

Bir yıl süren projemiz sağlıklı ve başarılı bir şekilde bitti. Bakanlıktan da projemizin gerek harcamaları gerekse uygulamaları konusunda doğru ve hatasız bir biçimde yürütülerek tamamlandığına dair belgemizi teslim aldık. Keşan Belediyesi önderliğinde, Keşan Kaymakamlığı, Keşan TSO, Halk Eğitim Merkezi ve Keşan Devlet Hastanemizin işbirliğinde yürütülen projemizin olumlu ve başarılı sonuçlanması da bizleri ayrıca mutlu etti. Böylece Keşan Ticaret ve Sanayi Odası 9. hibe projesini başarıyla tamamlamış olmuştur. Tamamlanan son proje “Bir Kadın Bir Hayat Projesi” ismi altında yürütülmüştür. Proje Bölgeye, Uluslararası Belgeli 25 Bayan Kursiyer ile Palyatif Bakım Ünitesi Kazandırmıştır. Projemiz kapsamında 25 işsiz, vasıfsız ve dezavantajlı kadın seçilerek istihdam sağlamak adına 1 yıl boyunca 560 saat süren mesleki eğitimler Keşan Devlet Hastanesi’nde verilmiştir. Proje bitiminde 25 Bayan uluslararası standartlarda Hasta Bakıcı ve Refakatçi Belgesi almıştır. Geçtiğimiz ay içerisinde bitiş raporlaması tamamlanıp, projenin sorumlu ve denetçi bakanlığı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunulmuştur. Bakanlığın incelemesiyle projenin tüm harcama, yürütme ve etkinlik kalemleri onaylanmıştır.

Keşan TSO’nun üyelerine yönelik olarak uyguladığı bir “Üye Memnuniyet Anketi” var. Son yaptığınız ve 2017 yılını değerlendirdiğiniz anketin sonucundan %92 gibi görmezden gelinemeyecek bir üye memnuniyeti çıktı. Bu konuda da anket sonucuna yönelik bir eleştiri oldu. Bu anketlerin yapılması zorunlu mu? Seçim için yapıldığını düşünenlere nasıl bir yorum getireceksiniz.

Akredite oda olduğumuzdan dolayı, dediğiniz gibi “Üye Memnuniyet” anketi başta olmak üzere Keşan TSO olarak her yıl çeşitli anket uygulamaları gerçekleştiriyoruz. 2018 yılının başında 2017 yılı durum tespiti yapmak için 300’e yakın üyemiz ile birlikte çalışmamızı tamamladık. Sonucunu da kamuoyu ile paylaştık. Sanıyoruz ki; anket sonucunda, oda hizmetlerinden, yönetiminden ve personelinden %92’lik bir memnuniyet

çıkması, bu eleştiriyi getiren Cemal Yazıcı kardeşimizi seçim sürecinin de etkisiyle kaygılandırmış. Oysa üyelerimizin Odasından, onlara hizmet veren personelden ve bu hizmetleri üreten yönetim kurulundan memnun olmaları onları da mutlu etmeliydi. Ticaret ve Sanayi Odası’nın iyi şeyler yaptığını gösteren ve üyelerimizden geri bildirim aldığımız bu anket sonuçlarını tüm kayıtları ile birlikte başta merak eden Sayın Cemal Yazıcı olmak üzere herkes ile paylaşabiliriz.

Gerçekleri saklayamayız ki; evet %92 memnuniyet çıktı, memnuniyet var ki bu oran çıkıyor. Fakat anlayamadığımız şey şu; Biz bu anketi 10 yıldır yapıyoruz ve her yıl hemen hemen aynı oranda olumlu sonuçlar alıyoruz. Bunca yıldır bu olumlu sonuçlar bazı kişileri rahatsız etmiyorken şimdi ne oldu da bu olumlu sonuçlardan rahatsızlık duyuluyor. Bunu kamuoyunun ve üyelerimizin takdirine bırakıyorum. Tekrarlamak istiyorum, anketimizin tüm verileri arşivimizdedir, merak edenler buyursun gelsin birlikte paylaşalım. %92 üye memnuniyeti bizleri memnun etmiştir. Bu sonuç personelimizin, yönetimimizin ve odamızın çalıştığını göstermektedir. Bu vesileyle, üyelerimize de duyarlı cevaplarından dolayı teşekkür ederiz.

Sizin “Kanıtlasınlar İstifa Ederim” diyerek oldukça dik ve kararlı durduğunuz bir iddia oldu. Yine bir radyo programında telefonla bağlanan ve karşı gruptan olduğunu ifade eden bir kişi, Keşan TSO’nun ve şahsınızın Savcılıkta dosyası olduğunu iddia etti. Var mı böyle bir dosya?

Yine söylüyorum; Seçim kaygısıyla yalan yanlış konuşmayın, belge getirin istifa edeyim..! Bir radyo programında kırmızı liste mensubu Sayın Ertan Sağoğlu telefon ile bağlanarak Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’na ve şahsıma yönelik şöyle bir suçlama yaptı. Odamızın ve şahsımız savcılıkta suç dosyası olduğunu iddia etti. Bende o gün verdiğim cevabı tekrarlıyorum; ‘Eğer odam ve şahsım ile ilgili bir dosya varsa yarın sabah istifa ederim’ dedim. Bununla da yetinmedim savcılığımızdan odamızın ve Mustafa Helvacıoğlu adına bir suç duyurusu var mı diye talepte bulunduk. Sonuç olarak hiçbir dosyamızın ve suç duyurusunun olmadığı belge ile ispatlanmaktadır. Bu durum, çalışmak için değil seçim kazanmak için yola çıkıp iftira atanlara da iyi bir cevap oldu. Üzüldüğümüz asıl konu şu; kişilere ve kurumlara yönelik kara iftiralar ile seçim kazanılmaz. Oysa projelerin konuşulması lazım. Biz niye tecrübe diyoruz, niye şeffaflık diyoruz, niye istikrar diyoruz? Bunlar odamızın ve çalışma felsefesinin tam da karşılığı olan terimlerdir. Ben üyelerimizin bu konudaki duyarlılığından dolayı bir kez daha teşekkür ediyor ve bu konuyu yine onların takdirine sunuyorum.

Keşan TSO’nun her dönem olduğu gibi bu dönemde yaptığı yoğun çalışmalar seçim sürecine mi bağlanıyor. Harcama Bütçenizi geçtiğiniz, çok harcadığınız ve çok çalıştığınız gibi iddialara ne cevap verirsiniz.

‘Belirlenen bütçeden fazla harcıyorsunuz, çok para harcıyorsunuz’ diyorlar. Daha da trajikomiği ‘çok çalışıyorsunuz’ diyorlar. Bende şunu sormak istiyorum; 1 Ekimden önce de etkinliklerimiz devam ediyordu, her şey normaldi de işin içine seçim girince mi fazla harcama yapıyor ve çok çalışıyor olduk. Bakın şu çok önemli, konunun daha iyi anlaşılması için altını kalın çiziyorum, şu dakikaya kadar her bütçeye, harcamaya ve etkinliğe kısacası her şeye ortak imza atan iddia sahibi Sayın Yüksel Alioğlu’nun seçim süreci işin içine girince bu tür asılsız söylemlerle çalışmalarımıza karşı çıkmaya başlaması düşündürücüdür. Asılsız diyorum çünkü 2017 yılında harcamalar ve bütçemiz meclisimizin yetkisi ile gerçekleşmiş ve onaylanmıştır. Her belgede de imzası vardır. Bunu belgelerle kanıtlıyoruz.

İddianın seçim kaygısı ile yapıldığının daha da iyi anlaşılması için şunu da söylemek istiyorum, Odamız 2017 yılı tahmini bütçe hedefleri doğrultusunda %102 gelir elde etmiştir. Meclisimizin yetkisiyle de bu geliriz %94’ü üyelerimize hizmete dönüştürüldü. Yani, ‘bütçeyi aşıyorsunuz, çok para harcıyorsunuz’ iddiaları kendilerinin de imzası bulunduğu bütçe harcamaları gelir bütçemizi geçmemiştir. Seçim için çalışsaydık harcama bütçemizi aşardık.

Odamızın çalışma prensibi şudur; yaz dönemi 6 ay boyunca normalden daha durağan geçer, malumunuz tarım, ticaret ve turizm bu aylarda artıyor. Yılın ikinci yarısında yani kış mevsimine denk gelen aylarda da çalışmalarımız doğal boyutuna ve seyrine ulaşır. Bu her yıl böyle olmuştur. Seçim dönemimiz de kış aylarına denk geldiği için iddia sahipleri çalışmaların çok arttığını düşünüyor olabilir. Keşan Ticaret ve Sanayi Odası çalışmalarını durdurmaz, durduramaz. Seçim de olsa biz üyelerimize kesintisiz hizmet vermeye devam edeceğiz. Biz hizmetlerimizi seçimden seçime yapan bir kurum değiliz. Son 10 yılda her 3 günde bir etkinlik yaptığımızı ispatlamış bir odayız. Zannediyoruz ki; rakiplerimizin endişesi seçim kaygısıdır.

Keşan TSO’nun bölge esnafı tarafından da olumlu olarak karşılanan çarşı projeleriniz ile ilgili Keşan Belediye’nin işini oda yapıyor, Belediye’nin önüne geçiyor şeklinde eleştiri geldi karşı gruptan. Bu söyleme yorumunuz ne olur?

Bakın farkındaysanız, eleştiri hep çok çalışmak üzerine, Bir kişi veya kurum hiç çok çalışıyor diye eleştirilir mi? Alışveriş Çarşısı modelini Keşan TSO olarak başından beri savunuyoruz. Bu proje iddia edildiği gibi seçim sürecinde üretilen bir proje değildir. Bu proje ile ilgili çalışmalarımız 1 yıldır sürüyor. Diğer konu ise bu projeyle Keşan Belediyesi’nin işini yaptığımız ve Belediyemizin önüne geçtiğimiz konusu. Proje zaten Keşan Belediyemizin projesi, biz projenin 7 paydaşından biriyiz. Biz 1 yıldan bu yana mimarlar ve bilirkişiler ile yapılan çalışmalarımızda iki caddemize de örnek çalışmalar hazırladık. Şimdi işin Keşan’a, bölgemize ve esnafımıza katacağı ekonomik ve vizyonel değerler bir kenara bırakılarak yine malum kişilerce ‘kime sordunuz’ şeklinde söylemler geliştiriliyor.

Bizim ana görevimiz ticareti arttırmaktır. Biz tüm iş yerlerimizle ve paydaşlarımızla bu konuyu istişare ettik. O çarşılarda ki esnafımıza projenin ayrıntılarını içeren tanıtım ve bilgilendirme kataloğu sunduk. Projemizi tamamladık Keşan Belediyemize sunduk. Belediyemizde projeyi 9 Mart tarihinde Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim etti. Biz bu tür projeleri sürekli kurum ve kuruluşlarımız ile birlikte yürütüyoruz. Birlikten rahmet doğar felsefesini benimsemiş bir çalışma modelimiz var. Tekrarlıyorum; Biz bu projenin çalışmalarını 1 yıldır sürdürüyoruz. Kurumlarımızla birlikte hareket ediyoruz ve esnafımızı da gerekli bilgilendirmeyi yaptık. Projenin sahibi değil, organizasyonunda diğerleri gibi emek veren kurumuz. Projenin sahibi Keşan Belediyesi’dir. Karşı grubun bu söylemlerini vizyon eksikliğine bağlıyoruz. Yani “Nereden çıktı bu proje” kimse demedi Sayın Cemal Yazıcı’dan başka.

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nın 3 yılda bir denetime girerek Akreditasyon belgesini yenilediğini ve son akreditasyon belgenizin de yanlış hatırlamıyorsak 2019 yılına kadar süresi olduğunu sosyal medya hesaplarınızdan duyurmuştunuz. Bu konuda süresi geçti diye iddia edenlerden bir özür, düzeltme veya bir cevap aldınız mı?

Akreditasyon konusunda bahsettiğiniz iddialar yapıldı, hem de göz göre yapıldı. Belgemizin geçerlilik süresinin bittiği iddia edildi. Akreditasyon belgesinin geçerlilik süresi 3 yıldır. Biz ilk akredite belgemizi 2013 yılında aldık. Daha sonra 2016 yılında tekrar denetime girdik ve belgemizi yeniledik. Türkiye ortalamasının üzerinde bir puan alarak akreditasyon denetiminden başarıyla geçen Odamızın şuandaki akreditasyon belgesi 31.12.2019 tarihine kadar geçerlidir.

Akreditasyon belgesi 5 yıldızlı hizmet veren oda ve borsalara verilmektedir. Şu anda odamız, Paris’teki, Berlin’deki, İzmir’deki, Adana’daki odalar nasıl hizmet veriyorsa aynı kalitede hizmeti üyelerine

vermektedir. Tüm Dünya’ya akredite olmuş bir odayız. Türkiye ortalamasının üzerinde puan alan ender odalardanız. Üyelerimiz ve Odamız adına gururluyuz. Şimdi tüm bunlar ortadayken göz göre ‘akredite belgeleri yok, süresi geçti’ dediler. Belgemizin devam ettiğini ispatladık cevap alamadık, mahcup oldular. Seçim kazanmak için bu yöntemlere gerek yok, seçim kazanmanın yolu çalışmak ve kendi projelerini anlatmaktır. Rakip arkadaşlarımız sürekli bizim açıklarımızı kollamakla meşguller. Allah onların da yolunu açık etsin ama kazanmak çalışmakla olur, bu yöntemlerin yanlış olduğunu kendilerine belirtmek isterim.

Keşan TSO’nun yıl içinde yaptığı bazı yardımlar var. Mesela giyim yardımları konusunda yine karşı gruptan bir kişi, yardım çeklerinin meclis üyeleri tarafından ve esnafa dağıtılarak değil bunu Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapacaklarını dile getirdi. Yardım çeklerinin Keşan TSO’nun çalışma organları tarafından ihtiyaç sahiplerine verilmesi ve ihtiyaç sahiplerinin de bu çekler ile üye işletmelerden ihtiyaçlarını karşılamaları üzerine kurulu sistem yanlış bir sistem midir?

Aslında bu konunun dile getirilmesi bile bizlere üzüntü veriyor, çünkü burada konu ihtiyaç sahipleri. Bunun kamuoyuna açık bir şekilde dillendirilmemesi kanaatinde olmamıza rağmen iddialarına cevap verelim.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından tüm oda ve borsalara, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere gıda ve eğitim yardımı bütçesi gönderilir. Eğer ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı yapacaksak, önce erzak paketine konulacak ürünleri, bu ürünlerin kalitesini ve cinsini belirleriz. Sonrada üye firmalarımızdan eşit oranda bu ürünleri alır ve Komitelerimiz, Meclisimiz, Personelimiz, Sivil Toplum Örgütlerimiz, Derneklerimiz, Kadın ve Genç Girişimcilerimiz vasıtasıyla bunları ihtiyaç sahiplerine ulaştırırız.

Yine eğitim yardımları kapsamındaki, giyim, ayakkabı ve kırtasiye yardımlarımızda hemen hemen aynı yöntemi izleriz. TOBB’dan gelen bütçe çok kişiye yetecek ve kayda değecek meblağlarda olacak şekilde imzalı/mühürlü çekler yapılır. Bunları da yine o sektördeki oda üyesi işletmelerimize eşit bölerek çekleri Meclis Üyelerimiz, Komitelerimiz, Personelimiz, Kadın ve Genç Girişimcilerimiz vasıtasıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırırız. İhtiyaç sahipleri ellerinde para yerine geçen çek ile işletmeye gider, ihtiyacını alır ve çeki işletmeye verir. Üye işletmemizde zamanı geldiğinde bu çekleri odamız muhasebesine teslim eder ve parasını alır. İnanın işletmelerimiz bile böyle dönemlerde oldukça duyarlı davranırlar ve çoğu çekin üzerinde yazan rakamdan fazla alışveriş yapılmışsa bile bunu hayrına feda ederler. Bunu yaşıyor, duyuyor ve görüyoruz.

Bu sistem kesinlikle yanlış bir sistem değildir. Aksine en doğru sistemdir. Birincisi ihtiyaç sahiplerini Keşan TSO’nun tüm Meclisi, Komiteleri, Personeli, Yönetimi, Kadın Girişimcisi ve Genç Girişimcisi ile yardımı paylaştığımız tüm sivil toplum örgütleri ve derneklerimiz tespit ediyor. Kendi çevresindeki ihtiyaç sahiplerini belirliyor. Hem daha geniş bir alana yayılarak tespit imkânı oluyor hem de olabildiğince çok kişiye kısa zamanda erişiliyor.

Burada üzüldüğümüz bir konu da şu; Bunun yanlış olduğunu dile getiren arkadaşlarımızın mensubu olduğu kırmızı grubun içinde Yüksel Alioğlu, Önder İnceoğlu, Cemal Yazıcı, Selahaddin Uyulgan, Adnan Uslu, Ahmet Koru gibi bazı arkadaşlarla geçmiş dönemlerde yıllarca birlikte çalıştık ve yanlış olduğunu ve doğru bulmadıklarını ifade ettikleri bu yardım dağıtım sistemini yıllarca bu arkadaşlar kendileri bizzat yaptı. Kaç yıl boyunca bu sistemden ihtiyaç sahiplerine destek ulaştırdık. ‘Ben eleştiri yapayım, çamur atayım’ mantığı var. O çamuru kendilerine bulaştırırlar, o çamur bize yapışmaz.

Kaldı ki; “Biz bunu Milli Eğitim vasıtasıyla yapacağız” diyorlar, biz zaten İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzle de bu destek çalışmalarını okul ve öğrenci bazında yaptık. Yapmaya da devam ediyoruz. Yani onların dediği sistemi biz zaten uyguluyoruz, yeni bir şey söylemiyorlar. Sanırım Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile yapmış olduğumuz çalışmaları takip etmemişler. Odamızın faaliyetlerinden bir haber olanların oda yönetimine talip olmaları da ayrıca düşündürücüdür.

Size yönelttiğimiz soruların haricinde dile getirmek veya eklemek istediğiniz konular var mı?

Maaş alıyor diye iddialar üretiliyor. Ankara’daki Türkiye Ekonomik Raporu İnceleme Komisyonu Başkanlığım dahil oda Başkanlığımdan ne maaş, ne huzur hakkı ne de harcırah almıyoruz. Gönüllü hizmet ediyoruz. Bizim maaşımızda, huzur hakkımızda, harcırahımızda üyemizin memnuniyetidir…

Seçim çalışmalarında rakiplerimizin yalan ve yanlış konuşmalarına üzülüyoruz. Buradan söylüyorum; hiç üye gezmekle falan uğraşmasınlar, bu iddialarınıza belge bulun yarın Sarı Listeyi geri çekip istifa edeyim. Seçim sürecinde hiçbir iddia ve iftira söyleminde bulunmadık. Sadece ve sadece yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı anlattık. Çünkü bizim derdimiz hizmet..!

Odamızı 365 oda ve borsa arasından Türkiye’nin ilk 10 odası arasına almışız, Türkiye ortalamasının üzerinde bir başarıyla akredite olup 5 yıldızlı hizmetleriyle Türkiye’de örneklerine rastlamayacağınız etkinlikleri

gerçekleştiren bir odayız. Trakya’da en önde Türkiye’de örnek odayız, bunu herkes böyle biliyor. O yüzden istikrarın, yeniliğin ve girişimin peşindeyiz. Kendimizi güncelleyen yapımız ile bundan sonraki yönetimde de her türlü gelişimi gündeme getiren genç, yenilikçi ve geliştiren bir ekiple 1 Nisan’dan sonra üyelerimizin takdiriyle görevimizi devam ettirmek istiyoruz. Allah’ın izni ve Üyelerimizin desteğiyle yine mahcup olmayacağız..  KAYNAK:Değirmen Gazetesi

NOT: KTSO DA SEÇİME GİRECEK KIRMIZI LİSTEDEN SİTEMİZE ŞU ANA KADAR HİÇ BİR BASIN BÜLTENİ GÖNDERİLMEMİŞTİR. ONUN İÇİN O LİSTENİN HABERLERİ YER ALMAMIŞTIR. ANLAYANIN BİLGİSİNE.SONRA DA KIZIYORLAR. ADAY OLACAKLAR ÖNCE KEŞAN’DA GAZETELER  YANINDAİNTERNET  HABER SİTELERİ OLDUĞUNU ÖĞRENSİNLER ÖNCE…

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA