SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Miras Atölyesi şehre kültürel kimlik kazandıracak

Miras Atölyesi şehre kültürel kimlik kazandıracak
Bu haber 12 Ocak 2021 - 17:07 'de eklendi ve 179 kez görüntülendi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenecek Miras Atölyesi adlı güdümlü projenin uygulama sözleşmesi Tekirdağ’da imzalandı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekleştirilen imza töreninde imzaları Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi adına Başkan Kadir Albayrak, Trakya Kalkınma Ajansı adına da Genel Sekreter Mahmut Şahin attı. İmza töreninde bir açıklama yapan Genel Sekreter Mahmut Şahin, projenin kent dokusuna ve kimliğine büyük katkısı olacağını söyledi. Şahin açıklamasında şu noktalara değindi:” Daha önce Kırklareli’de birbirini takip eden projeler zinciri ile kent merkezinin geçmiş kimliğine, dokusuna dönmesi için önemli desteklerimiz oldu. Yayla Mahallesi bugün kentin cazibe merkezi haline geldi. Miras Atölyesi projesi ile Tekirdağ’da bunu neredeyse tek kalemde yapacağız. Uygulama süresi 2 yıl olacak proje tamamlandığında Süleymanpaşa Ertuğrul Mahallesi Osmanlı’nın son dönemindeki mahalle ve sokak dokusuna tekrar kavuşmuş olacak. Burada bir taşla birden fazla kuş vurmuş olacağız; İlçemiz turistik bir nokta daha kazanırken, burada daha önce yaşamış olan ve bugün farklı ülkelerde yaşayan mübadilleri, göçmenleri de çekecek destinasyona sahip olacağız. Projenin hazırlanmasında emeği geçenleri başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere tebrik ediyor, projenin hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

İmza töreni sonrasında bir açıklama yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da proje hakkında şunları söyledi:” Tekirdağ hem tarihsel hem de kültürel alanda önemli değerlere sahip bir il. Biz de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak göreve geldiğimiz 2014 yılından bu yana tarihsel ve kültürel değerlerimizi gün yüzüne çıkarmak, gelecek nesillere aktarmak için büyük çaba harcadık, harcıyoruz. Mavi gözlü kentimize kültürel bir kimlik kazandırmak adına hayata geçirdiğimiz ve önemli projelerimiz arasında yer alan Miras Atölyesi projemizde Trakya Kalkınma Ajansı ile iş birliği protokolü imzaladık. Yaptığımız protokolün şehrimize ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Proje Kapsamında Neler Yapılacak? 

4.489.000 TL bütçesi olan projenin % 75’i Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak. Proje ile Tekirdağ ilinin turizm potansiyelinin etkin kullanılarak gerek sosyo-kültürel ve gerekse ekonomik kazanımlar elde edilmesine yönelik olarak, Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesinde tarihi ve turizm cazibe özelliğine sahip Ertuğrul mahallesinde; turizm merkezi ve tarihi-kültürel anı ve deneyimleme atölyesi fonksiyonlarına sahip bir turizm cazibe merkezi oluşturulması amaçlanıyor.

Proje ile özellikle günübirlik ziyaretçileri hedefleyen bölgesel turizm tanıtımları ve rotaları belirlemek, bu rotaları internet ve sosyal medya üzerinden yaygınlaştırmak, acente ve tur şirketlerinin dikkatini bölgeye çekmek, tarihi eserlerin restorasyonu ve kullanıma açılması ile kültürel mirasın korunması ve tanıtılması planlanıyor. Turizm faaliyetlerine yönelik kullanılmaları amacıyla, Tekirdağ ilinde örnek bir mahalle yaratmak ve çekim merkezi olarak geliştirmek, Miras atölyesi ile kültürel mirasa sahip çıkmak, Proje uygulama süresi içinde ve işletme yıllarında düzenlenecek toplantı, panel ve benzeri etkinlikler ile kültürel miras farkındalığını arttırmak diğer amaçlar olarak öne çıkıyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA