SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Merkezi Sistem Ortak Sınavlarının Sonuçları

Merkezi Sistem Ortak Sınavlarının Sonuçları
Bu haber 22 Ocak 2014 - 13:34 'de eklendi ve 177 kez görüntülendi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, 1 milyon 250 bin 8.sınıf öğrencisinin katıldığı Birinci Dönem Merkezi Sistem Ortak Sınavların sonuçlarını açıkladı.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulaması kapsamında, 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı Birinci Dönem Ortak Sınavları 28-29 Kasım 2013 ve mazeretinden dolayı söz konusu sınavlara katılamayan öğrenciler için ise 14-15 Aralık 2013 tarihlerinde yurt içi ve yurt dışı sınav merkezlerinde gerçekleştirilmişti. Veliler ve öğrenciler Merkezi Sistem Ortak Sınavları kapsamında gerçekleştirilen altı temel ders için sınav sonuçlarını bugün itibariyle https://e-okul.meb.gov.tr adresinde yer alan e-Okul veli bilgilendirme sayfasından görebilecek. E-okul üzerinde yazılı sonucu olarak eklenen sınav sonuçları renkli olarak belirtildi. Bu sonuçlar, sınavla öğrenci alan liselere geçiş için esas alınacak Yerleştirme Puanını (YEP) etkileyecek. MSOS İkinci dönem Merkezi Sistem Ortak sınavları 28-29 Nisan 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Uğur Liselere Hazırlık Eğitim Koordinatörü A. Serdar Şeker; “Merkezi Sistem Ortak Sınavları (MSOS) yazılı sonucu olarak e-okulda yer alan ‘Sınav Sonuçları’ bölümüne eklenmiştir. Öğrencilerin yazılı sonuçları ile MSOS sonuçları arasında derslere göre farklılıklar görülmektedir. Bazı öğrencilerin MSOS sonuçları yazılı sonuçlarına göre daha yüksek gelmiştir. Öğrenciler tüm yazılılarına MSOS kadar önem vermeli derslerini dikkatli takip etmeli, tekrarlarını ve ödevlerini aksatmamalı. E-okul sisteminde görülen her not yerleştirme puanına katkı sağlar.  MSOS sonuçlarına bakıldığında Matematik, İtalyanca ve Fen ve Teknoloji derslerinin sınav sonuçlarının küsuratlı olduğu görülmektedir. Bunun nedeni bu derslerde bakanlık tarafından iptal edilen sorulardan dolayı derslere ait soruların katsayılarının değişmesidir.  ” dedi.

Uğur Rehberlik Koordinatörü Nazik Kösegil; “Birinci Dönem Merkezi Sistem Ortak Sınavları’nın açıklanması sınav sonuçlarını heyecanla bekleyen veli ve öğrencileri rahatlattı. Her ne kadar sınav üzerinde yapılan değişiklikler öğrenci üzerindeki kaygıyı azaltmaya yönelik olsa da sınavla öğrenci alan okullara yerleşmek isteyen öğrenciler için heyecanlı ve kaygı dolu bir bekleyiş sona ermiş oldu. Öğrenciler için zor olan süreç velileri ile sınav sonuçlarını değerlendirme sürecidir. Veliler sınav sonucu ile ilgili olumsuz ifadeler kullanmamalı ve çocuklarını motive edici konuşmalar yapmalı. Veliler ayrıca çocuklarına sınavın hayatın bir parçası olduğunu ancak sevgilerinin sınav sonucuna bağlı olarak azalmayacağını ifade etmeliler. Öğrenciler ise bundan sonraki süreçte kendilerini yargılamamalı eksikliklerini tespit edip bu eksiklikleri gidermeye yönelik çalışmalar yapmalılar.dedi

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA