SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

MALKARA BELEDİYESİ KOÇ DAĞITTI

MALKARA BELEDİYESİ KOÇ DAĞITTI
Bu haber 12 Şubat 2016 - 21:37 'de eklendi ve 196 kez görüntülendi.

Malkara Belediyesi vatandaşlarının yaşam kalitesini yükseltme yönündeki çalışmalara bir yenisini daha ekledi ve koç dağıttı.

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, 12 Şubat 2016 Cuma günü saat 10.00’da Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğince ortaklaşa yürütülen Koyunculuğu Geliştirme ve Koç Dağıtımı Projesi kapsamında Gülbaba İş Hanının en üst katında bulunan Çatı Kafeteryada yapılan kura çekimi programına katıldı.

Başkan Ulaş Yurdakul’un yanı sıra kura çekimi programına; Malkara İlçe Kaymakamı Osman Altın, Cumhuriyet Halk Partisi Malkara İlçe Başkanı Hülya Ertan, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan, Malkara Belediye Başkan Yardımcıları Celal Yılmaz, Bahaettin Cömert, S.S. 269 Sayılı Malkara Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Belediye Meclis Üyesi Cem Özkan, Tekirdağ Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cemalettin Toluca, Malkara Süt Üreticileri Başkanı Osman Turgutlugil, Tekirdağ Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şaban Aytaç, Malkara Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Fahrettin Kazan, Çiftçi Malları Koruma Başkanı Ömer Dede, mahalle muhtarları ve Koyunculuğu Geliştirme ve Koç Dağıtımı Projesi için başvuruda bulunan Tekirdağ Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Üyeleri katıldı.

Kura çekimi programında Malkara İlçe Kaymakamı Osman Altın, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan konuşmalarını yaptılar.

Başkan Ulaş Yurdakul kura çekiminde yapmış olduğu konuşmasında; “Bizler göreve gelmeden önce seçim zamanında her mahalleyi dolaşıp birçok söz vermiştik. Özellikle bizim verdiğimiz sözler ile ilgili birçok eleştiri almıştık o zaman. Küçükbaş hayvancılığı geliştirme konusunda üreticilerimize destek olacağız diye verdiğimiz sözü bugün Büyükşehir Belediyemizin bize olan desteği ile yerine getirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bir taraftan şehircilik anlamında Malkara’da şehir merkezinde çalışmalar devam ederken, bir taraftan da ciddi anlamda bizim yetmiş köyümüz mahalleye dönüştü, üç beldemiz kapandı bize bağlandı. Nüfusumuzun yarısına yakın bir bölümü köyden ve beldeden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerinde yaşıyor. Büyükşehir Belediyemiz de bizimle birlikte üreticinin yanında dimdik ayakta duruyor. Üreticiye her konuda destek olmaya çalışıyor. Geçen yıl Çınaraltı Mahallemizde sulama projesi yaptık. Bu yıl tekrar sulama projelerine devam edeceğiz. Dediğim gibi küçükbaş hayvancılığı geliştirmek bizim için önemliydi. Seçimlerde verdiğimiz bir sözdü. Bunu da Büyükşehir Belediyesi ile yerine getiriyoruz ve bu artarak devam edecek. Yakın bir zamanda kombine et tesisinin de ihalesinin tarihini alacağız. Trakya’da ve Türkiye’de sayılı bir kombine et tesisini Malkaramıza kazandıracağız. Otogarımızın ihalesini 4 Şubat’ta yaptık. 1 Mart’ta Malkaramıza bir ortaokul kazandırıyoruz ve onun ihalesini yapıyoruz. Umuyorum ki Büyükşehir Belediyesi ile birlikte görev süremiz boyunca Malkaralı vatandaşlarımızın bizimle gurur duyacağı bir yönetim sistemi sergileyeceğiz. Ben sizlerin huzurlarınızda Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum. Hepinize saygılar ve sevgiler sunuyorum. Malkaramıza ve üreticimize hayırlı uğurlu olsun.” diyerek düşüncelerini paylaştı.

Konuşmaların ardından Başkan Ulaş Yurdakul, İlçe Kaymakamı Osman Altın, CHP Malkara İlçe Başkanı Hülya Ertan, Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan, Belediye Başkan Yardımcıları Celal Yılmaz, Bahaettin Cömert, Belediye Meclis Üyesi Cem Özkan ve programa katılan protokol üyeleri kura çekimini gerçekleştirdiler.

Noter huzurunda yapılan kura çekiminde 70 başvurudan 41 kişiye birer koç, 53 başvurudan 15 kişiye de ikişer koç Tekirdağ Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği üyelerine verilmek üzere belirlendi.

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, ilgili devlet kurumları, sektörde görev yapan mesleki kuruluşlar ve çiftçi örgütleri ile iş birliği yaparak, Koyunculuğu Geliştirme ve Koç Dağıtımı Projesi ile birlikte Tekirdağ ekonomisinde ciddi ölçüde ağırlığı olan hayvancılığın geliştirilmesi için aynı amaca hizmet eden projeleri de hayata geçirmeye devam etmiş oldu.

Muhtelif nedenlerle azalan ve daha sonra artış kaydeden koyun varlığının sürekliliğinin sağlanabilmesi ve içinde bulunduğu problemlerin çözülmesinin hedeflendiği projeyle dağıtılacak koç bedelinin % 70’i Büyükşehir Belediyesi tarafından, geri kalan kısmının ise birliğe asil üye olan sürü sahipleri tarafından karşılandığı yetkililerce belirtildi. Veteriner hekim, zooteknist, ziraat mühendisi ve yetiştiricilerden oluşan seçim komisyonu tarafından koçların alınacağı Karacabey Tarımsal İşletmeler Genel Müdürlüğü ağıllarında yer alan çok sayıdaki sürü içerisinden almayı uygun buldukları koçları karantina süresinin ardından kura ile belirlenen üyelere dağıtımı yapılacaktır. Hayata geçirilen ve Tekirdağ genelinde iki yıl süre ile yürütülecek olan bu proje ile Tekirdağ’da öne çıkan beş önemli vizyondan hayvancılığa önemli bir katkı sağlanmış olacaktır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA