SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Mağden’den Yörük’e cevap:

Mağden’den Yörük’e cevap:
Bu haber 04 Ekim 2013 - 19:31 'de eklendi ve 192 kez görüntülendi.

 

“Ender Mağden ve Meclisi bu riske girmiş ve bu arazileri kurumuna kazandırmıştır”

Keşan Ticaret Borsası Eski Yönetim Kurulu Başkanı Ender Mağden, İstasyon Mahallesi’ndeki arsanın tekrar Keşan Ticaret Borsası’na kazandırılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada; “Demişsin ki eski yönetimin yaptığı yanlış şuydu; ‘K.T.Borsasının 500 bin TL si varken gidip 5 milyon liraya 2 adet arsayı alması yanlış bir durumdur.’ Sormazlar mı adama bu kadar değerli bir miras bırakan eski yönetime teşekkür etmen gerekmez mi diye. 5.700 milyon TL ye maal olan 2 adet arsa senin değerleme kuruluşunun yaptığı araştırmaya göre 14.000 milyon TL ediyormuş. Keşan Ticaret Borsasının kazanımı değil midir bu. Ender Mağden ve Meclisi bu riske girmiş ve bu arazileri kurumuna kazandırmıştır. İstediğiniz kadar uğraşın bu gerçeği silmenize imkan yok. Bu kazanımların tamamı bizim dönemimizde ve muhaliflere rağmen alınan kararlarla kazanılmıştır.

Keşan Ticaret Borsası Eski Yönetim Kurulu Başkanı Ender Mağden; yaptığı yazılı açıklamada, Keşan Ticaret Borsası Başkanı Yusuf Yörük’ün gazetemizin dünkü sayısında yer alan “İstasyon Mahallesi’ndeki arsa tekrar KTB’nin, tekrar Keşan’ın” başlıklı açıklamasına cevap verirken, bazı konulara da açıklık getirdi.

“Acaba bu yeri Keşan’a Ender Mağden’in meclisimi kazandırdı, Yusuf Yörük’ün mü?”

Sözlerine “Keşan’a ait olan araziyi Keşan’a kazandırdık demişsiniz,İlginç!” diyerek başlayan Mağden, “Acaba bu yeri Keşan’a Ender Mağden’in meclisimi kazandırdı, Yusuf Yörük’ün mü? Bu araziye TOKİ isterse kar ortaklığı yolu ile katlı konutlar yapabilir miydi yapamaz mıydı? Biz bu araziyi tespit ettik o dönemki milletvekilimiz Necdet Budak’ın yoğun uğraşları sayesinde de Keşan’a kazandırdık. Borsaya demiyorum Keşan a diyorum. Neden, bu yeri çıplak olarak değerlendirmek ile projelendirerek değerlendirmek arasında Borsamız ve şehrimizin çıkarları açısından fark olacağını biliyorduk. Bir sivil toplum kuruluşu olarak bizlerde yaşayacağımız kenti daha modern ve daha çağdaş bir görünüme kavuşturmak için üzerimize düşen görevi yapmalıyız. Bu alana yapılacak fuar merkezi, kültür merkezi ve sosyal etkinlikler kentimizi bir adım öne çıkarır, istihdam sağlayarak işsiz gençlerimizin çalışmasını sağlayabilirdik.” dedi.

“UMAT Yönetim Kurulunda kimlerin bu projeye karşı çıktığını bilememek bizleri üzmüştür”

Yeri değerlendirme aşamasında, UMAT A.Ş ile ortak bir proje yürütme düşüncelerinin olduğunu ancak bu düşüncelerinin UMAT A.Ş yöneticileri tarafından kabul edilmediğini aktaran Ender Mağden; “Biz bu yeri değerlendirirken olmazsa olmazlarımızdı bu saydıklarımız. Bu projeyi yapabileceğimiz en mantıklı yollardan ilki başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun da bilgisi dahilinde ortağı olduğumuz UMAT A.Ş. İle yapmaktı. Araziyi UMAT a devredip projeye isteklerimiz sunabilirdik. UMAT Yönetim Kurulunda Edirne T.B. ve İpsala T.B. bulunması bizi daha da heyecanlandırmış fakat istediğimiz sonuca ulaşamamıştık. UMAT Yönetim Kurulunda kimlerin bu projeye karşı çıktığını bilememekte bizleri üzmüştür. Ben bu düşüncelerimizi Ankara’da Sayın Hisarcıklıoğlu’na aktarırken senin yeni meclis üyelerin V.Ceylan, Y.Güven, H.Güner’de vardı yanımızda.” şeklinde konuştu.

“Yeni yönetim olarak sizler o tarihte oluşan

bu değerlemenin altında bir fiyata bu yeri hiç kimseye satamazsınız.”

 “Gelelim Ticaret Borsası basın açıklamasındaki saçmalıklara” diyerek sözlerine devam eden Mağden“Diyorsun ki ‘arsaların Keşan Ticaret Borsasına maliyeti 8 milyon liradır.’ İnan bu sonuca nasıl vardığını, nasıl hesap yaptığını çok merak ediyorum. Oku bak şimdi, Keşan Ticaret Borsası muhasebe memuru Hüseyin Alpu’dan 16.01.2013 tarihinde 2013/14.41 sayı ile borsamıza alınan arsaların TOKİ’ye, bankalara ve mezbahaya ait yapılan ödemelerin faizleri ile birlikte tarafıma verilmesini istemişim. Verilen resmi cevabi yazıda iki adet arsa için (72 bin 741,28 ve 26 bin 017 m2) TOKİ’ye ödenen tüm bedellerin toplamı 5 milyon 422 bin 020 TL’dir. Bu bedeli ödemek için borç alınan Mezbaha işletmesine ve bankalara ödenen faizler ise; Mezbaha işletmesine 58.030,99 TL, İş Bankası’na 206.092,24 TL, Vakıfbank’a ise 111 bin 774,44 TL olmak üzere toplam 375.897,67 TL’dir.
Bu anlatılanlar ışığında iki adet arsanın borsa’ya toplam maliyeti tüm faizler ile birlikte 5.422.029,20 TL +  375 bin 897,67 TL = 5 milyon 797 bin 926,87 TL olmuştur. Bu bedelden TURKMALL’ın gecikmesine ilişkin ödediği 99.062,87 TL’lik faizi de düşersek, maliyetin 5.698.926,87 TL olduğu görülecektir. Tüm bunlarla beraber bu maliyet hesabı iki arsa için yapılmaktadır. Oysa TURKMALL’a yalnızca bir arsa satılmıştır.

‘1 ADET ARSANIN (72.741 m2) SATIŞ RAKKAMI                                 :   8.500.000,00 TL.

2 ADET ARSANIN (72.741 m2 + 26.017 m2) TOPLAM MALİYETİ   :   5.698.926,87 TL.

KEŞAN TİCARET BORSASININ NET KARI                                          =   2.801.073,13 TL.’

26.017 m2 arsamızı da 27.10.2011 tarihli ihalede gerçekleşen fiyat üzerinde hesaplarsak 3 milyon 040 bin TL yapar. 27.10.2011 tarihinde 2 adet arsamızın değeri zaten (8 milyon 500 bin TL + 3 milyon 040 bin TL) 11 milyon 540 bin TL imiş. Şunu demek istiyorum yeni yönetim olarak sizler o tarihte oluşan bu değerlemenin altında bir fiyata bu yeri hiç kimseye satamazsınız. Satarsanız eğer seninde dediğin gibi güzide bir kurum olan Keşan Ticaret Borsasını zarara uğratmış olursunuz. Bizler yönetimi devrederken Keşan Ticaret Borsasının 2 adet arsamızla ilgili hiçbir kurum ve kuruluşa 1 TL dahi borcu yoktu. TURKMALL’dan gelecek olan son taksit (3.250 milyon TL) ve 26.017 m2 Migros’un bitişiğindeki arazi borsanın himayesinde kalmıştır.”

“Bu kazanımların tamamı

bizim dönemimizde ve muhaliflere rağmen alınan kararlarla kazanılmıştır”

Ender Mağden, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şuanda senin meclisinde bulunan bizden transfer ettiğin 3 meclis üyesinin o tarihteki görüşleri yeri 5 parçaya bölerek yavaş yavaş satmaktı. Hatta çizdirdikleri planı da basına veriyorum ki sana yardımcı olayım diye. TURKMALL paranın tamamını ödemediği halde vergi dairesine imzasız dilekçe yazarak ivedi bir şekilde KDV’yi Keşan Ticaret Borsasından tahsil edin deyip bu güzide kurumu batırmaya çalışanlar kimlerdi acaba? Araştır bulacağından eminim. Demişsin ki eski yönetimin yaptığı yanlış şuydu ‘K.T.Borsasının 500 bin TL si varken gidip 5 milyon liraya 2 adet arsayı alması yanlış bir durumdur.’ Sormazlar mı adama bu kadar değerli bir miras bırakan eski yönetime teşekkür etmen gerekmez mi diye. 5.700 milyon TL ye maal olan 2 adet arsa senin değerleme kuruluşunun yaptığı araştırmaya göre 14.000 milyon TL ediyormuş. Keşan Ticaret Borsasının kazanımı değil midir bu. Ender Mağden ve Meclisi bu riske girmiş ve bu arazileri kurumuna kazandırmıştır. İstediğiniz kadar uğraşın bu gerçeği silmenize imkan yok. Bu kazanımların tamamı bizim dönemimizde ve muhaliflere rağmen alınan kararlarla kazanılmıştır.

“Ne şahsımın adına nede arkadaşlarım adına açılmış ve devam eden bir dava yoktur.”

Mağden, sözlerinin devamında; Yusuf Yörük’ün açıklamalarında geçen dava konusuyla ilgili konuştu. Ender Mağden, şunları söyledi: “Demişsin ki eski yönetim hakkında arsalarla ilgili açılan dava olduğunu ve davanın devam ettiğini söyleşisin. Her şeyi de çok bilirsin, ne şahsımın adına nede arkadaşlarım adına açılmış ve devam eden bir dava yoktur. Meclis üyen Yaşar Güven benim hakkımda daha önce iddialarda bulunduysa da kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiştir.  Buna rağmen aynı Yaşar Güven ben ve eski 7 meclis üyemi savcılığa şikayet etmiş savcılık dava açıp açmamaya henüz karar vermemiştir. İlginç olan bunları söylerken yanında avukatında var.”

“Sözleşmeyi feshi etmek meclisin kararıdır, saygıda duyarım”

Ender Mağden, sözlerinin devamında ise bazı sorular sorarak; şöyle dedi: “TURKMALL firması son taksiti ödememekle yüzde yüz haksız duruma düşmüştür. Savunulacak bir durumu yoktur. Ödeme için noterden ihtarlarımızı da çekmiştik zaten. Sözleşmeyi feshi etmek meclisin kararıdır, saygıda duyarım. TURKMALL ile yüz yüze görüştük diyorsun şunları merak ediyorum; Firma bu görüşmede son taksiti borsadaki huzursuzluklardan dolayı ödemediğini ve 15 iş günü içinde parayı ödeyeceğini, tapuyu almak istediğini size söyledi mi? Siz firmaya sözlerinize güvenmiyoruz yazılı taahhüt verin dediniz mi? Yazı elinize geçtiği gibi acele ile sözleşmeyi noterden iptal etmenizin nedeni nedir? Son taksiti faizleri ile birlikte tahsil edip (3 milyon 500 bin TL den fazla) bu yeri TURKMALL devredip, kazanılan bu para ile de 26.017 m2 arsamız üzerinde borsamıza sosyal tesis ve yeşil alanlar kazandıramaz mıydınız? TURKMALL’ın kuracağı alışveriş merkezi bölgemizi bir çekim merkezi haline getirip, sosyal ve kültürel hayatımıza katkısı olur muydu? Kurulacak olan AVM de yaklaşık 1.000 kişinin istihdam edilemeyecek olması sizleri üzmüş müdür?”

“‘Şimdi sırada bu parayı kasaya koymak var.’

diye düşünmenizi canı gönülden arzu etmekteyim”

Ender Mağden, sözlerini “Dilerim ki iptal nedeniniz şu olsun” diyerek, şöyle tamamladı: “Keşan Ticaret Borsasının yeni yöneticisi olar bizler ticari öngörülerimiz, tecrübelerimiz, yeterliliğimiz, piyasada iş yapabilme kabiliyetimiz, güvenirliliğimiz diğer eski meclis üyelerine göre daha fazladır. Eski meclis üyeleri bu iki arsanın değerini toplam 1 milyon 540 bin TL’ye çıkartabiliyorsa bizler hayli hayli bu rakamın üzerinde bu yerleri değerlendiririz. Zaten değer tespitinde 14 milyon TL’yi bulmuşsunuz, ‘şimdi sırada bu parayı kasaya koymak var.’ diye düşünmenizi canı gönülden arzu etmekteyim. Bu güzide kurumumuzu daha da yüceltmeniz dileğiyle hepinize saygılarımı sunuyorum.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA