SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

MİS GİBİ ÇÖZÜM

MİS GİBİ ÇÖZÜM
Bu haber 13 Kasım 2013 - 15:53 'de eklendi ve 200 kez görüntülendi.

 

Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un kabul edilmesiyle Mis sabunu üreticilerine getirilecek yasağın önüne geçildi.

Edirne CHP Milletvekilimiz Kemal Değirmendereli, daha önce Sanayi Ticaret Enerji Bilim ve Teknoloji Komisyonunda görüşülen Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun TBMM görüşmelerinde CHP Grubu olarak tüketici lehine yeni düzenlemelerin yapılmasını sağladıklarını ifade etti.

Değirmendereli; gerek Komisyondaki görüşmelerde, gerekse Genel Kurul’da vatandaşımız aleyhine olan bir çok maddenin değişmesini sağladıklarını, bu anlamda Meclise örnek oluşturabilecek bir uzlaşı kültürünün sergilendiğinin altını çizdi. Yapılan iyileştirmeleri Değirmendereli şöyle özetledi;

“Israrlarımız ve yoğun çalışmalarla iktidar vekillerini mümkün olduğunca tüketiciyi sadece küçük ve orta ölçekli işletmecilere karşı değil; büyük üreticiler, finans kuruluşları, bankalara da karşı haklarını korumaya çağırdık. Burada pek tabii ki üreticilerin de mağdur olmamaları hususunu gözönüne aldık. Yapılabilen önemli değişiklikler ise;

–         Tüketiciler kredilerini erken kapattıklarında, bankalar kendi ödeme yapılarının bozulmasından dolayı erken ödeme tazminatı alıyordu. Bu tazminatı tüketici kredilerinde kaldırdık, bankanın dengesini bozabilecek olan daha büyük miktardaki konut kredilerinde ise yüzde ikiden bire düşürülmesini sağladık.

–         Bankaların müşterilerden faiz dışında aldığı ücretlerin tamamen kaldırılmasını istedik, fakat iktidar partisi ekonominin dengeleri ve uluslar arası uygulamalar sebebiyle bunu kabul etmedi. Kanuna göre hangi ücretlerin alınabileceğine ‘tüketiciyi koruma anlayışı’ içinde BDDK’nın karar vermesine karşı durduk. Ancak BDDK’nın kabul ettiği ücretler içinde tüketiciyi koruma anlayışına aykırılık olursa, tüketiciler açısından mahkeme yolu açık olacak. Öte yandan o noktada kazanılacak bir dava, tüm davaları ve tüm işlemleri tüketicileri bağlayacağından yine de bugünküne kıyasla daha ileri bir hakkı ortaya koymuş olduk.

–         Tüketicide hak arama bilincinin gelişmesi amacıyla televizyonlarda ayda 15 dakikalık yayınların yapılması ve ilkokuldan başlayarak ders kitaplarına tüketici haklarıyla ilgili bilgilerin alınmasını kararlaştırdık.

–         Televizyon ve gazetelerde yayınlanan reklamlarda yanıltıcı beyanları, çocukları ve yaşlıların sömürülmesini, şiddetin ve hakaretin teşvik edilmesini engellemek amacıyla kurulan Reklam Kurulu’nun yapısını Komisyon sürecinde yeniden düzenlenmesine katkıda bulunduk. Ağırlığı kamu kuruluşlarından oluşan 11 kişilik kurulu sivil toplum örgütlerinin de içinde olacağı şekilde 19 kişiye yükselttik.

Milletvekilimiz Değirmendereli, Edirne için de önemli olan bir gelişmeye dikkatleri çekti. Değirmendereli; “Tüketicinin Korunmasına ilişkin bu kanunun 79ncu maddesinde gündeme gelen ve büyük gayret gösterdiğimiz Mis Sabunlarımızın üretilmesi, satışı ve ihracatına konmak istenen yasağın önüne geçilmiştir. Komisyonda ilgili maddenin 1nci fıkrasının “Gıda ürünü olmamalarına rağmen geleneksel el sanatı ürünü olarak gıda ürünü şeklinde üretilen, üzerinde uyarı işaretleri ve yazıları bulunan ve sağlığa zarar vermeyen ürünler bu hükmün dışındadır” şeklinde düzenlenmesine karar verilip, Genel Kurul’dan da aynı şekilde geçmesiyle Edirne’mize gelecek zararın önüne geçilmesini sağladık. Mis Sabunlarımızın üretimine yönelik bir yasağın önlenmiş olduğunu ancak bu tecrübeyle üretimin beraberinde ihracatı da kapsadığından; mis meyve sabunumuzun sağlığa zarar vermeyecek şekilde üretilmesi, paketlenmesi gibi konuların üzerinde durulması büyük önem taşımaktadır” dedi. Değirmendereli, ilimize istihdam, maddi kaynak ve görünürlük sağlayan baba yadigarı bu ürünümüzün üretim, satış ve ihracatına yönelik yenilikler ve iyi uygulama örnekleri çıkarmasının Edirne’mizi daha da parlatacağını önemle vurguladı.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA