SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

MALKARA’DA “KADIN EMEĞİ GÜNÜ” ETKİNLİĞİ

MALKARA’DA “KADIN EMEĞİ GÜNÜ” ETKİNLİĞİ
Bu haber 06 Kasım 2016 - 18:02 'de eklendi ve 52 kez görüntülendi.

Tekirdağ Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Malkara Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin ortaklaşa düzenlediği “Kadın Emeği Günü” etkinliği 5 Kasım 2016 Cumartesi günü 11.00 – 16.00 saatleri arasında El Emeği Çarşısında büyük bir katılımla gerçekleştirildi.

El Emeği Günü etkinliğine; Malkara Belediye Başkan Vekili Şinasi Koltuk, Malkara Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Hülya Ertan, Belediye Başkan Yardımcıları Celal Yılmaz, Bahaettin Cömert, Ahmet Nazif Balcı, Malkara Kent Konseyi Meclis Başkanı Ali İhsan Uslu, Malkara Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nuran Başkütük, Tekirdağ Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Çiğdem Tarar, Belediye Meclis Üyeleri,  Mahalle Muhtarları, Tekirdağ ve ilçelerinin Kent Konseylerinin Kadın Meclis Başkanları ile Kadın Meclis Üyeleri, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş yer aldı.

Kadınların evlerinde hazırladığı ürünlerin satışına destek olunması amacıyla kurulan pazarda kadınlar el emeği göz nuru ürünlerini vatandaşların beğenisine sunarken, satışa sunulan organik ürünler ve el emeği üretilen ürünler vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Üretici kadınlar; el işi çalışmalarının yanı sıra kendi ürettikleri ürünleri ya da tarlalarında ve bahçelerinde yetiştirip hazırladıkları, evlerinde yaptıkları salça, kesme, tarhana, köy ekmeği, yufka, reçel, marmelat ve bunun yanı sıra bal, peynir ve yumurta gibi doğal ürünleri satışa sunup aile ekonomisine katkıda bulundular.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan “Kadın Emeği Günü” etkinliğinde konuşma yapan Malkara Kent Konseyi Meclisi Başkanı Ali İhsan Uslu; “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi ve Malkara Belediyesi Kent Konseyinin ortaklaşa düzenlediği etkinliğe hoş geldiniz. Kent Konseyleri siyasi amaç gütmeden, yönetim ilkeleriyle, yerel yönetimlere yardımcı olan kuruluşlardır. Kent Konseyleri 5393 sayılı Belediye Kanununun 76. Maddesi ve 6 Haziran 2009 tarihli Kent Konseyleri Yönetmeliğine göre kurulmuş ve faaliyet gösteren kuruluşlardır. Bu vesile ile Malkara Kent Konseyi de, Malkara yaşamında kentin kültürünü, kentte yaşayanların hemşericilik bilincini geliştirmek, kentin hak ve hukukunu korumak, birlikte yönetim ilkelerini hayata geçirmek, yerinden yönetim ilkelerine laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti anlayışına katkıda bulunmak ve kadın erkek eşitliği bilincini geliştirmek görevindedir. Malkara Belediye Akademisi bünyesinde kadınlarımıza yönelik yürütülen el sanatları kurslarıyla kadınlarımızın üretime ve aile bütçesine katkı sağlamaları adına yapılan çalışmalardan dolayı ve tüm bu çalışmalarımız için bize de her zaman maddi ve manevi yardımcı olan, bütün desteklerini bizden esirgemeyen Malkara Belediye Başkanımız Ulaş Yurdakul’a teşekkürlerimi bildiririm. Bu amaç ve ilkeler dahilinde zaman içinde oluşturacağımız çalışma meclisleri ve çalışma grupları ile mahalle meclisleri ve yerel yönetime yardımcı olabilme arzusu ile hepinize saygılarımı sunuyorum. Yaptığımız etkinliğin hepimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Malkara Kent Konseyi Meclisi Başkanı Ali İhsan Uslu’nun konuşmasının ardından söz alan Tekirdağ Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Çiğdem Tarar ise; “Kültürel çeşitliliğin bir arada olduğu, zaman ve mekân sınırlamalarını aşan, kadınlarımızın kendi emekleriyle, yükseltebildikleri sesleriyle, mücadeleleri gün geçtikçe ilerlemeye devam ediyor. Dileğimiz odur ki kadınlar kendi kimliğiyle, kendi emeğiyle ve mücadelesiyle, yaşamın tüm alanlarından hak ve hukukuna ulaşsın ve başarılı olsun. Kadının özgürlüğü toplumun özgürlüğüdür. Böylesine güzel bir etkinliğe katılımınız bizlere birlikte olmanın ne kadar değerli olduğunu gösteriyor. Etkinliğimize katkısı olan tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.” dedi.

Malkara Kent Konseyi Meclisi Başkanı Ali İhsan Uslu Malkara Belediye Akademisi adına, Tekirdağ Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Çiğdem Tarar’a hediyesini takdim etti.

Konuşmaların ardından Yaylagöne Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneğinin en yaşlı üyesi 92 yaşındaki Atatürk sevdalısı Zeynep Eroğlu okuduğu şiirlerle programa katılanların büyük beğenisini topladı. Okuduğu şiirlerin ardından Malkara Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nuran Başkütük, Atatürk sevdalısı Zeynep Eroğlu’na hediye takdim etti.

Kadın Emeği Günü programına katılanlar el emeği göz nuru ürünlerin sergilendiği ve satışlarının da yapıldığı stantları gezdiler.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA